Cinnah caddesi no: 5 Kavaklıdere Çankaya/ANKARA PK : 06680
trende

Türkiye’deki Bankalar Kime Ait? Devlete Ait Olan 8 banka Hangileri?

Türkiye'de BBDK lisanslı olarak tam 55 tane banka vardır. Bu bankalar mevduat, yatırım ve kalkınma ile katılım bankası olarak 3 guruba ayrılır. İçlerinden Devlet ait olanda vardır, özel şahsa ait olanda. Hangi bankalar kimlere ait olduğunu da tablo halinde aşağıda bulabilirsiniz. Böylelikle Ziraat, Garanti BBVA, Türkiye İş Bankası, Halkbank yada Vakıf ile Yapık Kredi gibi bankaların kime ait olduğunu da görmüş olursunuz.

Türkiye’deki Bankalar Kime Ait? Devlete Ait Olan 8 banka Hangileri?

 

Bunun yanı sıra ister özel olsun isterse Devlete ait olsun, bu tabloda yer alan en iyi bankaların da hangileri olduğunu da yine göre bilirsiniz. Türkiye’deki Devlete ait olup olan yada olmayan bankalar haricinde ise ayrı bir başlıkta da yine şuna yer verdik. Türk bankası olup da Almanya, Avusturya, gibi Avrupa ülkelerinde hangi bankaların faaliyet olduğuna. Bu konuda bizleri neler bekliyor. 1. Türkiye’deki bankalar hangileri ve kime ait? 2. Türkiye’deki faaliyet gösteren devlet bankaları hangileri kaç tanede vardır? 3. En iyi devlet bankası hangisidir? 4. Faaliyette olan özel bankalar hangileri? Kaçı devlete ait değildir. 5. Vakıfbank, Garanti BBVA, İş Bankası ve Yapı Kredi bankası kime ait devletin olan var mı? Bütün bu sorularınızın cevabını sizlere vereceğim.

Türkiye’deki Bankalar Hangileri? Kime Ait?

Türkiye’deki bankalar hangileri ve kimlere ait olduğunu ele alacağım. Bu konuda ilk olarak Türkiye’de bütün bankaların BDDK denetimi altında olduğunu bilmenizi isterim. Bu bankaların hepsini aslında BDDK resmi sitesinde de görebilirsiniz. Bu Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumuna ait resmi siteye girdiğinizde karşınıza 55 adet banka listesi çıkacaktır. Bu bankaların hepsinin aktif olduğunu sizlere söyleyebilirim. Birde bankalar kendi içerisinde toplam 4 farklı bölüme ayrıldığını da söylemeden geçemeyeceğim. Bu bölümler ise şu şekildir.

 • MEVDUAT BANKALARI
 • KALKINMA VE YATIRIM BANKALARI
 • KATILIM BANKALARI
 • TMS BÜNYESİNDEKİ BANKALAR

Telefonunuza belki de hiç tanımadığınız bir banka ismi ile SMS alabiliyorsunuz. Böylede olunca bu banka acaba Türkiye’de mi diye akıllara soru geliyor. Bu sorularınızı şimdi netlik kazandıracağım. Sizlere toplam 55 adet ve halen aktif olan bu banka isimleriyle beraber kime ait olduklarını tablo halinde sizlere sunacağım. İlk olarak Mevduat Bankaları ile başlayalım.

MEVDUAT BANKALARI 34 ADET
Sıra No BANKA ADI KİME AİT (ÜLKE ve ŞAHIS)
1 AKBANK SABANCI Holding
2 ALTERNATİFBANK Katar Ticaret Bankası
3 ANADOLUBANK Mehmet Rüştü Başaran
4 ARAP TÜRK BANKASI Libyan Foreign Bank
5 BANK MELLAT Tahran İran
6 BANK OF CHINA TURKEY Çin
7 BURGAN BANK Kuveyt
8 CITIBANK ABD
9 DENİZBANK Dubai
10 DEUTSCHE BANK Almanya
11 FİBABANKA Hüsnü ÖZYEĞİN
12 HABIB BANK LIMITED İSTANBUL TÜRKİYE MERKEZ ŞUBESİ Aga Khan
13 HSBC BANK İngiltere Merkezli Hong Kong
14 ICBC TURKEY BANK Çin
15 ING BANK Nationale – Nederlanden
16 INTESA SANPAOLO İtalya
17 JP MORGAN CHASE BANK NATIONAL ASSOCIATION JPMorgan Chase
18 MUFG BANK TURKEY Japonya
19 ODEA BANK Bank Audi/Beyrut
20 QNB FİNANSBANK Hüznü ÖZYEĞİN
21 RABOBANK Hollanda
22 SOCIETE GENERALE Paris
23 ŞEKERBANK Şeker
24 T.C. ZİRAAT BANKASI Türkiye Varlık Fonu/Kamu Bankası
25 TURKISH BANK Kıbrıs/Türk
26 TURKLAND BANK Arap Bank
27 TÜRK EKONOMİ BANKASI TEB Holding: %55; BNP Paribas: %44,98; Kocaeli Ticaret Odası: %0,02
28 TÜRKİYE GARANTİ BANKASI Banco Bilbao Vizcaya Argentaria
29 TÜRKİYE HALK BANKASI Türkiye Varlık Fonu
30 TÜRKİYE İŞ BANKASI • İş Bankası Munzam Sandık Vakfı: %37,08
31 • Atatürk Hisseleri*: %28,09
32 • Halka açık pay: %34,83
33 TÜRKİYE VAKIFLAR BANKASI Cumhurbaşkanı kararı ile T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı
34 YAPI VE KREDİ BANKASI Koç Grup

Şimdi ise sizlere Kalkınma ve Yatırım Bankaları neler ona bir bakalım. Bu bankalar aktif olarak toplam 14 adet olarak gözükmektedir.

KALKINMA VE YATIRIM BANKALARI 14 ADET
Sıra No BANKA ADI KİME AİT (ÜLKE ve ŞAHIS)
1 AKTİF YATIRIM BANKASI Çalık Holding
2 BANK OF AMERICA YATIRIM BANK Berkshire Hathaway
3 BANKPOZİTİF KREDİ VE KALKINMA BANKASI İsmail Hasan Akçakayalıoğlu
4 D YATIRIM BANKASI Doğan Holding
5 DİLER YATIRIM BANKASI Diler Şirketler Grubu
6 GSD YATIRIM BANKASI GSD Holding
7 İLLER BANKASI İl Özel İdareleri ve Belediyeler
8 İSTANBUL TAKAS VE SAKLAMA BANKASI Borsa İstanbul, VakıfBank
9 NUROL YATIRIM BANKASI Banka Nurol Holding
10 PASHA YATIRIM BANKASI PASHA Holding
11 STANDARD CHARTERED YATIRIM BANKASI TÜRK Standard Chartered Holdings Limited
12 TÜRKİYE İHRACAT KREDİ BANKASI Cumhurbaşkanlığı
13 TÜRKİYE KALKINMA VE YATIRIM BANKASI Hazine ve Maliye Bakanlığı
14 TÜRKİYE SINAİ KALKINMA BANKASI %30,72’si Türkiye İş Bankası ve Grubu şirketlerine %8,38’i Türkiye Vakıflar Bankası %60,90’luk orandaki hisse ise Borsa İstanbul da işlem görmektedir.

14 adet olan bu Kalkınma ve Yatırım Bankalarını sizlere verdik. Şimdi ise yine sadece Katılım Bankalarını sizlere vereceğim. Bu Kalkınma Bankaları ise 6 adet olarak karşımıza çıkmaktadır.

KATILIM BANKALARI
Sıra No BANKA ADI KİME AİT (ÜLKE ve ŞAHIS)
1 ALBARAKA TÜRK KATILIM BANKASI Şeyh Saleh Abdullah Kamel
2 KUVEYT TÜRK KATILIM BANKASI Türk Sermayeli Alman Merkezli
3 TÜRKİYE EMLAK KATILIM BANKASI Türkiye Hükümeti
4 TÜRKİYE FİNANS KATILIM BANKASI Yıldız Holding ve Boydak Holding
5 VAKIF KATILIM BANKASI Cumhurbaşkanı kararı ile T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı
6 ZİRAAT KATILIM BANKASI Türkiye Varlık Fonu/Kamu Bankası

Son olarak ele alacağımız bankalar nedir diyenler için ise TMS bünyesindeki bankalardır. Bu bankalarda toplamada 2 adettir. Şimdi bunlar neler görelim.

TMFS BÜNYESİNDEKİ BANKALAR
1 ADABANK
2 BİRLEŞİK FON BANKASI

Evet arkadaşlar toplam 55 adet bu bankaları gördük. Türkiye genelindeki toplam bankalar bu şekildedir. Şimdi sizlere yine Türkiye’de bulunan devlet bankaları hangileri ondan bahsedeceğim. Bu konuya geçmeden önde sizlerin ilgisi çekebileceğim bir konuya daha önceden yazdığım bir konu ile bilgilendirmek isterim.

Bu konu ise Sicili Bozuk Olanlara Kesin Kredi Veren Bankalar Tam 3 Tane yazıma göz atarsanız eğer sizlere her türlü kredi imkanı sunmaktadırlar.

Bu önemli konuyu da sizlere bilgi olarak verdikten sonra devlete ait bankalar neler ona bir göz atmaya geçebiliriz.

Türkiye’de Faaliyet Gösteren Devlet Bankaları Hangileridir?

Türkiye’de faaliyette olan 55 adet bankayı verdik sizlere. Sıra geldi bu bankaların içerinde hangileri devlet bankası onu bir ele alalım. Devlete ait olan bankaları 2 grup olarak sizlere vereceğiz. Bu iki grubu nedir diye sonran olursa şu şekil bilgi vereyim sizlere.

 • MEVDUAT BANKALAR
 • KATILIM BANKALAR

Bu 2 gruptaki sizlere sunacağım bankaların hepsi devlete aittir. Aslında devlete ait veya özel olarak ayrılan bütün bankalar BDDK gözetiminde olduğunu yine belirtmek isterim. Aslında bütün bankalar Banka Düzenleme ve Denetleme kurumu tarafından kontrol altındadır. Şimdi sizlere devlete ait bütün bankları vererek daha sonrasında gruplar şeklinde ayırımını yapacağız. Hadi arkadaşlar görelim bakalım devlet bankalarımızı.

blank

 

DEVLETE AİT OLAN BANKALAR
Sıra No BANKA ADI BANKA TÜRÜ 
1 T. C. Ziraat Bankası Kamu Mevduat Bankası
2 Türkiye Vakıflar Bankası (Vakıfbank) Kamu Mevduat Bankası
3 Türkiye Halk Bankası (Halkbank) Kamu Mevduat Bankası
4 Adabank TMSF’ye Devredilen Bankalar
5 Birleşik Fon Bankası TMSF’ye Devredilen Bankalar
6 İller Bankası Kalkınma ve Yatırım Bankası
7 Türk Eximbank Kalkınma ve Yatırım Bankası
8 Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası Kalkınma ve Yatırım Bankası
9 Ziraat Katılım Bankası Katılım Bankası
10 Vakıf Katılım Bankası Katılım Bankası

Peki bu bankaların içerisinde ayırdığımız gruptaki ilk olan devlet mevduat bankaları hangileri derseniz buyurun görelim.

DEVLETE AİT OLAN MEVDUAT BANKALARI
SIRA NO BANKA ADI
1 Türkiye Halk Bankası
2 T.C. Ziraat Bankası
3 Türkiye Vakıflar Bankası

Sizlere mevduat bankalarını yukarıda belirttik. Şimdi sıra geldi Yatırım banklarının neler olduğunu göremeye. Şimdi 3 adet olan bu yatırım bankaları neler onları göreceğiz.

DEVLETE AİT OLAN KATILIM BANKALARI
Sıra No BANKA ADI
1 Vakıf Katılım
2 Ziraat Katılım

Evet sizlere katılım bankalarını da verdiğimize göre artık devlete ait olan bütün bankaları öğrenmiş oldunuz. Bu sayede artık sizlere de bu bankaları nasıl kullanacağız derseniz hiç merak etmeyin sizlere bu konularda bilgiler vereceğim. Özellikle bankaya bile gitmeden nasıl hesap oluşmakta onu sizlere Halkbank Bankaya Gitmeden (Şubesiz) İnternetten Hesap Açma yazım sayesinde yapabiliyorsunuz. Bu hesap işlemi açtıktan sonra ise kredi kartı ihtiyacınız var ise devlet bankası olan Halkbank Aidatsız Kredi Kartı Nasıl Alınır? yazım sayesinde bunu da halledebilirsiniz. Ben kredi kartı değil de devlet bankası olan HALKBANK aracılığı ile kredi başvurusunda bulundum ama sonuç ne oldu bilmiyorum diyenler için ise HALKBANK Kredi Başvuru Sonucunu Nasıl Öğrenilir? (ESNAF DAHİL SORGULAMA) yazımdan sonucu öğrenebilirsiniz. Bu bilgileri verdikten sonra yukarıdaki saydığım devlet bankalarından en iyisi hangisi derseniz ona da bir bakalım.

En İyi Devlet Bankası Hangisi?

En iyi devlet bankası seçimini biraz kullanılacak kredi türüne göre değerlendirme yapmak lazım. Bu kredi şartlarını sizler üçün ön planda tutarak ele alacağız. Tabi dediğim gibi bu seçim benim sizlere vereceğim yazılar ve bankacılık işlemeleri ile siz karar verebilirsiniz. Yani birinize Ziraat bankasının şartları iyi gelirken başka birine Halk Bankın teklifleri daha cazip gelmektedir. Şimdi görelim bakalım Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank olarak bu 3 bankayı bir ele alalım sizlerde seçiminizi ona göre yapın.

Ziraat Bankası: Ülke genelinde hayvancılık sektörü denilince ilk olarak Ziraat Bankası akla gelmektedir. Hayvancılık olunca çiftçiler içinde aynı şey geçerli diyebiliriz. Zaten ihtiyaç, konut ve araç kredileri hemen hemen bütün devlet bankaları bir biri ile aynı olmaktadır. Sizlere hayvancılık yapanlar için Faizsiz Hayvancılık Kredisi Nasıl Alınır? Ziraat 0 Faizli Veriyor! bu yazıma göz atabilirsiniz. Eğer tarım alanında iseniz Ziraat Bankası Sübvansiyonlu Tarla Kredisi Faiz Oranları oranlarına göz atabilirsiniz. Ziraat Bankası için sizlere bu bilgiler verdikten sonra şimdi Türkiye Halk Bankasını bir ele alalım.

Türkiye Halk Bankası: İlk olarak esnaf bankası diyebiliriz. Nedeni ise KOSGEB tarafından çok fazla yardım olmakta ve bu yardımların çoğunu Halkbank üzerinden yapmaktadır. Daha önceden zaten bu konu hakkında KOBİ Ne Demek? Nasıl Olunur? Kimlere Denir? (KOSGEB) yazımdan görebilirsiniz. Bu ve bunlar gibi bir çok kredi imkanını Halkbank tarafından bulabilirsiniz. Bir kredi imkanı daha vermek isterim sizlere HALKBANK Esnaf Kefalet Kredisi yazıma bakabilirsiniz.

Vakıfbank: Vakıfbank kullanan biri olarak gerçekten çok memnun kaldığım bir bankadır. Nedeni ise zamanında bir ev kredisi çekmiştim. Çektiğim bu ev kredisinin zamanın da bir yapılandırma olayı olmuştu. Banka çalışanı direk beni arayarak kredinizi yapılandırmanız size çok artı sağlayacak demişti ve bu olay benim çok hoşuma gitti. Yeni diğer devlet bankalarından kredi çekenlerden böyle bir şey hiç duymadım. Burada size söylemek istediğim olay ise müşteri memnuniyeti çok üst konumdadır. Eğer sizlerde Vakıfbank aracılığı ile kredi kullanmak isterseniz hiç düşünmeyin derim. Vakıfbank İpotekli İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları (Ev, Araba, Arsa) yazıma göz atarak çok uygun kredi imkanlarından yararlanabilirsiniz.

Sizlere verdiğim bu bilgeler ile seçimi yapabilirsiniz. Dediğim gibi hayvan kredisi için Ziraat Bankası, Esnaflar için Halkbank diğer krediler için Vakıfbank tercih edebilirsiniz. Burada sizin tercihiniz çok önemlidir. Bu 3 devlet bankası da hemen hemen bir biriniz aratmaz diyebiliriz. Şimdi bu bilgilere göre tercih tamamen sizi kalmıştır.

Faaliyette Olan Özel Bankalar Hangileri? Devlete Ait Olmayan

Devlete ait bankaların hangisi olduğunu sizlere bir üst başlıkta yer verdiğimize göre şimdi özel bankalara bir göz atalım. BDDK resmi sitesinde yer alan 23 adet bankayı sizlere yazımda yer vereceğim. Bu özel bankaların her birinin diğerinden belli başlı farklılıkları vardır. Bu farklılıklar nedir diyen olursa sizlere şu şekil bahsedeyim.

blank

 • İhtiyaç kredi faiz oranları.
 • Esnaflara sunulan imkanlar.
 • Tarım ve hayvancılık alanlarındaki imkanlar.
 • Konut kredisi faiz oranları
 • Araç kredisinde ki faiz oranları

Gibi birbirinden ayıran çok fazla özellik mevcuttur. Sizlere bu farklı özellikleri sağlayan bütün bankaları 23 adet olarak vereceğim. Bu bankalar neler görelim.

SIRA NO ÖZEL BANKA ADI
1 AKBANK
2 ALTERNATİFBANK
3 ANADOLUBANK
4 ARAP TÜRK BANKASI
5 BURGAN BANK
6 CITIBANK
7 DENİZBANK
8 DEUTSCHE BANK
9 FİBABANKA
10 HSBC BANK
11 ICBC TURKEY BANK
12 ING BANK
13 ODEA BANK
14 QNB FİNANSBANK
15 ŞEKERBANK
16 TÜRK EKONOMİ BANKASI
17 TÜRKİYE GARANTİ BANKASI
18 TÜRKİYE İŞ BANKASI
19 YAPI VE KREDİ BANKASI
20 ALBARAKA TÜRK KATILIM BANKASI
21 KUVEYT TÜRK KATILIM BANKASI
22 TÜRKİYE EMLAK KATILIM BANKASI
23 TÜRKİYE FİNANS KATILIM BANKASI

Bu bankaları hemen hemen her il ve ilçede görebilirsiniz. Sizlere bir bilgi vermek isterim yukarıdaki bankalardan herhangi birinde krediniz var ise borç yapılandırma kredisi veren bir bankayı sizlere sunmak isterim. Bu banka ise Akbank Borç Yapılandırma Kapatma Kredisi Veriyor Mu? Müjde! yazısı sayesinde sizlerde kredinizi yapılandırabilirsiniz.

Vakıfbank, Garanti BBVA, İş Bankası, Yapı Kredi Kimin? Devletin Mi?

Sizlere yukarıda devlete ait olan bütün bankaları göstermiş olduk. Aynı zamanda da özel bankaların neler olduğunu bahsettim. Şimdi ise sizlerin çok fazla sorduğu Garanti BBVA, İş Bankası Yapı Kredi ve Vakıfbank devlet bankası sorusunu sizlere yanıtı vermek isterim. Bu saydığımız 4 bankadan sade bir tanesi devler bankasıdır. Bu banka ise Türkiye Vakıf Bankasıdır. Bu banka dışındaki İş Bankası, Yapı Kredi ve Garanti BBVA bankaları BDDK denetimde olan özel bankalardır. Bu sorunuzu da yanıtladık diyebiliriz. Bu konu hakkındaki bütün sorularınızı bizlere yorum bırakarak gün içerisinde yanıt alabilirsiniz.

Lütfen Bizi Değerlendir 😉

[Total: 0 Average: 0]
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın