Cinnah caddesi no: 5 Kavaklıdere Çankaya/ANKARA PK : 06680
trende

Türkiye Halk Bankası Emekli Kredisi (Yaş Sınırı Faiz Şartlar)

Türkiye Halk Bankası devlete ait en önemli bankalarımızdan bir tanesidir. Daha çok esnafın yanın da yer alan banka emekli müşterilerine de özel ayrıcalıklar tanır. Emekliye tanımış olduğu bu özel imtiyazların en başında ise düşük faiz oranları gelir. Bir çok bankaya göre bireysel tüketici kredilerin de üst yaş sınırını da yüksek tutan banka daha fazla emekli kitlesine nakit akışı sağlar.

Türkiye Halk Bankası Emekli Kredisi (Yaş Sınırı Faiz Şartlar)

 

Emekli maaş müşterisi olması halinde evraksız, kefilsiz dahi kredi veren HALKBANK sadece kredi notu şartı arar. Bundan dolayı da banka kredi notu düşük, sicili bozuk olan harici tüm emekli maaş müşterilerine formalitesiz kredi sağlar. Şimdi Türkiye Halkbank için bizleri neler beliyor 7 alt başlıkta bir görelim. Bu alt başlıklar ise şu şekildir. 1. Türkiye Halkbank kara listede olan kişilere kredi veriyor mu? 2. Halkbank emekli kredisi için sizlere üst yaş sınırı nedir. 3. Halkbank emekli olan kişinin maaşının kaç katına kadar kredi vermektedir. 4. Emekliye faizsiz kredi veriyor mu? 5. SGK veya BAĞ-KUR emeklisi olabilmek için Halkbank kredi veriyor mu? 6. Emeklilere verilen kredinin faiz oranı nedir. 7. Halkbank emekli kredisi hesaplama yaş sınırı nedir. Şimdi bunları görelim.

Türkiye Halk Bankası Kara Liste İcralık Kredi Notu Düşüklere Kredi Veriyor Mu?

Bankaların genli bireysel kredi kullandırmak için baz politikalar uygular. Uyguladığı bu politikalarsa nerede ise kalıplaşmıştır. Bu nedenle hepsi için müşterilerine özellikle kredi kullandırma şartları aynı olmaktadır. Bazı konular da sadece farklılıklar gözüke bilir. Örneğin: kredinin geri ödeme aylık periyotları, faiz oranları yada ödemez uyguladıkları dönemler gibi. Müşterilerine emekli dahi olsalar kredi kullandırırken değişmeyen politikaları ise sicili bozuk, kara listede olmaları durumunda ihtiyaç kredisi vermemeleridir. Bu kredi kullandırma politikası Türkiye Halk Bankası için de geçerlidir. Buna müteakip HALKBANK üzerinden icralık, avukatlık yada kara listede iseniz kredi çekemezsiniz.

Bu durumda olan emeklilere ilk önerim 3 Ayda Kredi Notunu Hızlı Yükseltme Hilesi yöntemlerini denemeleridir.

Peki, bankaların kara listesinde yer alan, icralık yada avukatlık emekliler hiç mi? nakit para ihtiyaçlarını karşılayamaz. Her ne kadarda biraz illegal yol olsa da karşılayabilirler. Nasıl yapacaklarını ise Faturalı Hatlara Kredi Veren 9 Güvenilir Firma da kolaylıkla bula bilirsiniz.

HALKBANK Emekli Kredisinin Kullanma Üst Yaş Sınırı Kaç?

HALKBANK emekli kredisinin kullanım üst yaş sınırı kaç? sorusu sizler tarafından bizlere en çok iletilen soruların başında gelmektedir. Bunun nedeni ise Türkiye Halk bankası dahil olmak üzere hiç bir yerde bu sorunun yanıtının olmamasından ötürüdür. Bu sebeple siz emeklilerimiz için bu sorunun yanıtı öğrenmek adına biraz fedakarlık yaptık. Zamanımız dan bir süre ayırarak bize en yakın HALKBANK şubesine gittik. Bireysel müşteriler departmanında bir müddet bekledikten sonra da HALKBANK emekli kredisinin kullanım üst yaş sınırı kaç sorusunun yanıtı elde ettik.

Buna göre ise HALKBANK emekli kredisinin kullanım üst yaş sınırı 72 olmaktadır. Bu üst yaş sınırı kullanılacak olan kredinin vadesi ile birliktedir. Yani, 36 ay vadeli olarak HALKBANK emekli kredisi çekeceksiniz 69 yaşında olmanız gerekir.

Türkiye Halk Bankası tarafından belirlenen bu üst yaş sınırı sizi kurtarmıyor ise hiç telaşeye kapılmayın. Çünkü öyle bir banka var ki! tam 83 yaşına kadar emeklilere kredi sağlamaktadır. Bu bankamız hangisi diyorsanız da Yaşlılara Kredi Veren Bankalar Hangileri (75 80 83 Yaşına Kadar) da bulabilirsiniz.

HALKBANK Emekli Kredisi Maaşın Kaç Katına Kadar Veriliyor?

Bir zamanlar emeklilere maaşların 15 katına kadar kredi diye haberler çıkmıştı. Bunu eminim bir çoğumuz hatırlıyordur. Orada her ne kadarda bir promosyon uygulanıyor gözükmüş olsa da bu tamamen algı operasyonuydu. Biraz matematik ve faiz hesaplaması bilgisi olanlar emeklilerimiz bunu bu şekilde bir müşteri çekme stratejisi olduğunu o zamanlar farkına vardı. Çünkü, hiç bir banka asla BDDK tarafından verilen bir kararın dışına çıkamaz. BDDK bu kapsamda da ne diyor? biliyor musunuz?

Tüm bankalar, müşterilerine ihtiyaç kredisi kullandırırken belirleyeceği kredi üst limitini hane gelirini göz önünde bulundurarak belirlemelidir. Buda şu oluyor, çekilecek olan kredinin aylık taksit tutarı, hane gelirinizin %50 miktarının üzerine çıkamaz.

Yani, şayet 2.500 TL gibi bir gelire sahipseniz. Çekeceğiniz kredinin aylık ödemesi 1.250 TL üzerine çıkamaz. Hal böyle olunca da çekeceğiniz emekli kredinin maaşınızın kaç katı olduğunu hesaplamak için ortaya iki ana unsur giriyor. Bunlar;

 1. Kredinin faiz oranı
 2. Kredinin geri ödeme vadesi

Biz ortalama olarak HALKBANK emekli kredisinin faiz oranı ve 36 ay vadeli olarak geri planına göre bir hesaplama yaptık. Yapmış olduğumuz bu hesaplama sonucunda ise HALKBANK emekli kredisinin maaşınızın kaç katına kadar olduğunun sonucu bulmuş olduk.

Bu hesaplama sonucuna göre Türkiye Halk Bankası emekli maaşınızın 13 katına kadar ihtiyaç kredisi vermektedir.

Hesaplama işlemini dilerseniz bir de burada sizler ile yaparak bunu hep birlikte teyit edelim. Kredimizin vadesi 36 ay olsun. Faiz oranı ise %1.51 oranında olsun. Emeklimizin de maaşı 3.000 TL. Kanun gereği emeklimizin aylık taksit ödemesi 1.500 TL geçemez. Kredimizi hesaplama yaptığımız da ise;

Kredi Miktarı Aylık Ödemesi
39.400,00 TL 1.499,49 TL

Sizlerin de görmüş olduğu gibi emeklimiz en fazla 39.400 TL bir kredi çekebilmektedir. Bu da 3.000 TL emekli maaşı x 13 = 39.000 TL demedir. Diğer bir şekilde de 39.400 / 13 = dediğimiz de 3.000 TL rakamı yani maaşınız ortaya çıkar. İki şekilde de bu işlemin sağlamasını sizlere yaptım. Güncel faiz oranlarına göre hesaplama işlemini de sizler de isterseniz https://www.halkbank.com.tr/tr/hesaplama-araclari.html bu bağlantıdan yapabilirsiniz.

HALKBANK Emekliye Faizsiz Kredi Veriyor Mu?

Bankaların kimi zamanlar da faizsiz kredi verdikleri doğrudur. Faizsiz olarak vermiş kullandırmış oldukları kredi miktarları da çoğunlukla 3.000 ila 5.000 arasında yer alır. Bu miktarlar da kullandırılan krediler her ne kadar da faizsiz olarak gözükse de sizlere belli bir işlem ücreti yansıtılır. Ne hikmetse yansıtılan bu işlem ücreti de verilen krediden peşin olarak kesilir. HALKBANK bu şekilde faizsiz kredi veriyor mu? diyorsanız da ben hiç şuana kadar verdiğini duymadım. Ama, vermiş olsa da emin olun ki! kullandıracağı krediden kar payı elde etmeden vermeyecektir.

blank

HALKBANK-Emekliye-Faizsiz-Kredi-Veriyor-Mu

Tabi ben sadece bankanın bu yapmış olduğu işlem ücret kesintileriyle de kalacağını düşünmüyorum. Bununla beraber BES hatta otomatik ödeme talimatı dahi vermemizi dayatacaktır. BES ve otomatik ödeme talimatı verdikten sonra zaten bir çok banka harika olanaklar ile bizlere imkanlar sağlamaktadır. Buna kart aidatı olmayan kredi kartları da dahildir. Kredi kartı aidatı deyip geçmeyin, şuan ortalama olarak kredi kart aidatları 200 TL civarlarında yer almaktadır. Aidatsız En İyi 10 Kredi Kartı Başvurusu yaparak da hiç bir şartı sağalamadan da kredi kartı alabileceğiniz de bilmenizi de isterim.

HALKBANK SGK BAĞKUR Emekli Olmak İçin Kredi Veriyor Mu?

BAĞ-KUR’lu demek üreten, istihdam sağlayan, vergi ödeyen, prim ödeyen kişilerdir. Bu kişiler zaman zaman prim ödemelerini yapamamakta ve biriken borçları ile zamanı geldiğinde emeklilik durumunu köreltmektedirler. Bu durum için Halk Bankası demiş ki; 5510 sayılı kanun takibinde emeklilik aylığına hak kazanmış fakat prim borcundan dolayı yararlanamayanlara kredi kullandırarak emeklilik sağlayalım. Yani BAĞ-KUR size parça parça ödetmediği tutarları banka krediyi kullanarak borcunu kapat, emeklilik hakkını kazan ve bana ödemeni yap demiş. Ekonomik kriz, işleri sarsıcı güçlerle ödenmesi yapılamayan BAĞ-KUR borçlarınız var ve emekli olamıyorsanız bu kredi size ilaç olacaktır. Peki nasıl bir yol izlemeniz gerek?

 1. Öncelikle SGK İl Müdürlüğüne giderek SGK tarafından hazırlanmış olan dilekçe formu ve BAĞ-KUR Sigortalılık Belgesini vermeniz gerekmektedir.
 2. Size SGK tarafından bir belge verilecek. SGK Müdürlüğünden almış olduğunuz belge ile HALKBANK şubelerine kredi için başvuru yapınız.
 3. Banka tarafından incelemeler sonucunda onaylanan kredi belgesi size verilecektir.
 4. Bankadan alınan belge, SGK’dan temin edeceğiniz Yaşlılık Aylığı Talep formu ile emeklilik maaşı hak talebi için tekrar SGK Müdürlüğüne gitmelisiniz.
 5. Son aşama olarak SGK Müdürlükleri size bir belge daha düzenleyecekler ve siz bu belgeyi tekrar bankaya götüreceksiniz ve kullanacağınız kredi ile banka birikmiş borcu SGK’ya ödeyecektir.

Kredinizi aylık, 3 aylık ya da 3 aya kadar ödemesiz yaptırabiliyorsunuz. HALKBANK BAĞ-KUR emeklilik kredisi aylık 1,60 faiz oranı ile aşağıdaki örnek tutar hesaplaması yaparak sizlere sunulmuştur.

HALKBANK Emekli Kredisi Faiz Oranları Kaç? (Mini, Mutlu Emeklilik)

Çalışsak da, çalışmasak da, emekli de olsak hepimizin imdadına yetişen krediler artık o kadar çeşitlendi ki. HALKBANK emeklilere özel şartları ile iki farklı kredi imkanı sağlamış. Bunlar Mutlu Emekli İhtiyaç Kredisi ve Emekli Mini Kredi imkanlarıdır. Her iki kredinin de şartı emekli maaşınızı HALKBANK tarafından almanız ya da maaşınızı bankaya aktarma taahhüttü vermenizdir. Her iki kredi türünde de aylık eşit taksit, artan taksit, azalan taksit, 3 ayda bir eşit taksit ya da serbest ödeme yaptırabilirsiniz. Bu kredileri detay olarak birbirinden ayıran detayları ayrı ayrı inceleyelim.

 1. Mutlu Emekli İhtiyaç Kredisi: Maaşınızı Halk Bankasından alıyorsunuz ve ya almak için taahhüt ettiyseniz 100.000 TL’ye kadar tüm nakit ihtiyaçlarınızı aylık %1,51’den faiz oranı ile tahsis ücretli veya aylık %1,56’den başlayan faiz oranıyla tahsis ücretsiz kullanma hakkına sahip oluyorsunuz. Vade durumu 36 aydır, ödeme şeklinizi bütçenize uygun olarak ayarlayabiliyorsunuz. Başvuru yapmak için Halkbank İnternet Şubesi, Halkbank Mobil Şube ya da size en yakın Halkbank Şubelerini kullanabilirsiniz. Aşağıda sizler için iki faiz türü ile hesaplanan örnek ödeme tablosunu inceleyebilirsiniz.
 2. Emekli Mini Kredi: Maaşınızı Halk Bankasından alıyorsunuz ve ya almak için taahhüt ettiyseniz 5.000 TL’ye kadar tüm nakit ihtiyaçlarınızı aylık %1,51 faiz oranı kredi kullanabilirsiniz. Vade durumu Mutlu Emekli İhtiyaç Kredisindeki gibi 36 aydır, ödeme şeklinizi bütçenize uygun olarak ayarlayabiliyorsunuz. Başvuru yapmak için Halkbank İnternet Şubesi, Halkbank Mobil Şube ya da size en yakın Halkbank Şubelerini kullanabilirsiniz. Aşağıda sizler için hazırladığım örnek ödeme tablosunu inceleyebilirsiniz.

HALKBANK Emekli Kredisi Hesaplama, Başvuru Yapma!

Halk Bankası emekli kredi hesaplaması için yukarıda sizler için faiz oranlarından bahsetmiştim. Bu kredi hesaplamasını iki ayrı kredi için sizlere detaylı bir şekilde hesaplamasını yapacağım. Bu hesaplamayı yapmadan önce Yaşlılara Kredi Veren Bankalar Hangileri (75 80 83 Yaşına Kadar) yazıma da bir göz atmanızı tavsiye ederim. Bu yazımda sizlere ilgilendiren belli başlı konularında olduğunu bilmenizi istediğim için bu yazımda yer verdim. Halkbank siz değerli emekliler için iki ayrı kredi imkanı vermiştir. Bunun birincisi düşük kredi imkanı sunmaktadır. Yani nakit ihtiyacınızın 5.000 TL geçmemesi gerekmektedir. Eğer bu belirttiğim rakamın üstünde bir rakam için kredi ihtiyacınız var ise 100.000 TL ye kadar kredi imkanı sunan diğer paket için başvuru yapmanız gerekmektedir. Bu krediler için başvuru şartları ne olduğunu size bir kaç maddede halinde yer vereyim.

 1. 72 yaş sınırının olduğunu bilmeniz gerek. Yani kredi vadesinin sonunda tam 72 yaşında olmanız gerek. Örneklemem gerekirse 36 ay vadeli kredi çekecekseniz yaşınız 69 olmalı, Eğer 24 ay için çekecekseniz 70 olmalı, 12 ay bana yeter derseniz o zaman da yaşınız 71 olmalı ki vade sonunda 72 yaşını geçmemeniz gerekli.
 2. Maaşınızı bir kere dahi olsa Halkbank ‘asından almanız gerekmektedir.
 3. 5.000 TL altında kredi için Emekli Mini Kredisine başvurmanız gerekir.
 4. 5.000 TL ve üzeri kredi için ise Mutlu Emekli İhtiyaç Kredisine başvurmanız gerekli.

Yukarıda saydığım bu özellikleri taşıyor iseniz başvuru aracı olarak mobil bankacılık veya internet şubesi aracılığı ile başvuru yapabilirsiniz. Yok ben biraz teknolojiden uzağım diyorsanız Halkbank’ın güler yüzlü müşteri temsilcilerinden başvurunuz yapabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken şey belli en yakın Halk Bankasına gitmeniz gereklidir. Burada güvenlikte bekleyen beyefendiler sizlere yardımcı olacaktır. Size müşteri temsilcinize sıra numaranızı almanız için numaratörden sıra alabilirler. Bu sıra size geldiğinde işleminiz 10 ile 15 dakika içerisinde sonuçlanacaktır. Bu sonuç doğrultusunda bir daha müşteri temsilcinizle gerekli adımları atabilirsiniz. Şimdi sizlere her iki kredi için bir örnek hesaplama tablosu oluşturacağım.

HALKBANK Emekli Mini Kredisi
Miktar Vade (Ay) Aylık Taksit Toplam Maliyet
4.500 TL 12 424,87 TL 5.098,41 TL
15 349,56 TL 5.243,42 TL
24 237,25 TL 5.693,93 TL
29 205,32 TL 5.954,15 TL
36 175,84 TL 6.330,31 TL

Şimdi diğer kredi için sizlere bir örnek tablo hesaplayacağım.

HALKBANK Mutlu Emekli İhtiyaç Kredisi
Miktar Vade (Ay) Aylık Taksit Toplam Maliyet
98.000 TL 12 9.231,31 TL 110.775,74 TL
15 7.591,28 TL 113.869,22 TL
24 5.144,76 TL 123.474,14 TL
29 4.448,92 TL 129.018,73 TL
36 3.806,33 TL 137.028,18 TL

Şimdiden çekeceğiniz kredi hayırlı olsun. İnşallah ihtiyaçlarını doğrultusunda kullanmanıza vesile olur.

Lütfen Bizi Değerlendir 😉

[Total: 0 Average: 0]
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın