Cinnah caddesi no: 5 Kavaklıdere Çankaya/ANKARA PK : 06680
trende

Tarla Tapusuna Kredi Veren Bankalar Hangileridir? Şartları Nelerdir?

Bankalar, yüksek limitli kredilere başvurmak için ipotek kampanyaları yürütüyor. Yani bu da demek oluyor ki; kredi çekmek için sizin adınıza kayıtlı arabanız, eviniz, deponuz, gayrimenkulünüz veya tarlanız varsa bu varlıkları teminat olarak bankalara göstererek borç para alabilirsiniz. Tarla Tapusuna Kredi Veren Bankalar Hangileridir? Şartları Nelerdir? Sorusu çokça sorulmakta. Şahsen kendim geçen yıllarda arsamı ipotek ettirerek bankadan kredi kullandım.

Tarla Tapusuna Kredi Veren Bankalar Hangileridir? Şartları Nelerdir?

 

İçeriğimizde Ziraat Bankası Akbank Finansbank gibi bankalardan tarla tapusuna kredi nasıl alınır? detaylarını araştırdım ve sizlere en basit şekilde anlattım. Geniş çaplı yaptığım araştırmalar sonucunda ipotek göstererek kredi veren bankaların hangileri olduğu ve kredi hesaplamalarını sizler için hazırladım. Yazımın sonunda sizde ipotekli kredi detaylarına hakim olabilirsiniz.

İpotekli Kredi Nasıl Alınır? Bankalardan Kredi Almak için Gereken Şartlar Nelerdir?

Bende dahil olmak üzere çoğu insan acil paraya sıkıştıklarında bankalara gidip kredi çekebiliyor. Kredi tutarı az ise bireysel ihtiyaç kredisine başvurabilirsiniz. Ancak kredi tutarı fazla ise ilgili banka sizden birkaç teminat göstermenizi istemekte. Yani 30 bin lira kredi için önemli olan kredi notunuz ise 300 bin lira kredi için ipotekli kredi kullanmanız gerekecek. Bankalardan kredi almak için gerekli şartları nelerdir? sorusunu sizler için basit şekilde listeledim. Gelin birlikte bankalardan kredi almak için gereken şartlara göz atalım.

 • Birincisi kredi çekmeye uygun musunuz? yani kredi notunuzdur. Kredi başvurusunda bulunan kişilerin 5 yıllık bankacılık geçmişi sistem üzerinden görüntülenebilmektedir. Bir bankanın müşterilerinin kredibilitesi, kişinin kredi kullanıp kullanmadığı, kredi kartı kullanıp kullanmadığı veya borcu olup olmadığı gibi sorular dikkate alınarak belirlenir. Kredi notu orta seviyede olan bankalar genellikle kefalet ve teminat ister.
 • Bankaların dikkat ettiği bir diğer sorun ise gelir tablosudur. Yeterli geliriniz yoksa bankalar kredi vermek istemeyecektir. Yine sahip olduğunuz taşınır veya taşınmaz malları teminat göstererek kredi çekme seçeneğiniz bulunmaktadır. Ağırlıklı olarak kredi veren ve kredi kartı sayısındaki artış nedeniyle bankalar ipotek şartlarını uygulamaya başladılar. Büyük miktarda kredi almak isteyen banka müşterileri için gayrimenkul, arsa, konut, iş ve depo garantili özel ve ticari kredi kampanyaları ile müşterileri yüksek tutarlı kredi verir.

Evimi İpotek Edip Kredi Almak İstiyorum! Diyene En İyi Bankalar listemizi görüntüleyerek size en uygun bankadan kredi kullanımı yapabilirsiniz. 🙂 Şimdiden hayırlı olsun. 🙂

İpotekli kredi nasıl alınır? sorusunu cevaplandırmam gerekirse; İpotek, tüketici kredisi olarak kabul edilir. Bununla birlikte, bazı bankalar esnaflara yardımcı olmak için ipotek de sunabilir. Gerekli evraklarla bankaya gidip kredi başvurusunda bulunduktan sonra bankalar sizinle ilgili bilgileri organize edeceklerdir. Kredi başvurunuz banka tarafından onaylandıysa, açıklama başlatıldıktan sonra krediyi alacaksınız. Bu noktada sizi uyarmam gerekecek.! İpotek karşılığı kredi almaya hak kazandığınızda bankaya sunduğunuz ipotekli ürünü hiçbir şekilde satamazsınız. Yani sahip olduğunuz mülk tapu senedine uygun olarak ipotek edilecektir. İpotek, mülkünüzü hiçbir koşulda satamayacağınız anlamına gelir. Borcunuzu ödemezseniz banka tarafından teminat olarak yatırdığınız malvarlığı satılacak ve borca ​​el konulacak.

Tarla Tapusuna Kredi Veren Bankalar Hangileridir?

Tarla tapusuna kredi veren bankalar hangileridir? başlığı altında sizlere ilgili bankaların isimlerini ve bu bankaların kredi kullanım detaylarını verdim. Dikkatlice okuduktan sonra kredi hesaplama tabloları ile en güncel faiz oranlarını görebilirsiniz. Tarla tapusuna ipotekli kredi veren bankalar şunlardır;

 • Ziraat Bankası Tarla İpotekli Kredi
 • Akbank İpotekli Kredi (Konut ya da iş yeri)
 • Finansbank İpotekli Taksitli Kredi
 • Halkbank Bireysel Destek Kredisi (Konut ipotekli)
 • Vakıfbank Arsa İpoteği Karşılığı Kredi
 • Garanti Bankası Evini Gösterene Mortgage

Tarla tapusuna kredi çekmek mümkün müdür? Elbette! Ancak tüm bankalar buna izin vermez. Öncelikle bankaların kampanyalarına tek tek bakmanız gerekiyor. Örneğin araç ipoteği promosyonu sadece Vakıfbank’ta geçerlidir. Bu bankaları ve faiz oranlarını sırasıyla sizler için kısaca ele alacağız. Hangi bankadan kredi almak istediğinize karar verdikten sonra aşağıdaki belgeleri kullanarak ihtiyaç kredisi veren bankalardan kredi başvurusunda bulunabilirsiniz.

Tarla Tapusuna Kredi Veren Bankalar Hangileridir? Şartları Nelerdir?

Tarla Tapusuna Kredi Veren Bankalar Hangileridir? Şartları Nelerdir?

Tarla Tapusuna Kredi Çekmek için Gerekli Evraklar Nelerdir?

İpotekli kredi kullanmanın mümkün olduğunu daha öncesinde anlatmıştım. Şimdi de sizlerle tarla tapusuna kredi çekmek için gerekli evrakların neler olduğuna bakalım. Aşağıda listelediğim gerekli belgelerle bir banka şubesine başvurarak kredi başvurusunda bulunabilirsiniz. Kredi başvurusu için gerekli belgeler;

 • T.C. Nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi,
 • Gelir belgesi,
 • Gayrimenkul tapusu,
 • Ekspertiz raporu,
 • Adres belgesi ile başvuru yapabilirsiniz.

Yukarıdaki belgeler ile müşterisi olduğunuz bankaya giderek kredi başvurusunda bulunabilirsiniz. Tabii sadece belgeler yetmiyor. Aynı zamanda bankanın koşullarını da sağlamanız gerekecek. Şimdi de ipotekli kredi şartlarını inceleyelim.

 • Satışa uygun koşullarda olmalı,
 • Kredi notunun yüksek olması,
 • Düzenli gelire sahip olmak,
 • Belediye sınırları içerisinde olmalı,
 • Hisseli olmamalı,
 • Üzerinde ipotek olmamalı,
 • Kredi çekmek isteyen kişiye ait olabileceği gibi şahsın 3. dereceye kadar akrabalarına da ait olabilir.
 • Bankalar arsanızın ya da tarlanızın ekspertiz değerinin en fazla % 50’sine kredi kullandırılır.

Tarla bu şartları sağlıyorsa aşağıdaki banka şubelerinden kredi başvurusunda bulunabilirsiniz. Bankalar, uzmanlık alanınızın hisseli statüsünde olması veya daha önce yabancılaşma durumunda olması nedeniyle başvurularınızı reddedebilir. Nitekim bir alan için kredi almanın temel koşulu, alanın gelişmeye açık olmasıdır. Üzerinde imara uygun ibaresinin olmaması durumunda arazi sayılır ve kredi çekemezsiniz. Tarlaya özel imar alarak kredi kullanmak için yazımı dikkatlice okuyun. Banka tarafından sağlanan arazi ile desteklenen ipotekli kredi almak için özel imar gereklidir. Mülkünüzün bulunduğu bölgede belediye varsa imar işlemleri daha kolay olacak. Aksi takdirde komşu arazilerin sahipleri ile görüşerek imar almalısınız. Bu konudaki mahkeme kararları da önemli bir rol oynamaktadır. Mahkeme yol hakkı konusunda karar vermelidir. İmar olabilmesi için arazinin her iki tarafının yola bakması gerekmektedir. Kadastro yolunun cephesi yoksa komşu arazilerin sahiplerinin izni ile cepheye gitmeniz gerekecektir. Arsalar temeli olmayan ancak imarlı ise imar planları gözden geçirilir ve durum netleştirilir. Daha sonra Belediye İmar Birimi ile iletişime geçebilir ve bina yönetmeliği prosedürlerini takip edebilirsiniz. Mülkünüzde imarlı bir yapı varsa yapı kayıt belgesi de alabilirsiniz.

Ziraat Bankası Tarla İpotekli Kredi

İpotek bankasının başında bir kamu bankası olan Ziraat Bankası yer almaktadır. Banka, sadece temel ipotekler için değil, aynı zamanda iş ve ev gibi varlıklar için de yüksek sermayeli krediler vermektedir. Ziraat Bankası kamu bankası olduğundan vatandaşlar açısından güvenilir bankalar arasında yer alıyor. İpotekli kredi ürünlerinde en çok tercih edilen bankalardan biri olan Ziraat Bankasının tarla ipotekli kredi kullanım detaylarını ele alalım.

Kredinin Özellikleri

 • Yüksek tutarlardaki kredi ihtiyaçlarında ipotekli kredi verilir.
 • Tarla tapusuna verilecek olan kredinin vadesi 36 ay olarak belirlenmiştir.
 • Tarlanın imarlı olması bankanın aradığı en önemli şarttır.
 • Banka gerekli görmesi halinde ek teminat vb. talep edebilir.
 • Krediye teminat olarak gösterilecek olan arsaya ipotek tesis edilir.
 • Teminat olarak gösterilen tarlanın ekspertiz değerinin %50’si kadar kredi verilecektir.

Gerekli belgeler ile Ziraat Bankası şubeleri ile iletişime geçerek kredi başvurusunda bulunabilirsiniz. Banka, talebinizi inceledikten sonra bir sorun bulamazsa kredi başvurunuzu kabul edecektir. Örneğin teminat olarak gördüğünüz alanın ekspertiz değeri 100.000 Türk Lirasıdır. Bankanın size vereceği kredi limiti 50.000 TL olacaktır. Çünkü yukarıda ki listede yazdığım üzere “Teminat olarak gösterilen tarlanın ekspertiz değerinin %50’si kadar kredi verilecektir.” yer almaktadır.

Arsa İpoteği Karşılığı Vakıfbank Taksitli İhtiyaç Kredisi

Gayrimenkul üzerine ipotek alabileceğiniz bankalardan biri de Vakıfbank’tır. Size veya yakınlarınıza ait bir arsanız varsa banka kredisi kullanabilirsiniz. Arsa ipoteği karşılığı Vakıfbank taksitli ihtiyaç kredisi, düzenli bir gelire ve pozitif kredi notuna sahip kişilere verilir. Kredi kullanan kişilere hayat sigortası yapılmaktadır. Araziniz imarlı ise ipotek başvurusu yaparak yüksek kredi limitleri alabilirsiniz.

 • 36 ay vadeli kredinin faiz oranı %1,55’dur.

Arsa İpoteği Geri Ödemesiz İhtiyaç Kredisi Hesaplama

Kredi tutarı Vade Taksit Tutarı
50.000 36 1.917,81 TL
100.000 3.835,62 TL
200.000 7.671,24 TL
300.000 11.506,86 TL

Kredinin maliyeti yukarıdaki tabloda gösterilmiştir. Hemen kredi hakkında bilgi alabilir ve kredi başvurusunda bulunabilirsiniz. Borcunuz varsa kredi kartı ve kredi borcunuzu Vakıfbank’tan konut kredisi ile kapatabilirsiniz. Yada Vakıfbank Ev Araç İpotekli İhtiyaç Kredisi Nasıl Alınır? adlı makalemizi inceleyip kredi alabilirsiniz.

Finansbank Arsa İpotekli Kredi Nasıl Alınır?

Ziraat Bankası ve Vakıfbank’tan alınan ipotekli krediler tüketici kredisi kapsamında müşterilere verilmektedir. Finansbank ayrıca arsa ipotekleri de vermektedir. Finansbank arsa ipotekli kredi nasıl alınır? soranlara cevap yazımızın devamında.. Ancak, bankanın kredi kampanyası ticari kredilerin bir parçası olduğundan ve küçük ve orta ölçekli işletmelere yöneliktir. Finansbank, küçük ve orta ölçekli işletmelere ipotek vermektedir. Kredi özellikleri:

 • 120 aya kadar kredi kullanabilirsiniz.
 • 1 milyon TL limitli kredi kullanabilirsiniz.
 • Banka müşterilerine uygun faiz oranları sunacaktır.
 • Sadece Türk Lirası kredi kullanabilirsiniz.
 • Gayrimenkul ipoteğine ek olarak konut ve iş ipoteği olarak banka kredileri de kullanılmaktadır.
 • Bu kredilerden cirosu 20 milyon TL olan işletmeler yararlanabilmektedir.
 • Gayrimenkul ekspertiz değerinin yüzde 50’sine kadar teminat olarak kredi kullanabilirsiniz.
 • Garanti sigortası banka tarafından zorunlu kabul edilmektedir.

72 ay vadeli ipotekli kredi kullanmak için gerekli evraklar ile size en yakın Finansbank şubeleri ile iletişime geçebilirsiniz. Bankalar gayrimenkul ipoteğine ek olarak ipotek de vermektedir. Arsa yerine ev sahibi iseniz, o evi teminat göstererek kredi çekebilirsiniz. Kendi tarlanız varsa, yapılacak ilk şey imarlı olup olmadığını kontrol etmektir. Sahip olduğunuz arsa imarlı ise herhangi bir işlem yapmadan gerekli belgelerle banka şubelerine giderek kredi başvurusunda bulunabilir ve yüksek ihtiyaç kredisi alabilirsiniz.

Akbank İpotekli İhtiyaç Kredisi Başvuru Nasıl Yapılır?

Kredi notuna bankalardan kredi alamayanlara Akbank ipotekli ihtiyaç kredisini öneririm. İpotek göstererek kısa süre içerisinde istediğiniz tutardan kredi alabilirsiniz. Uzun vadeli ihtiyaçlarınız için, uzun vadeli ve uygun ödeme koşullarıyla, kendinize veya yakınınıza ait bir mülkü ipotek göstererek nakit akışı ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Kredi özellikleri de yine diğer bankalarda olduğu gibi;

 • 18 yaşından büyük olunmalı,
 • Kredi sicili banka nezdinde riskli olmamalı
 • Gelir belgelenmeli
 • Kredinin taksiti, hane halkı aylık ortalama gelirinin %50’sini geçmemelidir.
 • Teminat olarak konut/işyeri ipoteği alınır.
 • Kredi kullanacak kişiye hayat sigortası yaptırılır.

Yukarıda ki şartları karşıladığınız takdirde sizlere başvuruyu nasıl yapacağınızı anlatayım;

 • Akbank mobile giriş yapalım.
Tarla Tapusuna Kredi Veren Bankalar

Tarla Tapusuna Kredi Veren Bankalar

 • Karşımıza çıkan ana menüde aşağıdaki başvuru ve nakit ihtiyaçlar sekmesine tıklıyoruz.
Akbank Kolay Kredi Başvurusu

Akbank Kolay Kredi Başvurusu

 • Açılan pencerede direkt kredi başvurusu seçeneğine tıklıyoruz.
Akbank İhtiyaç Kredisi

Akbank İhtiyaç Kredisi

 • Son olarak istediğiniz kredi miktarını ve vadenizi belirleyip “hemen başvurmak” seçeneğine tıklamak kalıyor.
Akbank Kredi Başvurusu

Akbank Kredi Başvurusu

Artık kredinize başvurdunuz şimdi sonuçlanmasını beklemeniz gerekiyor. Gelin şimdide Akbank ipotekli ihtiyaç kredisi kredi hesaplama tablosuna göz atalım.

Faiz Oranları ekim ayına özel 12 ay için %2,15 ve 24 ay için %2,18 olarak hesaplanmıştır.

Kredi Tutarı Vade Aylık Taksit Tutarı Toplam Geri Ödeme
50.000 TL 12 Ay 4.929,86 TL 59.158,30 TL
18 Ay 3.540,07 TL 63.721,22 TL
24 Ay 2.869,51 TL 68.868,41 TL

Yukarıdaki Akbank ipotekli ihtiyaç kredisinin hesaplamalarını yapmış olduk. Bu tabloyla hesabınızı yapıp, kredi başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Lütfen Bizi Değerlendir 😉

[Total: 0 Average: 0]
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın