Cinnah caddesi no: 5 Kavaklıdere Çankaya/ANKARA PK : 06680
trende

Varlık Şirketlerine Düşmüş Yasal Takibi e-Devlet Üzerinden Nasıl Öğrenebilirsiniz?

Bankalara olan kredi ve kart borçlarınızı 90 gün ödememeniz durumunda yasal takibe düşersiniz. Halk arasında ise buna banka borcundan dolayı avukatlık da oldum denilmektedir. Yasal takipteki kredi kartı veya ihtiyaç kredinizi ödemezseniz banka avukatları tarafından aranırsınız. Daha sonrada uyuşma sağlanmazsa eğer borçlarınız varlık şirketlerine aktarılır. Normal durumda yasal yada varlık şirketlerine düşen borçlar için sizinle banka veya varlık şirketi görevlileri irtibata geçerler.

Varlık Şirketlerine Düşmüş Yasal Takibi e-Devlet Üzerinden Nasıl Öğrenebilirsiniz?

 

Varlık şirketlerine yada bankalara olan olan borçlardan dolayı başlatılan yasal takip borçları için sizinle uzlaşma isteyeceklerdir. Eğer ulaşamazlarsa hakkınızda yasal takip çıkartılmaktadır. Tabi bir nevi buna icra diyebiliriz. Bu icrada evinize haciz konulabilir mi sorusunu merak ediyorsanız eğer o konuya da sizler için değineceğim. Evinize gelen haciz veya yasal takip ve varlık şirketlerine olan borçları nasıl öğrenebilirim diyorsanız eğer en basit yöntemi e-Devlet diyebilirim. e-Devlet üzerinden nasıl varlık yada yasal takip borçlarımı öğrenebilirim diyorsanız sizlere hem video hem de yazı olarak ele alacağım. Hadi arkadaşlar şimdi görelim bakalım sizin borcunuz var mı?

Yasal Takip Yada Varlık Şirketlerine Borcumun Olduğunu Nasıl Öğrenebilirim?

Türkiye’de toplam BDDK ya bağlı olarak 20 adet varlık şirketi olduğunu biliyor musunuz? Eğer bir varlık şirketine borcunuzun olduğunu öğrenebilmeniz için ise bu 20 adet şirketi tek tek aramanız olacaktır. Bankalar tarafından kredi ve kredi kartı borçlarınız için yasal takip başlatıldıysa eğer bu işleminde hangi banka tarafından olduğunu bulmakta oldukça zor olacaktır. Bunun için adınıza kayıtlı veya kefil olduğunu bir kredi var ise o bankaları aramanız olacaktır. Tabi BDDK tarafından yönetilen 54 adet banka olunca sizlerin de bu bankaları aramanız bir hayli zor olacaktır. Eğer bu bankaları veya varlık yönetim şirketlerini aramadan bu işi nasıl çözerim derseniz sizler önerebileceğim en kolay yol ise e-Devlet kapısından geçektedir.

Şimdi arkadaşlar varlık yöneyim şirketlerine veya bankalara yasal takip düşüp düşmediğini öğrenmenin tek bir yolu kalmaktadır. Bu yol ise dediğim gibi e-Devlet üzerinden yapılmaktadır. Şimdi bir alt başlığa gidelim ve e-Devlet üzerinden yasal takibe düşüp düşmediğinizi bir görelim.

e-Devlet Üzerinden Varlık Şirketi Yasal Takip Borç Sorgulama

Son dönemlerde arkadaşlar hemen hemen bütün işlemleri e-Devlet üzerinden yapılmadığını herkes bilmektedir. Ama burada bize lazım olan ise yasal takibe düşmüş olan borçlardır. Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi iş birliği aracılığı ile kurulan varlık yönetim şirketlerinin eline geçen borçları e-Devlet üzerinden bulunabilmektedir. Varlık şirketlerinin dışında bankalar tarafından da başlatılan borçları yine e-Devlet üzerinden göreceksiniz. Her bu iki işlem için tabi olmazsa olmaz e-devlet şifreniz olması gerek. Eğer bu şifreye sahip değilseniz ücretsiz olarak nasıl alabileceğinizi sizlere Postaneye (PTT) Gitmeden İlk Defa e-Devlet Şifresi Nasıl Alınır? bu yazımda yer verdim. Eğer e-Devlet şifreniz varsa yada sizlere belirttiğim bu sayfa sayesinde aldıysanız eğer şimdi sizlere vereceğim bu bilgiler sayesinde borcunuz olup olmadığını sizlerde göreceksiniz. Hadi birlikte görelim bakalım borcunuz var mı?

 1. https://www.turkiye.gov.tr/turkiye-bankalar-birligi-risk-merkezi-raporu-basvurusu verdiğim adrese tıklayarak giriş yapınız. Eğer daha önceden kiriş yapıldıysa karşınıza Kimliği Şimdi Doğrula diyerek yola devam edelim. blank
 2. 11 haneli olan Türkiye Cumhuriyeti kimlik numaranızı ve size ait olan e-Devlet şifrenizi giriniz. blank
 3. Bu işlemleri yaptıktan sonra aşağıda gördüğünüz üzere sağ üst tarafta YENİ BAŞVURU sekmesini tıklayınız. blank
 4. Karşınıza şimdi kimlik bilgileriniz olduğu ekran çıkacaktır. Çıkan ekranın alt kısmında BAŞVUR sekmesini tıklayarak devam edelim diyelim. blank
 5. Size ait olan cep telefonunuza kısa SMS gelecek. Gelen bu SMS kodunu ise giriş yapmanız gereken BAŞVURU BİLGİLERİNİZ sekmesini önceden basmanız gerekmektedir. blank
 6. Şimdi gelen SMS girmeniz için RAPORU GÖRÜNTÜLE demelisiniz.blank
 7. Karşına rapor şifreniz ve güvenlik kodunu girmeniz gereken bir ekran çıkacak. Çıkan bu ekranda ilgili alanlara bilgileri eksiksiz girelim. Daha sonrasında RAPORU GÖRÜNTÜLE demeliyiz.blank
 8. Yeni raporu görüntüleyebilmek için karşınıza çıkan ekrana TAMAM demeliyiz. blank
 9. Şimdi tarafınıza gelen SMS girmemiz gerecek. Girme işlemi yaptıktan sonra GÖNDER demeliyiz. blank
 10. Eve arkadaşlar artık aşağıdaki görselde göreceğiniz gibi adınıza YASAL TAKİP var mı? yada VARLIK YÖNETİM ŞİRKETİNE BORCUNUZ var mı hepsini göreceksiniz. blank

Evet arkadaşlar sizler sayesinde bende kendi adıma ait YASAL TAKİP veya VARLIK ŞİRKETLERİNE düşmüş herhangi bir borcumun olmadığını gördüm. Sizlerde bu verdiğim yol ile işlemlerinizi hemen yapabilirisiniz. Eğer böyle bir durumdan şüpheniz var ise evinize ipotek falan gelmeden direk öğrenmenizi tavsiye ederim. Şimdi sizlere yasal takibiniz var ise nasıl kaldıracaksınız onu anlatacağım. Şimdi gelin bir alt başlıkta onu inceleyelim.

Bankaların Yasal Takip Kaldırma Nasıl Oluyor? (Ziraat Bankası)

Evet arkadaşlar yasal takip başladıysa o işlemi nasıl kaldırmamız gerekiyor onu bir görelim. Bu işlemi sadece ziraat bankası için sizlere anlatmayacağım. Anlatacağım bu işlem Aşağıdaki bakalar içinde geçerli olduğunu sizlere söyleyebilirim.

 1. Akbank
 2. QNB Finansbank
 3. Garanti BBVA
 4. TEB Bankası
 5. Deniz Bank
 6. Yapı Kredi Bankası

Gibi bütün bankalar için bu anlatacağım işlem aynı şekil olmaktadır. Yani aslında bu yasal takip kaldırma konusu oldukça kolay olmakta. Yani kaldırmak kolay evet yanlış duymadınız ama süreci sizleri biraz yıpratabilir. Sizlere yukarıda belirtmiştim eğer bankaya olan borcunuzu öderseniz banka sizlerin yasal takip süreci başlamış olur. Yasal takibin kaldırılması BDDK tarafından görünmesi biraz geç olmaktadır. Yani bu geç olan süre esnasında sizleri bütün bankalar yasal takipte olarak görmektedir. peki bu süre ne kadar derseniz sizlere hemen açıklayayım. BDDK ekranlarından yasal takip kalma süresi 15 iş gününü bulmaktadır. 15 gün geçtikten sonra tabi hemen kredi veya kredi kartı alma ihtimalin zor olmaktadır. BDDK tarafından yasal süreç kalksa da bankaların ekranlarında sizin bir kere yasal sürece girdiğiniz hep görülecektir. Yani Findeks KKB notunuz düşecektir. Bu kredi notunuzu yükselmesi ise biraz zaman almaktadır. Bunun için sizlere vereceğim bilgiler sayesinde birazda olsa hızlandıra bilirisiniz. Bu bilgiler nedir derseniz eğer 3 Ayda Kredi Puanı Notunu Hızlı Yükseltme Hilesi Yolları Nedir? yazımdaki bütün yapılacakların ne olduğunu anlattım. Sizler bu sayede kredini notunuzu yükseltebilecek kredi ve kredi kartı kullanabileceksiniz.

Sizlere birde bu konu hakkında bir video bırakıyorum. Bu videonun da sizlere yararı olacaktır.

Lütfen Bizi Değerlendir 😉

[Total: 0 Average: 0]
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın