Cinnah caddesi no: 5 Kavaklıdere Çankaya/ANKARA PK : 06680
trende

Tütüncü Dükkanı Nasıl Açılır? Gerekli Belgeler Ne?

Tütüncü Dükkanı Nasıl Açılır? Gerekli Belgeler Ne?

 

Sigaraya gelen zamlı fiyatlardan sonra çoğu kişi tütün kullanmaya başladı. Tütünü tercih eden kişilerin uğrak noktası olan Tobacco Shop yani en bilinen adıyla tütüncü dükkanları olmaya başladı. Girişimcilerinde ilgisini çeken tütüncü dükkanı açmanın maliyetini ve tüm detaylarını sizler için araştırdım. Tütüncü dükkanı açarak gelir elde etmek isteyen kişilere rehber kılavuz niteliğinde hazırladığım bu yazıyı okuduktan sonra tütüncü dükkanı nasıl açılır? sorusuna cevap bulacaksınız. Aynı zamanda dükkan için gerekli belgelerin neler olduğunu hakkında da liste oluşturdum. İncelemenizi tavsiye ederim.

Tütüncü Dükkanı Nasıl Açılır?

Tütüncü dükkanı nasıl açılır? sorusu bakıldığında çok geniş çaplı ele alınması gereken bir konu. Yani demek istediğim burada sizlere vereceğim bilgilerin tümü aslında bu sorunun cevabı olacak. Çünkü dükkanın ruhsatı, izinleri, şartlar ve gereken evrakların neler olduğu bakıldığında bu sorunun cevabını veriyor. O halde tütün kullanımının artmasının yanında ticari olarak da büyük bir artış yakalayan ticaret için bir tütün dükkanı açmak çok mantıklı ve karlı olarak görülüyor. Konuya girmem gerekirse; Tütün dükkanı açmak kolay gibi görünse de ilk yapmanız gereken gelir ve giderlerine bakmak olacak. Son yıllarda tütün fiyatlarının artmasıyla birlikte satış büyümesini çok kaybetmeye başladı. Bu nedenle, bir girişimci ve yatırımcı olarak, muhtemelen bir tütün dükkanı açmayı düşünseydiniz, birkaç yıl önce temel şartlarda bir tütün dükkanı açabilirdiniz, ancak bugün şartlar çok değişti. Peki nedir bu şartlar gelin inceleyelim. Bunun öncesinde kısaca nasıl açıldığından bahsedeyim. Tütün dükkanı açmak için Ticaret Odasına kayıt olmanız yeterlidir. Ürünlerinizi işletmenizin yararına satmalısınız. İşinizi yoğun nüfuslu bölgelerde başlatırsanız, müşteri çekebileceksiniz. Ayrıca tütün dükkânı açtığınız için sadece tütün satabilirsiniz. Nargile, sigara paketleri, paketleme makineleri, nargile tütünü gibi ürünleri satabilirsiniz.

Tütüncü dükkanı kadar popüler olan çiğköfte dükkanı neredeyse her yerde açılmaya başladı. Bunun için hazırladığım Çiğ Köfteci Dükkanı Açma Maliyeti (KOSGEB Desteği NACE Kodu) adlı içeriğime göz atabilirsiniz.

Tütüncü Dükkanı Ruhsatı Nasıl Alınır? Gerekli Belgeler Ne?

Bir tütün dükkanı açmanın maliyetini araştıran insanlar için tütünün açık satışının yasaklanıp yasaklanmadığı sorusu da ortaya çıkıyor. Açılmış tütün ürünlerinin satışı yasaktır. Bu nedenle tütün ürünleri satan dükkanlarda tütün satanlar polis tarafından düzenli olarak kontrol ediliyor. Tütüncü dükkanı ruhsatı nasıl alınır? sorusunun cevabını merak ediyorsanız dikkatli okumanızı tavsiye ederim. Öncelikle gerekli belgeler ve prosedürlere değinmem gerekirse;

  • İşletmeyi açmak için vergi dairesine gitmeniz ve başvurmanız gerekir. Bunun için eğitim bildirim formunu doldurmanız gerekmektedir. Bu işlemlerde siz vergi mükellefisiniz yani iş kuran kişisiniz.
  • Bir muhasebeciyle çalışmaya başladıktan sonra, bu belgeleri muhasebecinizle birlikte doldurmanız en doğrusudur.
  • Başlamak için, noter tasdikli bir imza mektubu ve bildirim formuna eklenmiş onaylı bir onaylı kimlik belgesi sağlamalısınız. Yerel il muhabiri (Belediyeden veya Nüfus Müdürlüğünden temin edebilirsiniz).
  • Açtığınız yerde arsa sahibi iseniz tapu fotokopisi, kiracı iseniz kira fotokopisi gerekmektedir.
  • Bu işlemler sonunda vergi dairelerinden sorumlu seçim vekilleri, sonradan yapılan bir denetimden sonra işlemleri tamamlarlar. O zaman bir vergi lisansı alacaksınız.
  • Fatura ve irsaliye yazdırmak için belgeler alacaksınız. Fatura ve irsaliyeleriniz için bu belgeleri yetkili yazıcılardan yazdırabilirsiniz.

Yukarıdaki sıraladığım süreç sizin ruhsat almanızı sağlar. Peki tütüncü dükkanı açmak için gerekli belgeler ne? o halde bu soruyu cevaplandırayım. Tütün dükkanı açmak, kiosk veya market açmak, gereken şartlara bağlıdır. Tek fark, tekel lisansıdır. Tüm ticari faaliyetler için geçerli olan izin ve belgelere ek olarak, özel izin veya gerekli bir belgenin varlığı hakkında muhtarlık veya belediye yetkililerinden detaylı bilgi alabilirsiniz. Araştırmalarım sonucu gerekli belgelerin neler olduğunu tablo halinde size sunmak isterim.

Tütüncü Dükkanı Açmak için Gerekli Belgeler Ne?
Esnaf odasına kayıt olunduğuna dair belge
İş yeri açma ve çalışma ruhsatı belediyeden alınmaktadır.
Şirket kuruluşu için gerekli işlemler hakkındaki süreci muhasebeciniz yönetebilir.
Vergi dairesine kayıt olunduğuna dair vergi levhası
İtfaiye için gerekli başvuruları yapmak zorundasınız.
İşyerinin bulunduğu yerde güvenlik başvurusu yapılmalı ve kayıt olmalısınız.
Tekel ruhsatı gerekecek. Bunu TAPDK sitesi üzerinden veya bağlı bulunan esnaf odasından alabilirsiniz.
Tütün satışı yapıldığına dair jandarma ya da polisten izin alındığına dair belge gerekmekte.
Esnaf olarak açılacağından dolayı BAĞ-KUR kaydı yapıldığına dair belgeyi temin etmelisiniz.

Yukarıdakilere ilave olarak açılacak olan dükkan için şirkete ait ise, tapu fotokopisi veya kira sözleşmesi ise listelenen adımları takip ederek ruhsat başvurusunda bulunabilir ve gerekli belgelerle birlikte ikamet ettiğiniz yerden belediyeden ruhsatı alabilirsiniz. Peki tütüncü dükkanı açmak için elbette bir sermaye gerekiyor. Ne kadar paraya ihtiyacınız olduğunu ortalama olarak hesapladım. Alt başlığı dikkatlice okuyun.

Tütüncü dükkanı yanında birde kahve dükkanı açmak ister misiniz? Tüm detayları ele aldığım Luvoco Organik Kahve Bayilik Başvuru Nasıl Yapılır? adlı makalemi okumanızı tavsiye ederim.

Tütüncü Dükkanı Açma Maliyeti Nedir? Ne Kadar Para Lazım?

Büyükşehirde açacağınız bir dükkanı kuruluş maliyeti 2 bin lira bile olabilir. Sorun kuruluş parası değil zaten. Asıl sorun dükkanın içini doldurmak için gereken paradır. İşte bu nokta da devreye girerek size ne kadar sermayeye ihtiyacınız olduğunu anlatacağım. Ama öncesinde dükkanda sadece siz yani işin başında duracaksınız maliyetiniz daha az olacak. Çünkü elemanın yaratacağı sigorta ve maaş gibi masrafınız olmayacak. Bu da demek oluyor ki dükkanda siz çalışacaksanız; su, elektrik ve tütün vergileri için aylık maliyetlerin ötesinde herhangi bir ek maliyete katlanmazsınız. Özel bir iş kurarak kendi işinizi kurduğunuz için 2.500-3.000 TL arası iş kurmak için yeterlidir. Dükkanı doldurmak için gereken malzemeler için 25.000 ile 50.000 TL arasında bir sermaye işinizi görecek. Şimdi daha net anlaşılması adına maliyet tablosu oluşturalım.

Tütüncü Dükkanı Maliyet Hesaplaması 
Esnaf Odası Kayıt ücreti 2.500
Kuruluş İşlemleri 3.000
Kira ve depozito 3.000
Elektrik ve su aboneleri 2.500
Yazar kasa ve Raf düzeni 5.000
Malzeme alımı 30.000

Tütün dükkanı açmanın ortalama maliyeti 46.000 Türk Lirasıdır. Bu, sattığınız tütün ve diğer ürünlere harcadığınız paradır. Bu maliyetleri en aza indirmeniz gerekiyor. Ayrıca gerekli lisans ve belgeler için 1000 Türk Lirası civarında ödeme yapabilirsiniz. Böylece toplam 46.000 TL sermaye ile kendi tütün dükkanınızı açabilirsiniz. (Yukarıdaki fiyatlar ortalamadır.)

Tütüncü Dükkanı Nasıl Açılır

Tütüncü Dükkanı Nasıl Açılır

Tobacco Shop Ne Kadar Kazandırır? Aylık Kazanç Tablosu

Şimdi gelelim asıl merak edilene; tobacco shop ne kadar kazandırır? sorusunu cevaplandırmaya. Size dükkanı açmanız için gereken tüm süreci anlattığımı düşünüyorum. O halde ne kadar kazandırdığını anlatayım. Öncelikle belirtmek isterim ki; Tütün ürünleri satanlardan her türlü bilgiyi almanız gerekiyor. Çünkü maliyetlere ek olarak satışları da kontrol etmeniz gerekiyor. Aylık geliriniz giderlerinizi geçmediği sürece kazanç elde edebilirsiniz. Mağaza masraflarını ve vergileri karşılamak için yüksek satışlar sigortalanmalıdır. Yüksek satışlar elde etmek için işletmenizin bulunduğu bölgelerde tütün kullanıcıları tarafından tanınmanız gerekir. Popülerlik kazandığınızda, satışlar artacaktır. Size faydası olacağını düşündüğüm kazanma taktiklerini araştırdığım bir tabloyu aşağıya bırakmak istiyorum.

Satış taktikleri ile daha fazla para kazanabilirsiniz. Sadece her tütüncü dükkanı için değil bayilik açmak isteseniz de yine satış taktiği uygulamalısınız. Örnek olması adına; Vodafone Bayilik Şartları (Kar Oranları Ne Kadar)

Tütüncü Dükkanı Satış Taktikleri 
Hedef kitleniz yüksek gelir grupları değil, düşük gelir grupları olmalıdır.
Yaya ve araç trafiğinin yoğun olduğu bir sokakta dükkan kiralamalısınız.
Bir reklam ve tanıtım planınız olmalıdır. İşletmenizin görünürlüğünü yüksek tutmanız gerekir.
Yüksek kaliteli tütün ürünleri satmalısınız. Ürünleriniz tamamen sağlam olmalıdır.
Deneyim çok önemlidir. Tütünü nasıl açık tutacağını bilmeyenler bile sektöre girdi.
Ortaklık fikrinden uzak durun. Sermaye maliyeti zaten oldukça düşük. İleride sorunlar yaşayabilirsiniz.
İş kurmadan önce tütün dükkanlarını ziyaret edin ve fikir alın.
Bir tedarik zinciri oluşturduğunuzdan emin olun. Malları nereden ve hangi fiyata satın alacağınızı bilmeniz gerekir.

Bu konuda güçlü bir iletişim ağına sahip olmanız size çok büyük bir avantaj sağlayacak. Yukarıda belirttiğim yönergeleri uygularsanız kazanma ihtimaliniz kaçınılmaz olacak. Son olarak sizlere ortalama olarak tütüncü dükkanı aylık kazanç tablosunu vermek istiyorum. Tekrar belirteyim, aşağıda verdiğim hesaplama tamamen ortalama olup kazancınız tamamen size bağlıdır. O halde gelin ayda ne kadar para kazanacağınızı özetleyeyim. Dükkan açanlar, ortalama müşteri kapasitesine ulaşan arkadaşlar ayda 4.000 ila 6 bin lira para kazanıyor. Ancak tütün dükkanı açmak için doğru yer seçilirse ve müşteri sayısı artmaya devam ederse aylık gelir 15.000 TL‘ye ulaşabilir.

Tütüncü Dükkanı Aylık Kazanç Tablosu
Tütün alım fiyatı 100 lira
Günlük tütün satışı 5 KG
Tütün perakende fiyatı 150 lira
Aylık tütün satışı 150 KG
Aylık tütün alış fiyatı 15.000 TL
Aylık tütün satış fiyatı 22.500 lira
Diğer malların satışından elde edilen kar 1.000 lira
Kira, faturalar, dükkan ücretleri 3.500 lira
Toplam Aylık Kâr 5.500 TL

Yukarıda sizlere ortalama yaptığım kazanç tablosundan tütüncü dükkanı açacak kişiler umarım daha çok kazanır. Şimdiden girişimci arkadaşlara hayırlı olsun. 🙂

Lütfen Bizi Değerlendir 😉

[Total: 3 Average: 5]
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın