Cinnah caddesi no: 5 Kavaklıdere Çankaya/ANKARA PK : 06680
trende

Varlık Yönetim Şirketine Borcum Var Nasıl Öğrenebilirim? Yol İzlemeliyim?

Varlık Yönetim Şirketine Borcum Var Nasıl Öğrenebilirim? Yol İzlemeliyim?

 

Varlık yönetim şirketlerine kredi yada kart borçlarınızın aktarıldığını bir telefon ile öğrendiniz. Bankalara ödeyemediğiniz bu borçları varlık yönetim şirketlerine peki ödemezseniz ne olur? Bunun sonuçlarının hepsini anlattık. Hangi varlık yönetim şirketine borcunuzun olduğu öğrendikten sonra peki öderseniz size ne gibi avantajlar sağlanır. Yine aynı şekilde varlık yönetim şirketlerine borçlar kanunun alacağın temlikini düzenleyen 183’üncü maddesi gereğince icra dosyaları aktarılanlar için açıkladık. Böylelikle, bankalara olan borçları varlık yönetim şirketlerine aktarılanlar kendi lehine nasıl bir yol izlemesi gerektiğinin daha da iyi bilincine varabilecekler.

Varlık Yönetim Şirketleri Nedir? Ne İşe Yarar?

Varlık yönetim şirketleri 5411 sayılı bankacılık kanunu gereği, bankacılık düzenleme ve denetleme kurumunun onayı ile kurulan şirketlerdir. Bu kurumun onayı olmadan varlık yönetim şirketleri kurulamamaktadır. Onayı olmayan varlık yönetim şirketlerine kesinlikle itibar etmeyin. Bu şirketler bankacılık düzenleme ve denetleme kurumunun denetim ve yönetim altında faaliyet göstermektedirler. Yani bankalar ve diğer finansal kuruluşların tahsili gecikmiş borçları ile ilgilenmektedirler.

blank

Diğer finansal kuruluşlar hakkında bilgisi olmayan kişiler için Bankalar Dışında Kredi Veren Kuruluşlar Tam 15 Tane yazıma bir göz atmanızı tavsiye ederim. Bu yazımda bankalar dışında nasıl kredi kullanıldığını detaylı bir şekilde yer verdim. Şimdi hem bu finansal şirketlere borcu olan hem  de bankalara borcu olan kişilerin borlarını varlık yönetim şirketleri satın alıp yenide yapılandırırlar. Yapılandırılan bu borcu ise borçlu olan kişilerden tahsil eder. Daha sonrasında ise bu borç finansal işleme tekrar kazandırılır. Yani varlık yönetim şirketleri ne işe yarar diyenler için yukarıda yazdığımız özet bir şekilde açıklama yapayım. Benim bankaya veya başka bir finansal kuruluşa borcum var ama ödeyemedim. İşte tam burada varlık yönetim şirketleri devreye giriyor. Benim borcumu bankaya veya finansal kuruluşa ödüyor. Daha sonra benden tekrar yapılandırma yaparak geri alıyor.

Hangi Varlık Yönetim Şirketine Ne Kadar Borcum Var? Nasıl Öğrenebilirim?

Şimdi arkadaşlar bir varlık yönetimine borcunuz var mı yok mu diye bir düşünceniz var ise sizlere yardımcı olmaya çalışacağım. Bunun için zaten yukarıda belirttiğim gibi bir durumunuz olması gerekmektedir. Bu durum nedir diye soranlar için bir kez daha anlatayım. Her hangi bir bankaya yada finansal faaliyet gösteren şirketlerden kredi veya bir para alışınız olduysa ve bu aldığınız parayı ödemediyseniz emin olun ki bir varlık yönetim şirketine borcunuz vardır. Maalesef banka veya finansal kuruluş sizi bir ömür beklemez. Böyle bir durum olduğunda direk sizleri varlık yönetim şirketlerine devir eder. Peki böyle bir durumunuz oldu ve nasıl öğreneceğinizi bilmiyorsanız aşağıda sizler için bütün varlık yönetim şirketlerinin işetişim numaralarını vereceğim.

Şirket İsmi Adresi Telefon Numarası
ADİL VARLIK YÖNETİM A.Ş. Zümrüt evler Mah. Ural Sk. No:30/11 Maltepe/İSTANBUL 0(850) 455 23 45
ARMADA VARLIK YÖNETİM A.Ş. Kültür Mah. Ahmet Adnan SAYGUN Cad.
Ak merkez Apt. No: 3/551 Beşiktaş/İSTANBUL
0(212) 215 23 44
ARSAN VARLIK YÖNETİM A.Ş. Konaklar Mah. Meşeli Sok. No: 3
PK: 34330 Beşiktaş/İSTANBUL
0(212) 284 26 26
BİRİKİM VARLIK YÖNETİM A.Ş. Büyükdere Cad. No:122 Öz sezen İş Merkezi
A Blok K:5 Esentepe Şişli/İSTANBUL
0(212) 355 19 40
BİRLEŞİM VARLIK YÖNETİM A.Ş. Huzur Mah. Azerbaycan Cad. B Blok No:4
İç Kapı No:273 (19.Kat) Sarıyer/İSTANBUL
0(212) 347 07 77
BOĞAZİÇİ VARLIK YÖNETİM A.Ş. Büyükdere Cad. Metrocity İş Merkezi
A Blok No:171 Kat 22 Şişli/İSTANBUL
0(212) 344 07 00
DENGE VARLIK YÖNETİM A.Ş. Esentepe Mah. Büyükdere Cad. Ercan Han
A-B Blok No:121-5 Şişli/İSTANBUL
0(212) 988 13 88
DİRİKER VARLIK YÖNETİM A.Ş. Çağlayan Mah. Park Cad. Park Sk.
Park İş Mer. No:10 Kat:7 D:701 Kağıthane-İSTANBUL
0(212) 877 19 14
DOĞRU VARLIK YÖNETİM A.Ş. Kavacık Mah. Ekinciler Cad. Ertürk Sok.
Özçelik İş Merkezi No:5/2 Beykoz/İSTANBUL
0(216) 693 11 33
DÜNYA VARLIK YÖNETİM A.Ş. Cemal Sahir Sok. Profilo Plaza B Blok Kat:1 Şişli/İSTANBUL 0(850) 711 00 11
EFES VARLIK YÖNETİM A.Ş. Kayışdağı Cad. Karaman Çiftlik Yolu, Kar
Plaza No:47 Kat:4 Ataşehir/İSTANBUL
0(216) 538 41 00
EMİR VARLIK YÖNETİM A.Ş. Tekstilkent Koza Plaza A Blok Kat:23 Esenler/İSTANBUL 0(212) 438 35 35
GELECEK VARLIK YÖNETİM A.Ş. Merkez Mah. Cendere Cad. No:22 Kat:3 Kağıthane/İSTANBUL 0(212) 381 6100 –
444 44 89
HEDEF VARLIK YÖNETİM A.Ş. Dünya Ticaret Merkezi, EGS Business Park B-3
Blok Kat:8 No:287 Yeşilköy-Bakırköy/İSTANBUL
0(212) 805 08 18
İLKE VARLIK YÖNETİM A.Ş. Seyrantepe Mah. Aksev Sok. Sedef 2 İş Hanı
No:2 Kağıthane/İSTANBUL
0(850) 535 04 04
İSTANBUL VARLIK YÖNETİM A.Ş. Ahi Evran Cad. No:21 Polaris Plaza B Blok
Kat:1 34398 Maslak Sarıyer/İSTANBUL
0(212) 367 36 45
MEGA VARLIK YÖNETİM A.Ş. Beylerbeyi Mah. Beylerbeyi İskele Cad.
No:16/1 Üsküdar/İSTANBUL
0(216) 318 74 74
MET-AY VARLIK YÖNETİM A.Ş. Çağlayan Mah. Park Sok. Park İş Merkezi
No:10 Kat:5 Ofis:507 Kağıthane/İSTANBUL
0(212) 291 70 11
ORTAK VARLIK YÖNETİM A.Ş. Gülbahar Mah. Cemal Sahir Sk. Profilo Plaza
Blok No:26-28 Kapı No:3 Şişli/İSTANBUL
0(212) 273 10 00
SÜMER VARLIK YÖNETİM A.Ş. Esentepe, Büyükdere Cad. No:124 Öz sezen İş Merkezi
B Blok Kat:1-2-3 Şişli/İSTANBUL
0(212) 217 69 00
YUNUS VARLIK YÖNETİM A.Ş. Poligon Mah. Lara Sok. Seba Home
No:2 D: 5/B PK: 34460 Sarıyer/İSTANBUL
0(212) 268 34 00

Yukarıda belirttiğim şirketler ülkemizdeki bütün varlık yönetim şirketleridir. Eğer bir şüpheniz var ise yani kredi ödemeniz gecikmişse bu şirketleri arayarak öğrenebilirsiniz. Tabi bunun için üzgünüm ama bütün varlık yönetim şirketlerini aramanız gerekmektedir. Şu şirket bu şirket diye size yönlendirme yapmam yanlış olur. Çünkü bütün şirketler alabilir sizin borlarınızı.

Varlık Yönetim Şirketleriyle Borçlarım İçin Pazarlık Yapabilir Miyim?

Evet arkadaşlar bir sabah uyandınız ve sizi bir varlık yönetim şirketi adı altında birisi arada. Bu arayan kişi size bizim varlık yönetim şirketimize 50.000 TL tutarında bir borucunuz var dedi ve siz şok oldunuz. Bu durumda ne yapmalısınız hemen sizleri arayan kişiye bu ne borcu diye sormalısınız. Bu borç ise aşağıda belirttiğim borçlarınızdan birisi olabilir.

  • Kredi borcu.
  • Bankalar dışında kredi veren kuruluşlar.
  • GSM operatörlerinize olan borçlarınız olabilir.

blank

Bu üçünden birine ait olan borcunuzu bu varlık yönetim şirketi devir almıştır ve sizleri arayan kişiler onlardır. Bu durumda ilk yapmanız gereken şey ise bu borç saydıklarımdan hangisine ait ise o yeri arayarak öğrenebilirsiniz. Başka bir yol ise icra dosyanıza bakmanız olacaktır. Burada size ait olan borcu ne kadar devir aldıkları ve sizden ne kadar talep ettiklerini görebilirsiniz. Artık bu borca inandınız ve nasıl ödeyebilirim diye düşünmeye başladınız. Bu durumda ilk yapmanız gereken şey ise direk pazarlık olayı olmalıdır. Neden mi çünkü sizin borcunuzun çok çok üstü bir borç ile karşı karşıyasınız. Eğer pazarlık yapmazsanız direk o borcu ödeyeceksiniz. Peki ne kadar bir düşüş olur diye sorarsanız tamamen sizin beceriniz diyebilirim bu konuya. Pazarlık konusuna güveniyorsunuz iyi bir rakam ile anlaşmaya varırsınız.

Varlık Yönetim Şirketlerine Borcumu Öderken Nelere Dikkat Etmeliyim?

Varlık yönetim şirketi ile anlaşmaya vardınız diye düşünerek şimdi sizlere borcu öderken nelere dikkat edeceksiniz onlardan bahsedeyim. Yani sonuç olarak bir şirket borcunuz var ve ödeyin diyor nasıl güveneceksiniz değil mi? İşte güvenmenizi yardımcı olacağım bu hususları yerine getiriniz. İlk yapmanız gereken şey toplam ödeme miktarınızı ve taksit sayınızı gösteren bir belge istemeniz olacaktır. Daha sonra ise borcunuz bittiğinde icra takip tahsil haracının ödenerek dosyanın tamamen infaz edilecek olduğunu gösteren belgeyi de mail veya varlık yönetim şirketine ait ıslak imza ile talep etmeniz gerekmektedir. Bunları sağladıktan sonra ise ilgili belgede belirtilen ve varlık şirketine ait olan banka hesap numarası parayı yatırmanız gerekmektedir. Hesap numarasına parayı yatırırken açıklama kısmına şu ibare yer almaktadır. Örnek olarak:

  • 2019/1234 sayılı icra takip dosyasının ödeme planına istinaden ödenen borç diyerek yazınız.

blank

Bunlar neden önemli her zaman elinizde bir belge olması borcunuzu ödediğiniz gösterir. Burada en büyük problemlerden birisi borcunuzu ödediniz ama e-Devlet üzerinde halen borcunuz gözükmesidir. Bunun nedenine gelecek olursak varlık yönetim şirketinin avukatı icra dairesine dosya tahsil harcını yatırmamasıdır. Yani ilk başta ödeme planı isteyin demiştik ya o plana tahsil harcını da ekletmeyi unutmayın. Eklenmiyorsa yada ekleme unutulduysa o zaman icra müdürlüğüne tahsil harcının haricen yapıldığını bildirmelerini isteyin. Şirket avukatı bunu bildirirse siz bu tahsil harcını ödeyerek dosyanızın infaz edilmesini sağlayabilirsiniz. Aksi taktirde bu durum size daha büyük zararlar verebilir. Bu konun çok ama çok önemli olduğunu sizlere vurgulamak isterim

Varlık Yönetim Şirketlerine Borcu Olan Bankalardan Kredi Çekebilir Mi?

Arkadaşlar varlık yönetim şirket kapınızı çaldı veya aradı borcunuz var dedi bu durumda bankadan kredi çekebilir miyim diye düşününler için açıklama yapmayı gerek duydum. Bu iş biraz zor diyebiliriz. Nedenine gelecek olursak Daha önceden sizlere Kredi Notu Nedir? Ücretsiz 4 Yöntemle Nasıl Öğrenilir? konusundan bahsetmiştim. Bu konuda kredi notunun ne kadar çok önemli olduğunu belirtmek isterim. yani zaten kredi notunuz düşmüştür sizlerin. Eğer kredi notu düşük olan bir kişi var ise banka tarafından sevilmeyen bir kişi olduğunu söyleyebiliriz. Neden mi? Çünkü bankaya olan borcunu ödemediği için kara listeye girmiştir. O yüzden varlık şirketleri kapısını çalmıştır. Bu konuyu size bir örnek ile anlatmam gerekirse, şöyle izah edeyim. Örneğin sizin 50.000 TL paranız var kullanmadığınız boşta olan bir para bende size geldim dedim ki bana 50 bin TL borç verebilir misin diye bir soru ilettim. Sende bana güvenerek çat diye çıkartın parayı verdin. Tabi verirken de bir tarihte ödeme alacağımızı kararlaştırdık. O tarih geldi ve ben size olan borcumu ödemedim. Gün geçti vermedim. Siz beni aradınız yok şuan par idare eder misin dedim. Sizde olur dediniz neyse lafı uzatmayım. Ben size paramı çok sonra getirdim. Bir daha başım sıkıştı ve yine borç istedim. Siz bana bir daha borç verir misiniz? Ben direk söyleyeyim tabi ki vermezsiniz. Bu durumda aynı böyle bir durum banka size bir daha para verir mi imkansız diyebiliriz. Onun için varlık şirketlerine daha düşmeden borcunuzu ödeyin. Aksi taktirde yine belirtmiş olduğum 3 Ayda Kredi Puanı Notunu Hızlı Yükseltme Hilesi Yolları Nedir? yazıma bakarak kendinize bir yol arayabilirsiniz. Daha detaylı bilgi almak için ise aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Lütfen Bizi Değerlendir 😉

[Total: 0 Average: 0]
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın