Cinnah caddesi no: 5 Kavaklıdere Çankaya/ANKARA PK : 06680
trende

Ticari Kredi Kartı Nasıl Alınır? Kimlere Verilir?

Ülkemizde bireysel ve ticari olarak iki şekilde bankacılık hizmeti sağlanmaktadır. Bireyseller herhangi bir yerde çalışan işçi ve memur vb. kesiminden oluşmaktadır. Ticari kesim ise meslek odalarına kayıtlı olarak faaliyet gösteren esnaf yada KOBİ işletme sahiplerine denilmektedir. Bu her iki kesim için farklı özelliklere sahip bankalar kredi ve kart olanakları sağlamaktadır. Bankalarca sağlanan bu imkanlardan özellikle bireysellere göre ticari kredi kartlarının avantajları çok daha fazladır. En büyük avantajları nelerdir? derseniz de, sizlere bir kaç tanesini şu şekilde sıralaya bilirim. Akaryakıt, cep telefonu yada kuyumculuk gibi bireyseller için taksit uygulanmadığı alış verişlere 12 aya kadar taksit sağlaması.

Ticari Kredi Kartı Nasıl Alınır? Kimlere Verilir?

 

Bireysel kredi kartlarına göre çok daha fazla üst alış veriş limit miktarlarına sahip olası tır. Tabi ticari kredi kartların özellikleri bunlarla da sınırlı değildir. Diğer tüm özellikleri neler derseniz, bunları da aşağıda bulabilirsiniz. Ticari işletmelere sağlan tüm harika fırsatları görünce, başvuru yapacağınızda düşünerek, nasıl yapmanız gerektiğini de 2 harika bankamız için ayrıca yer verdiğimizi de bilmenizi isterim. Şimdi sizlere toplamda 5 madde bekleyen konun başlıkları şu şekildir. 1. Ticari kredi ne demek ve kimlere verilmektedir. 2. Ticari kredi kartının üst limiti ne olmaktadır. 3. Ticari kredi kartı ile cep telefonu taksiti ne kadar olmalıdır. 4. Ticari kredi kartı nasıl alınmaktadır. 5. Esnaflar için en iyi ticari kredi kartını hangi bankalar vermektedir. Bütün bu soruları bir görelim.

Ticari Kredi Kartı Ne Demek? Kimlere Verilir?

Ticari kredi kartı ne demek? ayrıca kimlere verilir? sorusunu cevaplamam için bir konuya açıklamam gerekir. O da şudur; bankaların her alanda müşterilerini iki sınıfa ayırır. Genel olarak ayırmış olduğu bu iki sınıfın bir tanesi bireysel müşteriler den oluşmaktadır. Bir diğer kısım ise ticari müşterilerden oluşur. Bireyseller müşteriler, herhangi bir yerde maaşlı çalışanlar tır. Ticari müşteriler ise; esnaf yada ticaret odasına kayıtlı olarak faaliyet gösteren işletme sahiplerince oluşmaktadır. Yapmış olduğum bu açıklamada, netice olarak;

Ticari kredi kartı esnaf yada KOBİ’ler için üretilmiş bir alış veriş banka kartı olmaktadır.

Yukarıda ki metin ile kısa ve net olarak ticari kredi ne demek? ve kimlere verilir? sorusunun yanıtı böylece vermiş olmaktayız. Şunu da bilmenizi isteriz ki! bankalar ticari müşterilerine sadece avantajlı kredi kartı vermekle de kalmamaktadır. Bunun yanı sıra bireysellere sağlanmayan bir imkan olan 60 aya kadar vadeli ticari kredi imkanını da çok düşük faizlerle vermektedir. Bunun en iyi örneğini ise Denizbank Esnaf Kredisi Tam 60 Ay Vadeli sayfamda göre bilirsiniz. Yeniden konumuz olan ticari kredi kartlarına dönersek, başvuru yapmadan önce gelin biraz yakından bu kartları tanıyalım.

Ticari Kart Üst Limiti Ne Kadar Oluyor?

Ticari kredi kartlarının kullanım üst limitleri bireysel kredi kartlarına göre çok daha fazladır. BDDK kararına göre kredi kart üst limitleri bireyseller de kanıtlanabilir maaşın 4 katına göre belirlenir. Ama gel gör ki! ticari kredi kartlarından üst limit belirleyici bu kararname kimi zaman kaideye alınmamaktadır. Bunun en büyük örneğini de koronovirüs salgınında senelik mali bilançonun kaç olduğuna bakılmaksızın verilen 25.000 TL üst limitli PARAF kredi kartında görebilirsiniz.

PARAF Esnaf Kart Başvurusu Yapma Sorgulama da isterseniz bu harika ticari kredi kartının halen sahibi olabilirsiniz.

25.000 TL kadar çıkan bu üst limit sadece HALKBANK ticari kredi kartı olan PARAF için özel değildir. Diğer bankaların ticari kartları içinde 25.000 hatta 40.000 TL kadar üst limitli kredi kartı alabilirsiniz. Bu üst limitler de kredi kartı alabilmeniz için de yıllık mali bilançonuzu muhakkak talep edeceklerini de bilmenizi isterim. Böylece yıllık mali bilançonuz aylık gelire bölünerek kredi kartı üst limitinizin belirlenir. Örnek vermem gerekir ise;

 • Yıllık mali bilançonuz 120.000 TL diyelim.
 • 12 aya bölersek 120.000/12= 10.000 TL aylık gelir ortaya çıkar
 • İlk defa ticari kredi kart alacaksanız en az böylece 20.000 TL üst limitli ticari kredi kartı sahibi olursunuz
 • Birinci yıl tamamlandıktan sonra ise bu limit 40.000 TL kadar çıkar

Peki bu limitlere sahip ticari kredi kartımız ile neler yapabiliriz? Örneğin, bireysel kredi kartlarında olmayan bir özellikle cep telefonunu taksitli olarak satın alabilirsiniz 😉 Nereden ve kaç taksitli diyorsanız cevap hemen aşağıda!

Ticari Kredi Kartına Cep Telefonu Kaç Taksit?

Ticari kredi kartına cep telefonuna kaç taksit olduğu noktasında bankalara göre değişkenlik göstermektedir. Tabi her bankanın telefon satan firma ile farklı anlaşmaları bulunmaktadır. Bunların yanı sıra satıcı olan kurumlarda kendi bünyelerinde taksit sayılarının da değişkenlik gösterdiğini bilmenizi isterim. Örneğin Media Markt ile Teknosa arasında taksitlendirme farkı vardır. Birde şöyle bir durumun bilinmesini isterim bazı firmalarda telefon fiyatları da taksit sayısını azaltıyor veya yükseltiyor. Şimdi sizlere piyasanın en büyük telefon satıcısı olan firmaların kaç taksit yapıyor onlar hakkında bilgi vereyim.

Teknosa Ticari Kredi Kartı İle Telefonlara Kaç Taksit Yapıyor?

Teknosa’nın cep telefonu taksit sayısı bankalara göre değişkenlik göstermektedir. Yukarıda belirttiğim cep telefonu fiyatına göre değil Ticari Kredi Kartına göre taksit imkanı sunmaktadır. Şimdi sizlere hangi bankaya kaç taksit yaptığı konusunda hazırladığım tabloyu paylaşıyorum.

blank

 

Ticari Kredi Kartı Taksit Sayısı
Axess 8+4
Maximum 12
Paraf 3+3
Cardfinans 6
BankKart (Ziraat) 4+2
Bonus 4
Advantage 6
World 4+2

Yukarıda saydığım bu ticari kartlar ile belirtiğim taksit imkanları ile cep telefonunuz alabilirsiniz.

Media Markt Cep Telefonlarına Kaç taksit Yapıyor?

Media Markt cep telefonu satışında oldukça etkin bir satışa sahip diyebiliriz. Durum böylede olunca akla gelen ilk şey taksit sayısı olmaktadır. Yeni çıkan kanuna göre maalesef şahsi kredi kartlarınıza taksit imkanı sunulmamaktadır. Ama ticaret ile uğraşan kişilere devletinde imkan sunduğu bir olanak vardır. Bu olanak ise cep telefonlarınızı alırken taksit yapabiliyor olmanızdır. Bu durumda ise Media Markt siz değerli esnaflara 9 taksite kadar taksit imkanı sunmaktadır.

Vatan Bilgisayar Cep Telefonuna Kaç Taksit İmkanı Sunuyor?

Vatan Bilgisayar cep telefonu taksitini bütün firmaların olduğu gibi sade ticari kredi kartlarına yapmaktadır. Yalnız Vatan Bilgisayara bu taksitlendirmeyi cep telefonunun fiyatına göre belirlemektedir. Onunda nasıl olduğunu sizlere şöyle anlatayım. Örneğin alacağınız bir telefon 3.500 TL altı ise 12 ay taksit imkanı sunuyor. Eğer bu fiyat 3.500 TL üstünde oluyor ise alacağınız taksit sayısı 6 (altı) aydır.

Ticari Kredi Kartı Nasıl Alınır?

Ticari kredi kartı nasıl alınır konusunda sizlere şöyle bilgiler vermek isterim. Bu kredi kartının alınması kurulan işletmeye göre değişiklik göstermektedir. Bu işletmeler ise şu şekildir. Gerçek kişi ticari işletmeler, limitet şirketler ve anonim şirketler olarak üçe ayrılmaktadır. Bu 3 (üç) şirket içinde ticari kredi kartı başvurusu farklılık göstermektedir. Şimdi bu farklılıklar neler birlikte görelim.

 • Gerçek Kişi Ticari İşletmeler İçin Kredi Kartı Başvurusu
  • Hangi bankadan başvuru yapacaksanız o bankaya ait Başvuru Formu
  • Başvuru yapacak gerçek kişiye ait Kimlik Kartı 
  • İşletmeye ait en güncel Vergi Levhası
 • Limitet Şirketler İçin Kredi Kartı Başvurusu
  • Başvuru yapacağınız bankanın Başvuru Formu
  • Kaç tane ortağınız var ise her birinin Kimlik Belgeleri
  • Şirketinize ait Ticaret Sicil Gazetesi
  • Şirketten bu başvuruyu yapacak kim var ise şirkete ait noter onaylı İmza Sürküleri
  • En son güncel Vergi Levhası
 • Anonim Şirketler İçin Kredi Kartı Başvurusu
  • Başvuru yapacağınız bankaya ait Ticari Kredi Kartı Başvuru Formu
  • Kaç ortak var ise Kimlikleri
  • Şirket kuruluşuna ait olan Ticaret Sicil Gazetesi
  • Şirkete ait olan bütün ortakların noter onaylı İmza Sirküleri
  • Vergi Levhası tabi güncel olması gerekmektedir.

Yukarıdaki belgeler ile birlikte hangi bankadan Ticari Kredi Kartı alacaksanız o bankaya gidip başvuru yapabilirsiniz.

Esnafa En İyi Ticari Kart Veren Bankalar Hangileri?

Esnafa en iyi ticari kredi kartı veren banka denilince bu biraz sizin hangi banka ile çalışacağınız ile alakalıdır. Yani her müşteri için kendi kullandığı kredi kartı kendisine göre en iyi olandır 🙂  Bu durumda sizler için ben belli başlı ticari kredi kartı veren bankların hakkında bilgiler vereyim. Sizlerde hangisi sizin için avantajlı ise o bankaya yukarıdaki evraklar ile başvuru yapabilirsiniz.

 • Ziraat Bankasına Ait Ticari Kredi Kartı

Ziraat Bankasına ait ticari kredi kartının ne olduğunu merak ediyor iseniz bu kart Bankkart Business’dır. Bu kart hem kredi kartı hem de vadesiz mevduat hesabınızı birleştirerek kullanabilirsiniz. Bankkart Business kartınız tanımlı mevduat hesabınız ile yapabileceğiniz işlemler şu şekildir.

 1. Para çekme
 2. Para yatırma
 3. EFT/Havale işlemleri
 4. SGK ödemelerinizi
 5. Vergilerinizi ödemek

Gibi işlemlerinizi yapabilirsiniz. Aynı zamanda kredi kartı olarak ta yapacağınız işlemler şu şekildir.

 • Peşin harca özelliği
 • İşlem kısıtı yaşıyorsanız bunların yönetimini
 • İnternet şube aracılığı ile bütün harcamalarınız raporlarına erişe bilme
 • Taksitli harcamalar

Daha saymakla bitmeyen bir çok özelliği mevcuttur. Bu karta sahip olabilmeniz için en yakın Ziraat Bankası Şubesine gitmeniz gerekmektedir.

 • Türkiye İş Bankasına Ait Ticari Kredi Kartı

Türkiye İş bankası esnaflar için Maximum Business Kartı imkanı sunmuştur. Bu kart sayesinde sizlere özel çok güzel imkanlar bulunmaktadır. Bu özelliklerin neler olduğu merak edenler için işte cevabı:

  • İş seyahatlerinizde,
  • Akaryakıt alımlarında,
  • Konaklama ücretlerinde,
  • Taksitli cep telefonu alımlarında,
  • Yurt dışı harcamalarınızda 18 aya kadar taksit imkanı,
  • Bu ay için gelen ödemenin asgari tutarını ödeyebilir. Geri kalan ödemenizi isterseniz 3 aya kadar öteleyebilirsiniz,
  • Yurt içi içinde peşin alımlarınız 18 aya kadar taksitlendirebilirsiniz,
  • Alış verişlerinizdeki sigortaya hiç bir ücret ödemeden sahip olabilirsiniz,
  • Temassız özelliğini 250 TL ye kadar kullanabilirsiniz.

Yukarıda saydığım bu kredi kartına nasıl başvuracağınız konusuna gelirsek vereceğim bu link sayesinde gerçekleştirebilirsiniz.

 • Garanti BBVA Ticari Kredi Kartı 

Garanti bankasına ait olan ticari kredi katı hakkında bir bilginiz yok ise doğru yerdeniz. Türkiye’de adını oldukça çok bahsettiren bonus kredi kartın birde ticari olarak esnaflara özel Bonus Business Card çıkartmıştır. Bu kredi kartı ister küçük işletme isterseniz de büyük çaplı işletme olun her türlü kulana bilirsiniz. Peki sizi sağladığı özelliklerin neler olduğunu şu şekil anlatayım.

 1. Yapacağınız alışverişlerinizi 18 Aya kadar taksitlendirebilirsiniz.
 2. Yaptığınız bu harcamalar ile bonus kazanabilirsiniz.
 3. OGS ödemeleri ve TURKCELL gibi ödemelerinize otomatik ödeme talimatı verebilirsiniz.
 4. Her ödeyeceğiniz minimum tutar yaptığınız harcamanın %10’nu kadardır.
 5. Akaryakıt alımlarınızı ve cep telefonu alımlarınızı taksitlendirebiliyorsunuz.
 6. Nakit çekimleriniz hiç bir zaman kısıtlanmaz.

Gibi bir çok özellikleri mevcuttur. Sizler için vereceğim bu link sayesinde Bonus Business Card başvurunuzu yapabilirsiniz. Bunun yanı sıra şahsi olarak ta Garanti BBVA kredi kartı başvurusu da yapabilirsiniz. Bu başvurunun nasıl yapıldığını merek edenler için Garanti Kredi Kart Başvurusu Nasıl Yapılır? yazımda bahsetmiştim.

 • Akbank Ticari Kredi Kartı

Akbank ticari kredi kartın olan Axess Business ilk kez başvuru yapacaklar için 1.000 TL kadar chip para imkanı sunulmaktadır. Bunun yanı sıra her ay 5.000 TL tutarında yapacağız alışverişlerinize özel 100 TL de yine chip para imkanı sunmaktadır. Bu işlemleri yapabilmeniz için yapmanız gereken HEDİYE yazıp 4566’ya SMS atmanız gerekmektedir. Tabi unuttuğumuz bir şey var ilk baş bu kredi kartına başvuru yapmanız gerekmektedir 🙂 Onun nasıl yapılacağı konusuna gelirsek bu link sayesinde çok basit olarak yapabilirsiniz. Aynı zamanda bu kredi kartı ile nakit avansta kullanabiliyorsunuz. Ekim ayına özel bu oran %1.73 olarak belirlenmiştir. Bu faiz oranını güncel olarak https://bit.ly/2Y8svQp verdiğim bu link ile takipte edebilirsiniz. Sizlere akılda kalıcı olabilmesi için örnek bir nakit avans ödemeleri olan çizelge hazırladım.

Miktar Vade Aylık Ödeme Toplam Maliyet
7.500 TL 12 Ay 716,29 TL 8.595,50 TL
15.300 TL 1.461,24 TL 17.534,84 TL
21.250 TL 2.053,37 TL 24.640,52 TL

Yukarda belirttiğim gibi bu sadece akılda kalıcı olması için hazırlanan örnek tablodur. Siz buradaki nakit avans limitinizi kendiniz belirleyip nakit avans kullanımı yapabilirsiniz.

Lütfen Bizi Değerlendir 😉

[Total: 0 Average: 0]
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın