Cinnah caddesi no: 5 Kavaklıdere Çankaya/ANKARA PK : 06680
trende

1250 TL Türkiye Aile Destek Programı Nedir? Nasıl Başvurulur

Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN 06.06.2022 tarihinde ekonomik yönden zorluk çekenlere yeni bir destek programı sağlanacağının müjdesini verdi. Yeni oluşan bu destek paketinin adı ise; Türkiye Aile Desteği Programı olarak Türk kamuoyuna paylaşımı yapıldı. Toplam destek kapsamında yoksul ve muhtaç aileler için 15 milyar TL'den 28.09.2022 de Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya YANIK hanım efendi bir açıklama yaparak bu desteği 25 milyar TL çıkartıldığı bildirdi. Daha önceki yıllarda bütçe kısıtlaması ile minimum 450 TL ile 600 TL arasında bu yardım verilmekteydi. Yeni artan bütçe ile bu rakam 850 TL'den 1.250 TL aralığına çıkartılmıştır. 

1250 TL Türkiye Aile Destek Programı Nedir? Nasıl Başvurulur

 

Türkiye Aile Destek programı nedir? Başvuru işlemi nasıl olur? Bu programa başvurular ne zaman başlayacak. Toplamda merak edilen bu 3 sorunun cevabını ise Recep Tayip ERDOĞAN Cumhurbaşkanımız kendisine ait olan sosyal medya hesabından bizlere paylaşımını yapmıştı. Bizlerde sizlere bu bilgilere göre sayfamızda en detayına kadar yer verdik. Detaylarda bizlere bu alt başlıklar beklemektedir. 1. Türkiye Aile Destek Programı nedir? Kimler bu programa katılabilecek. 2. Türkiye Aile Destek Programı ne zaman verilmeye başlayacak. 3. Verilmeye başlandığında kaç TL olarak hesaplarımıza yatacak. 4. Başvuruları nereye nasıl yapacağız. 5. Alınan bu ödemelerden hiç alan var mı? Hangi illere il öncelikli yattı. 6. Çocuk destek bileşeni hayata geçiriliyor? 7. Ana sınıfı ve ana okulu yardım programı neyi kapsamaktadır. Bütün bu merak ettiklerinizi sizlere ne detaylı şekilde anlatacağım.

Not: Yardıma muhtaç aileler için Türkiye Aile Desteği Programı toplamda 12 ay süreceği bilgisi tarafımıza gelmiştir. Şuan için gelen en günceller bilgiler ile sizlere yazımızda yer veriyoruz. Yardım konularında daha fazla bilgi ve yenilikleri sayfamızı takibe aldığınızda anında bilgi sahibi olabileceksiniz.

Türkiye Aile Desteği Programı Nedir? Kimlere Alabilecek?

Türkiye Destek Programı nedir? Kimlere hangi şartlarla verilmektedir? Bu programın detaylarına girmeden sizlere en çok merak edilen bu soruların cevaplarını vererek konun detayına inmek isterim. Sevgili arkadaşlar biliyorsunuz pandemiden dolayı ülkemizde ve dünyada ekonomik açıdan sıkıntılar halen devam etmektedir. Yaşan bu ekonomik sıkıntılar sadece esnaflarımıza değil, zor şartlarda hayatlarına idam ettiren ailelerde gerçek anlamda etki etmektedir. Ekonomik zorluk dediğim gibi dünya genelinde oldukça fazlalaştı. Ekonomik zorluğun artması ile dar gelirli yoksul olan aileler yaşamlarına artık idam ettiremez hale geldiler. Tamda burada Türkiye Cumhuriyeti dar durumda olan aileler için oldukça fazla destek paketleri çıkardılar. Bunlardan biriside Türkiye Aile Desteği Programı olarak gündeme bomba gibi oturdu.

Devletimiz tarafından daha önceden ekonomik destek programı adı altından 98 milyar TL bütçe ayrılarak dağıtılmıştır. Şimdi ise sizlere Türkiye Aile Desteği Programı adı altında toplamda 25 milyar TL olarak dağıtılması gereken bir miktar devletimiz tarafından planlanmaktadır. Şimdi sizler için bu programdan kimler yararlanabilecek onu vereceğim.

Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN bey  sosyal medya aracılığı ise paylaştığı Türkiye Aile Destek Programı kimlere vereceğini şu açıklamalar ile yer verdi.

” Mevcut programlardan yaralanamayan ve ekonomik açıdan zorluk çeken aileler bu programdan yararlanabileceğini bildirdi.”

Arkadaşlar yeni başlatılacak olan Ekonomik Destek Programı sayın Cumhurbaşkanımızın belirttiği kriterlerde olan kişiler yararlanabilecektir. Son yapılan açıklamalara göre ise bu destekten yararlanacak kişiler şu şekildir.

  1. Yurt dışında yaşamayan yani herhangi bir adresi olmayan.
  2. Adres gizliliği kararı olmayan.
  3. Yaş sınırı olarak 18 yaşında olması gerekmektedir.
  4. T.C. vatandaşı olması gerekmektedir.
  5. Sosyal Yardım Paketlerinden (Elektrik, doğalgaz vb.) gibi yardımlardan 15 gün içinde başvuru yapmayan.

Tarzındaki kişiler başvuru yapamaz. Bunun dışındaki her yardıma muhtaç kişi başvuruda bulunabilir.

Türkiye Aile Desteği Programı Verilmeye Ne Zaman Başlayacak?

Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN Türkiye Aile Desteği Programının 2022 yılının Haziran ayı 3. haftasında başlayacağını belirtmişti. Buradan anlayacağınız üzere Türkiye Aile Desteği Programı e geç 20.06.2022 tarihine kadar ihtiyaç sahiplerine verilecektir. Nitekim söylediğimiz gibi oldu başvurular başlamıştır.

Toplamda bir sene olarak verilecek olan Türkiye Aile Desteği Programı Haziran 2022 tarihinin 3. haftası başlayacağını bir kez daha sizlere belirtmek isterim. Siz değerli yardıma muhtaç vatandaşlarımız için verilecek olan Türkiye Aile Desteği Programı kapsamında en az 850 TL en fazla ise 1.250 TL olarak verilecek bu yardım için nereye başvuru yapmanız gerekli şimdi onu görelim.

Türkiye Aile Desteği Yardım Başvurusu Nereye Yapılmakta?

Muhtaç ailelere Türkiye Aile Destek Programı kapsamında en az 850 ve en fazla 1.250 TL olarak destek verileceğini artık hepimiz biliyoruz. Bu destek programına başvurular 26.06.2022 tarihinde başladığını da sizlere belirtmek isterim. Yine sayın Cumhurbaşkanımız tarafından siz değerli muhtaç sahipleri için başvuruların nereye yapılacağı da belirtilmiştir. Buna göre Türkiye Aile Desteği Programı başvuruları e-Devlet üzerinden yapılmaktadır. e-Devlet üzerinden ise sizlere vereceğim bu link ile başvuru yapabilirsiniz. https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-hizmetler-sosyal-yardim-basvuru-hizmeti tam bu link işte.

blank

Evet Arkadaşlar sizlere Türkiye Aile Desteği Programı başvurularının nasıl ve nereye yapılacağına yer verdik. Bununla birlikte başvuru yapacak olan kişilerden aranan özelliklerin neler olduğuna da değindik. Şimdi sıra geldi kim ne kadar para alacak onu göreceğiz. Onun için yapmanız gereken bir alt başlığa inmeniz olacaktır.

Türkiye Aile Desteği Programı Kim Kaç Para Alacak Hesaplama

Sizlere ilk olarak Türkiye Aile Desteği Programı kapsamında 15 milyar bütçe ayrılmıştı. Bu kapsamda hane başına 450 TL ile 600 TL yardım parası verilmiştir. 28.09.2022 tarihinde yeni gelen düzenleme ile bazı değişiklikler oldu. Aile ve Sosyal hizmetler Başkanı Derya YANIK yapmış olduğu duyuru ile birlikte yardım bütçesini 25 milyar TL çıkarıldığını söyledi. Çıkarılan bu bütçe ile Türkiye Aile Desteği Programı kapsamında yardım paraları 850 ile 1.250 TL arasında hanelere verileceği söylendi. Bu hanelere verilecek yardım ise hanede yaşayan kişi gelirine göre hesaplama yapılacaktır. Buna göre ise hesaplamayı sizlere aşağıda belirttiğim gibi olacaktır. Yani sizlere vereceğim bu tablo ile birlikte ne kadar yardım alacağınızı göreceksiniz.

Hanedeki Kişi Başına Düşen Gelir Düzeyi Verilecek Yardım Parası TL
450 TL ve alt olanlar için 1.250
450 TL üzeri, 772.60 TL üzeri olanlar için 1.150
772.60 TL üzeri 1.095,20 TL ve altı olanlar için 1.000
1.095 TL üzeri ve 1.417,80 TL den az olanlar için 850

Sizler bu tabloda ne anlam çıkığını belki tam olarak anlayamayabilirsiniz. Sizlere daha anlaşılır olacak şekilde bir paylaşım yapacağım. Eğer sizlere vereceğim bu örnek hesaplama ile de kendi hane gelirinize göre ne kadar yardım alacağınızı bilmiyorsanız sizlere yorum kısmına bize ulaşmanız dahilinde sizlere gün içersin de hesaplama yapıp geri dönülecektir.

Örnek: Şimdi bir ailenin hanesine giren toplam gelir 5.500 TL olduğunu düşünelim. Bu haneye başka gelirde girmediğini düşünelim. Hanede yaşayan kişilerin toplamını ise 4 olarak ele alalım. Şimdi ise hane başına düşen gelirin hesaplanması gerekmektedir. Bu işlemi yapabilmeniz için aşağıdaki formüle ihtiyacınız vardır.

Hane geliri / hanede yaşayan kişi sayısı bölmemiz gereklidir.

Bu formüle göre ise 5.500/4: 1.375 TL yapmaktadır.

Şimdi ise yukarıdaki tabloya bakmamamız gerekmektedir. Bu tabloda bu hane geliri için derki! “1.095 TL üzeri 1.417,80 TL ve altında olan gelirler için” kategorisine bakılacaktır. Buradan çıkan sonuç ise haneye verilecek yardım miktarı 850 TL olarak gözükmektedir.

Türkiye Aile Desteği Programı Ödemeleri Yattı Mı? Yatan İller Hangileri? (Eylül 2022)

Türkiye Aile desteği Programı Kapsamında verilecek olan olan bu yardımın 12 ay boyunca verileceği herkes tarafından bilinmektedir. Böylede olunca ödemelerin ne zaman yapılacağı konusu oldukça merak edilmektedir. Sizlere bu yardımların 12 ay boyunca hangi illere yattığını daha önceden SED yardımı için yaptığım sistemi yine bu şekil sizlere sayfamda yer vereceğim. Tabi bu olayı sizlerin katkılarınız ile yapacağımı da belirtmek isterim. Bundan dolayı Türkiye Aile Desteği programı kapsamında hangi illerden yardım almaya başlandığını sayfamızda paylaşırsanız bizlerde tablomuza ekleyebiliriz.

Hep beraber başlatmış olacağımız bu birlikteliğe öncülüğü ben yapmak isterim. Bunun için sizlere Türkiye Aile Desteği Programı kapsamında ödemeler ne zaman yapılacak derseniz hemen net bir bilgi sizlere vereyim. Ekim ayı için 07.09.2022 tarihinde ödeme yapılacağı planların içerisine dahil edilmiştir.

Tarih Yatan İl Bildirim Yapan (İyi ki Varsın)
5.10.2022 Giresun Hümeyra
5.10.2022 Adana İpekkk
5.10.2022 İzmir Dilek, Bahar
5.10.2022 Mersin Narin 33
5.10.2022 Düzce Şermin
5.10.2022 Ankara Ayşe, Demet, Dilek, Aslı
5.10.2022 Amasya Asena
5.10.2022 Tokat Gls
5.10.2022 Muğla Gül
5.10.2022 Balıkesir Burcu
5.10.2022 Van Milan
5.10.2022 Aydın Ömer
5.10.2022 İstanbul Sevilay
5.10.2022 Osmaniye Hira, Busra
5.10.2022 Antalya Gül
5.10.2022 Gaziantep Melahat
5.10.2022 Denizli Serpil
5.10.2022 Eskişehir Ebru

Çocuk Desteği Bileşeni Hayata Geçiyor!

Derya YANIK Aile ve Sosyal Hizmetler bakanı siz değerli vatandaşlarımıza yeni bir destek müjdesini verdi. Bu müjdeli haberin ne olduğunu merak edenler için hemen detaylı bir şekilde sizlere anlatayım. Bu müjdede sizlere en az 350 ve en fazla 650 TL olmak üzere destek paketi verilecektir. Bu destek paketinin ismi ise “Çocuk Destek Bileşeni” adı altında olmaktadır. Bu destek çocuk sayısına göre muhtaç ailelere verilecektir. Muhtaç ailelere çocuk sayısına göre kaç TL destek verileceğini bilmeyenler için aşağıda bir tablo hazırlıyorum. Bu tablo sayın YANIK tarafından yapılana açıklamalara göre sizlere yer verdik.

ÇOCUK SAYISI MUHTAÇ AİLELERE VERİLECEK DESTEK MİKTARI
1-2 350 TL
3 450 TL
4 550 TL
5 650 TL

Yukarıdaki tabloda kaç çocuk ne kadar yardım almakta görmüş olmaktayız. Bu tabloya göre sizlerde çocuk sayınıza göre alacağınız destek miktarını görmüş olacaksınız.

Ana Sınıfı ve Ana Okulu Yardım Programı

Çocuklarınızın eğitimleri için daha önceki yıllarda ve şuanda devam eden SED yardımı süreli ve süresiz olarak halen devam etmektedir. Bu destekten yararlanamayan kişiler için ise 06.06.2022 tarihinde sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN müjdeli bir haber ile sizlerin karşısına geçti. Bu müjdeli haberin ne olduğunu merak edenler için Milli Eğitim Bakanlığına bağlı olan ana okulları ve ana sınıfları özel bir destek verileceğidir.

Bu destekten yararlanabilmek için sosyal medyada şe şekil bir açıklama yapılmıştır. “Son bir yıl içerisinde sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarının yardımlarından faydalanmış olan kişiler herhangi bir yere başvuru yapmadan bu destekten yararlanabilecektir.”

blank

Sayın cumhurbaşkanımız tarafından verilen her bu iki müjdeli haberin ihtiyaç sahiplerine hayırlı olmasını dileriz. Bu tür haberlerden detaylı bir şekilde bilgi almak için kanalıma kayıt olmanız veya  https://www.youtube.com/kredim kanlını takip etmenizi tavsiye ederim.


Lütfen Bizi Değerlendir 😉

[Total: 0 Average: 0]
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın