Cinnah caddesi no: 5 Kavaklıdere Çankaya/ANKARA PK : 06680
trende

TKDK Arıcılık Hibesi Nasıl Alınır? (42 İl Desteği)

Arıcılık ile uğraşıyorsanız neden devletin bizlere sunduğu imkanlardan yararlanmıyorsunuz? 2022 yılında TKDK (Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu) IPARD tarafından %70 oranında arıcılık hibe ve desteğinin olduğunu biliyor musunuz? Peki bu desteğin 42 il üzerinden nasıl alınabileceği hakkında bir bilginiz var mı? Yok ise doğru yerdesiniz.

TKDK Arıcılık Hibesi Nasıl Alınır? (42 İl Desteği)

 

Bu zamana kadar alınmış bazı TKDK arıcılık proje örneklerinin yanı sıra sizlerle vereceğim bilgiler sayesinde arıcılık sektöründe devletten hibe ve destek alıp eliniz güçlendirebileceksiniz. Bu sayede fazla kovan ve arı alarak bal üretiminizi artırıp daha yüksek cirolara sahip olacaksınız. Gelin şimdi bütün bu soruların cevabını bulmaya gidelim. Bulmaya geçmeden bizleri neler bekliyor onu bir görelim. 1. TKDK arıcılık hibe desteği hangi illere verilmektedir. 2. TKDK arıcılık başvurusu nasıl yapılır? 3. TKDK arıcılık hibesi almış örnek projeler nelerdir. Bu konuları işte cevabını bulacaksınız. Şimdi artık bu konuların cevabını bulabilirsiniz.

TKDK Arıcılık Hibe Desteği Hangi İllere Veriliyor?

TKDK arıcılık hibe desteğinden yararlana bilmeniz için birazdan sizlere görsel olarak vereceğim 42 İlden birinde ikametgâh etmeniz gerekmektedir. Buradan anlaşıldığı üzere destek verilmeyen illerde olmanız bu proje kapsamından yararlanamıyor olduğunuz anlamına geliyor. Bu illerin dışındaki arıcılık yapan girişimcilere ise daha önceden sizler için paylaşmış olduğum Büyükbaş Hayvancılık Hibesi Nasıl Alınır? (Desteklenen İller) yazımda GAP, DAP, DOKAP, KOP gibi diğer devlet desteklerinden bahsetmiştim. Yani TKDK desteği alamıyor iseniz bahsettiğim diğer projelerden hibe alabilirsiniz. Şimdi sizlere arıcılık hibe ve desteği verilen 42 il hakkında bir görsel hazırladım.

blank

Yukarıda sizler için paylaştığım görselde destek verilen İllerin harita üzerindeki yerleri ve altta ise hangi iller olduğunu göstermektedir. Bu illerin dışında iseniz yine söylüyorum bu destekten yararlanamıyorsunuz. Peki bu illerin herhangi birinde iseniz TKDK Arıcılık hibesine nasıl başvuru yapacaksınız hep birlikte görelim.

TKDK Arıcılık Başvurusu Nasıl Yapılır?

TKDK arıcılık başvurusu yapabilmeniz için yukarıda belirtmiş olduğum 42 ilden birinde ikametgâh etmeniz gerekmektedir. Bu illerdeki Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu başvuru ilanı yayınlar. Yayınlanan bu ilanda siz genç girişimlerin izlemesi gereken belli başlı bir yol haritası olacaktır. Peki bu yol haritasında neler var sizlere yardımcı olacağını düşündüğüm bu yol haritasını yine görsel olarak sizlere sunmak istedim.

blank

blank

Yukarıda belirtmiş olduğum bu görselde TKDK aracılık hibesi alabilmeniz için izlemeniz gereken yol haritası mevcuttur. Bu yol haritasını izledikten sonra ise bizde belli başlı evraklar istenmektedir. Bu evrakların en başında devlet kurumlarından alınacak evraklar olacak. Mesela bağlı olduğunuz İl’e ait Nüfus İl Müdürlüğünden alacağınız bir ikametgah belgesi gibi. Bu evrak listesinin hepsine daha önceden sizleri bilgilendirmek için yazmış olduğum TKDK Tavuk Çiftliği Hibe Kredisi Nasıl Alınır? azımda detaylı bir şekilde yer verdim. Bu yazıdaki istenen evrak listesi birebir arıcılık hibe ve desteği için hazırlayacağınız evrak listesi ile aynıdır.

TKDK Hibesi Almış Arıcılık Örnek Projeler

TKDK çağrıda bulundu ve siz yol haritasının bütün her şeyi eksiksiz yaptınız. Daha sonrasında istenen evrak listesini de hazırlayıp bağlı olduğunuz İl deki Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu İl Koordinatörlüğü’ne teslim ettiniz ve belirli bir süre sonra projenin onay aldığını kabul edersek sizde görsel olarak sizlere sunacağım bazı illerdeki örnek projelere göz atımınızı isterim %50 oranından %70 oranına kadar verile hibe ve destekler nasıl şimdi hep birlikte görelim.

  • Tokat Merkez Topaç Köyü
    • Çiftlik Faaliyetlerinin Çeşitlendirilmesi ve Geliştirilmesi

blank

  • Balıkesir Havran Hamambaşı Mah.
    • Çiftlik Faaliyetlerinin Çeşitlendirilmesi ve Geliştirilmesi

blank

Bu iki projede arıcılık üzerinden %50 hibe almışlardır. Sizde bu destekten yararlanabilmeniz için en uygun şekilde proje hazırlamanız gerekmektedir. Tabi bu şartları için sizden ister istemez nakit para çıkacaktır. Eğer sermayeniz yok ise ve bir bankadan kredi çekmeyi düşünüyor iseniz ekim ayına özel AKBANK faiz oranları şu şekildedir.

AKBANK 12 Ay 24 Ay 36 Ay
%2.15 %2.18

Yukarıdaki bu faiz oranları için ödeme planınız ise aşağıda belirtiğim gibi olacaktır.

Miktar Vade (AY) Aylık Ödeme Toplam Maliyet
50.000 TL 4 13.350,98 TL 53.403,90 TL
6 9.134,50 TL 54.807,05 TL
8 7.029,23 TL 56.233,81 TL
10 5.768,43 TL 57.684,30 TL
12 4.929,86 TL 59.158,30 TL

Bu faiz oraları devamlı değişkenlik değiştirdiği için sizlere yardımcı olacağını düşündüğüm https://www.akbank.com/kredi-hesaplama aracılığı ile hem kredinizi hesaplar hem de direk başvuru yapabilirsiniz. Şimdiden alacağınız arıcılık için hibe ve desteğiniz hayırlı uğurlu olsun.

Lütfen Bizi Değerlendir 😉

[Total: 0 Average: 0]
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın