Cinnah caddesi no: 5 Kavaklıdere Çankaya/ANKARA PK : 06680
trende

Yurtdışında Çalışan Gurbetçiler Türkiye’de Nasıl Emekli Olabilir? 6 Yöntem

Yurt dışında Almanya başta olmak üzere Hollanda, Fransa, Hollanda ve İngiltere gibi ülkelerde çalışan milyonlarca gurbetçi vatandaşımız vardır. Yurt dışında çalışan bu vatandaşlarımız Türkiye'den istemeleri halinde emekli olabilmektedirler. Böylece, SGK ve BAĞKUR üzerinden 3600 yada 5400 günde prim ödemesi yaparak emeklilik hakkı kazanabilirler. Hangi kuruma kaç gün prim ile kaç lira ödeyeceklerini ise bir çok faktör belirler. Bunların hangileri olduğunu ise sizlere şartlar kapsamında yer verdik. Böylece SGK mı? Yoksa BAĞKUR mu? üzerinden emeklilik başvurusu yapacağınıza kadar öğrenmiş olacaksınız.

Yurtdışında Çalışan Gurbetçiler Türkiye’de Nasıl Emekli Olabilir? 6 Yöntem

 

Bunun belirlenmesiyle birlikte de Türkiye’den emekli olmak isteyen gurbetçilerimizi nereye ve nasıl başvuru yapmaları gerektiğini anlattık. Başvuru yaptıktan sonra da ödeyecekleri prim miktar ve gün sayısına kaç lira maaş alacaklarını ayrıca hesaplama yaptık. Bu konuların bütün hepsini bu yazımın 6 alt başlığında bulabilirsiniz. Bu başlıklar ise şunlardır; 1. Yurtdışı borçlanması SSK mı? yoksa BAĞ-KUR üzerinden mi oluyor? 2. Gurbetçiler Türkiye’de kaç yalında emekli olabilir? Prime ve yaşa göre hesaplama 3. Yurtdışı borçlanması kaç TL olarak ödenmektedir. Günlük olarak sizlere hesapladım. 4. Yurtdışından emekli olanlar Türkiye’den ne kadar maaş alır? 5. Türkiye’nin sosyal güvenlik anlaşması yaptığı ülkeler hangisidir? 6. Gurbetçiler Türkiye’den nasıl borçlanarak emekli olabilirler.

Yurtdışı Borçlanması SGK Mı? Yoksa BAĞKUR Üzerinden Mi Yapılıyor?

01 Ağustos 1999 tarihinde yurtdışında borçlanması olan kişilere Türkiye’den emekli olmak isteyenlere çok yeni bir dönem başlamıştır. Bu dönemde alınan kararlar yurtdışında borçlanması ile ilgili ne yazık ki olumsuz kararlar alınmıştır. Önceden bulunduğunuz yurtdışı ülkesinden emekli olunduğunda, Türkiye’de emekli olunabiliyordu. Şimdi ise bu olumsuz olan kararda yurtdışı borçlanması olayında primlerin artış göstermesidir. Peki bu oranların eski hali ile yani hali arasında ne gibi farklılık oldu derseniz. Sizlere şu şekil bilgi vereyim.

 • Eskiden yurtdışı borçlanmasındaki prim günü %32’di
 • Şimdi ise yurtdışı borçlanmasındaki prim günü %45 olmuştur.

Birde 1 ağustos 1999 tarihinde bir başka değişiklik daha varır. Bu değişiklik ise emekli olma statüsüdür. Bu statünün ne olduğunu merak ediyorsanız hemen açıklayayım.

Gurbetçiler için yapılan değişiklikte 01-08-2019 tarihinde Türkiye’den emekli olmak istiyorsanız 4B BAĞKUR olarak emekli olunmaktadır. Burada ince bir ayrıntı olduğunu söyleyeyim size. Bu ince ayrıntı ise 1.261 günden az olan prim günleri ödenmemesi durumu olanlar var ise bu prim günlerini ödeyerek 4A SGK üzerinden emekli olabilirler. Yani 01.08.2019 tarihinden önce Türkiye’de çalışmış olan kişiler bu yasadan yararlanabiliyorlar. Bu çalışma prim günü 1 (bir) gün dahi olsa yeterli olacaktır. İlgili KANUNA bu link ile ulaşabilirsiniz.

Sizlere önerim 1.261 prim gününden az gününüz var ise sizlerde hemen SGK il/ilçe müdürlüklerine giderek emekli olma ihtimalinizi değerlendirin derim. Eğer yurtdışından gelip bu olanağı değerlendirmeyi düşünüyorsanız. Gurbetçilere Türkiye’de En İyi Şartlarla Araba Kiralayan Firmalar yazım sayesinde aracınızı kiralayıp ilgili yerlere çok rahat şekilde gidebilirsiniz. Bir an önce bu olanağı değerlendirin. Sebebi ise 4A üzerinden emekli olmak çok basittir. Eğer bu emeklilik 4B üzerinden olacaksa şartlar değişecektir. Bu konuyu da bir alt başlıkta nasıl olduğunu göreceksiniz

Gurbetçiler Türkiye’den Kaç Yaşında Emekli Olabilir? Prim ve Yaşa Göre Hesaplama

Gurbetçi vatandaşlarımızın Türkiye’de emekli olma sistemi 2 farklı konu ile ele alınmaktadır. Bunlardan birincisi SGK tarafından emekli olma, ikincisi ise BAĞKUR tarafından emekli olmaktır. Ben hangi kategorideyim derseniz eğer, 01.08.2019 tarihinden sonra borçlanarak emekli olacaksanız BAĞ-KUR’a göre hesaplanacaksınız. Bu sizlere verdiğim tarihten önce Türkiye’de 1 gün bile olsa çalışmanız var ise o zaman çok şanslısınız SGK üzerinden emekli olmak için yaş hesaplamanız olacaktır. Şimdi sizler SGK ve BAĞKUR üzerinden emeklilik yaş sınırı ve prim günlerinizin nasıl olacağını göreceksiniz.

 • 01.08.2019 tarihinden önce 3.600 prim günü ile emekli olunmaktadır. Peki 3600 Gün Prim Ödeyerek Emekli Ne Zaman Nasıl Olunur? Hesaplama yazımda sizlere nasıl olunacağından bahsettim. Yani bu hesaplamaya göre sizlerden ne zaman emekli olacağınızı göreceksiniz.
 • Günümüz şartlarına göre en az 5.400 gün prim ödemesi ile emekli olunmaktadır. Peki primim doldu emekli olabiliyor muyum diyenler için ise yaş sınırı ortaya çıkmıştır. Bu yaş sınırı is 61 olarak belirlenmiştir. Bu belirttiğim 5.400 gün kısmi olarak emekli olmaktır. Ben kısmi değil normal bir şekilde emekli olmak istiyorum derseniz bu prim günü 9.000 olarak belirlenmiştir. Yaş ise aynı olarak kalmıştır.

Şimdi sizlere kısmi yada tam zamanlı emekli olmak için 4B yani BAĞKUR olarak nasıl emekli olunuyor bunun için bir hesaplama linki vereceğim. https://uyg.sgk.gov.tr/EMEKTARWEB/hakKazanma.do bu linke girerek sizden istenen bilgiler ile hesaplama yapılmaktadır. Burada dikkat edilmesi gereken bazı durumlar vardır. Bunları ise sizlere görsel olarak ta vermekteyim. blank

Sizlere verdiğim bu görsele göre aşağıdaki yollara izleyelim.

 1. Şimdi sizlerin ilk yapmanız gereken Sadece Yurtdışı Borçlanması İle Emekli Olmak İstiyorum yazan yeri seçmeniz gerekmektedir.
 2. Nasıl emeklilik için başvuru yapacaksanız onu belirtelim.
  1. Kısmi 
  2. Tam zamanlı
 3. Kendi cinsiyetinizi giriniz.
 4. Doğum tarihinizi gün/ay/yıl olarak girelim. Girdikten sonra TAMAM sekmesini tıklayalım.

Yukarıdaki bu işlemleri yaptıktan sonra sizlerden HİZMET EKLE kısmından Borçlanmanızın Ödendiği Tarih, Borçlanma Sürelerinin olduğu bilgilerin istenmektedir. Bu işlemleri nasıl olduğunu görmek isteyenler için aşağıya görsel bırakıyorum. blank

Karşınıza çıkacak olan aşağıdaki görseldeki bilgileri eksiksiz olarak girelim. blank

Bilgileri girdikten sonra KAYDET demeliyiz. Bundan sonra EMEKLİLİK HESAPLAMA kısmına geldik bu sekmeyi tıkayın.blank

Bütün bu bilgileri girdikten sonra açılan sayfanın alt kısmında yeni bir sayfa açılacaktır. Açılan sayfada ise sizlerden aşağıda belirttiğim 3 bilgi istenmektedir.

 1. Bu zamana kadar olan sigorta bilgileriniz.
 2. Sizi emekli olabilmeniz için istenen şartlar.
  1. Yaş
  2. Hizmet
  3. Sigortalık süresi
 3. hangi gün emekli olacağınız
  1. Tarih
  2. Yaş

blank

Yurtdışı BAĞKUR üzerinden emeklilik nasıl olacağını yukarda belirttik. Bu belirttiğim konuda sizin bilgilerinizin hepsi gerçek olması gerek. Aksi taktirde emeklilik yaşınız yanlış hesaplanmış olacaktır.

Yurtdışı Borçlanması Kaç TL Ödenmektedir? Günlük Olarak SGK ve BAĞKUR İçin Hesapladım

Yurtdışı borçlanması kaç TL ödenmektedir konusunu ele alacağım. Bu işlemi de günlük olarak SGK ve BAĞKUR için hesaplama yapacağım sizler için. Bu ödemeler ise her yıl değişmektedir. 2022 yılında SGK ve BAĞKUR primlerinizin miktarları günlük olarak belirlenir. Daha sonra ise bu günlük miktar aylık hesaplaması için 30 gün ile çarpılır. Peki 2022 yılında günlük SGK ve BAĞKUR günlük primlerinin ne kadar olduğunu aşağıda sizlere tablo şeklinde vereceğim.

YURTDIŞI BORÇLANMA PRİM ÖDEME TUTARI
SGK GÜNLÜK BAĞKUR GÜNLÜK
33,36 TL 75,6 TL

Günlük olarak kaç TL olduğunu gördük. Sizler için birde aylık hesaplamasını vereceğim. Bunu ise aşağıda görebilirsiniz.

 • SGK Aylık Prim Ödemesi: 33,36×30:1.000,8 TL
 • BAĞKUR Aylık Prim Ödemesi: 75,6×30:2.268 TL

BAĞKUR olarak borçlandığınız günleri sizler için aylık şekilde hesaplaması yaptık. Şimdi sıra geldi 5.400 primine göre yani emekli olabileceğiniz gün için asgari ücreti bürüt olarak baz alarak hesaplama yapacağız. Sizler iin hesapladığımız bu tablo aşağıdaki gibidir.

YIL KAZANILAN GÜN EN AZ BORÇLANMA MİKTARI
1 360 27,021 TL
2 720 54,043 TL
3 1080 81,064 TL
4 1440 108,086 TL
5 1800 135,108 TL
6 2160 162,129 TL
7 2520 189,151 TL
8 2880 216,172 TL
9 3240 243,194 TL
10 3600 270,216 TL
11 3960 297,237 TL
12 4320 324,259 TL
13 4680 351,28 TL
14 5040 378,302 TL
15 5400 405,324 TL

BAĞKUR için emekli olunabilmesi için en az 5.400 gün prim ödenmesi gerektiği için hesaplamayı ona göre hazırladık. Hesaplama yaparken de asgari ücretin %45 oranına göre ele aldık. Bu işlemlerin nasıl formül edildiği ise aşağıdaki gibi olacaktır. Sizlerde bu formüle göre kendi hesabınızı da çıkarabilirsiniz.

2022 yılı Asgari Ücret Bürüt Miktarı: 5004 TL’dir. Bu durumda %45 oranını alacağımız için bu oranda 2.251,8 TL olmaktadır. Çıkan bu sonucu da ay miktarı yani 30’a bölümünde günlük ödeme çıkacaktır. Bu sonuç ise 2.251,8/30:75,06 TL olarak karşımıza çıkmaktadır. 

BAĞKUR olanlar yurtdışı borçlanması olan kişilerde prim günleri farklılık gösterebilir. Farklı olan bu prim günlerine göre yukarıda belirttiğim formül sayesinde hesaplamalarını yapabilirler. Size kolay olsun diye bu formülü verdik. Umarım hesaplamanızda yararı olacaktır.

Hazır yurtdışı konusuna değinmişken Almanya’ya İşçi Olarak Çalışmak İçin Nasıl Gidilir? Vasıfsız İnşaat İşçileri! yazım sayesinde sizlerde gurbetçi olabilirsiniz.:)

Bu işlemi size BAĞKUR olarak hesapladık. Birde SGK olarak olarak hesaplamak gerekirse aynı formülü kullanabilirsiniz. Burada günlük prim tutarı tabloda belirttiğimiz gibi 33,36 TL olarak ele alacaksınız.

Yurtdışı Borçlanması Yaparak Türkiye’den Emekli Olanlar Kaç Lira Maaş Alıyor?

Yurtdışı borçlanması yaparak Türkiye’de emekli olanlar var ise sizlerin ne kadar maaş alacağınızı öğrendik ve sizler için paylaşacağız. Alacağınız maaş tutarı 2022 yılında sayın CUMHURBAŞKANIMIZIN kararı ile 2.500 TL olarak belirlenmiştir. Bu belirlenen tutar hem SGK hem de BAĞKUR emeklileri için geçerlidir. Yani minimum .500 TL tutarı artık sizlerin hanenize girecektir. Sizlerin bu tutardan farklı bir emekli maaşınızın olacağını inanıyorsanız eğer SGK uygulama üzerinden hesaplama yapabilirsiniz.

4A İçin Emeklilik Maaşı Hesaplaması Aşağıdaki Gibidir

4A emeklilik maaşı hesaplamasını formülle veya doğrudan SGK resmi internet sayfası aracılığı ile doğrudan yapabilirsiniz. Bunu nasıl yapacağız derseniz aşağıda görebilirsiniz. Tabi yine sizler için görseline kadar vereceğiz.

blank

Görselde sizlerde göreceksiniz sizden istenen bilgilerin neler olduğunu. Birde yazı olarak sizlere belirtmek isterim bu bilgileri.

 • T.C. kimlik numaranız.
 • SSK sicil numaranız.
 • Baba adınız.
 • Nüfusa bağlı olduğu il.
 • Doğum tarihi.

Bu bilgileri doğru bir şekilde girdiğiniz taktirde sizlerde ne kadar maaş alacağınızı öğrenebilirsiniz. Birde formülle yapabilirsiniz demiştim sizlere onu da şu şekil sizlere göstereyim.

2000 Yılı Öncesi 4A Yatanların Emekli Maaşı Hesaplama Formülü

Gösterge rakamı çarpımı, aylık bağlanma oranı ve katsayısını bir biri ile çarpmanız gerekmektedir. Bu çarpım sonucu sizin emeklilik maaşınızı verecektir. Bu yukarıda bir birleri ile çarpmanızı istediğim terimlerin tanımı ise şu şekildir.

 • Gösterge Rakamı: Emekli olan kişinin  ortalama kazancını ifade etmektedir. Bu kazancı bulmanız için 10 yıllık kazancınızı 10’a bölümü sonucu ortaya çıkar.
 • Kat Sayı: Güncel olarak 12.000 olarak kabul edilmektedir.
 • Aylık Bağlanma Oranı: Buda aynı şekil güncel %60 olarak baz alınır.

2000 ile 2008 4A Primi Yatanlar İçin Emeklilik Maaşı Hesaplama Formülü

Burada ise şu iki tanımın bir birine bölümü sonucu vermektedir. Güncelleme katsayısı ile aylık bankama oranı çarpımı sonucu 4A emeklilik maaşını vermektedir.

 • Güncelleme Kat Sayısı: Bu kat sayıda bir yıl içerisindeki büyüme ve TÜFE rakamları kullanılmaktadır. 2000 dahil olmak üzere 2008 yılına kadar olan olan bütün kazançlarınızın ortalaması alınmaktadır.
 • Aylık Bağlanma Oranı: Burada ise ilk 10 sene için %3.5, bundan sonraki 5.000 gün için %2, 9.000 gün prim sayısı için ise %1.5 üzerinden hesaplamaya alınmaktadır.

4B BAĞKUR Üzerinden Emekli Olan Gurbetçi Kaç TL Maaş Almaktadır

https://uyg.sgk.gov.tr/WS_EMEKTAR_AYLIKGELIRHESAPLAMA4B/AylikHesaplaAction.do?dispatcherMethod=aylikHesaplaSayfa sizlere verdiğim bu link sayesinde maaşınızı hesaplayabilirsiniz. Bu hesaplama için 11 haneli T.C kimlik numaranız ile gerçekleştiğini söylemek isterim. Birde bunu manuel kendiniz yapmak isterseniz eğer onun içinde aşağıdaki formülü kullanabilirsiniz.

Ağırlıklı ortalama ile aylık bağlanma oranını çarpımını da toplam prim gün sayınıza bölerek BAĞKUR emeklilik maaşınızı vermektedir.

Sizlere verdiğim bu bilgiler ile emeklilik maaşını hesaplamış olursunuz. Eğer kredi kullanmak istiyorsanız Yabancılara Konut, Araç, İhtiyaç Kredisi (Gurbetçilere Dahil) yazımdan faydalanarak direk kredi kullanabilirsiniz.

Türkiye Hangi Ülkelerle Sosyal Güvenlik Anlaşması Yaptı?

Şimdi ise en çok merak edilen bir konu olan Türkiye hangi ülkelere sosyal güvenlik anlaşması yaptığıdır. Sizler için bu ülkelerin hangileri olduğunu tek tek belirteceğim. Sizlerde direk bir bağlantı sayesinde bu ülkeleri görebilirsiniz. Bu bağlantı ise SOSYAL GÜVENLİK ANLAŞMASI OLAN ÜLKELER olarak sizlere vermek istedim. Peki sosyal güvenlik anlaşması yaptığı ülkelerde hangi hükümlülükler yer almakta görelim.

 • Yaşlılık.
 • malullük.
 • Ölüm sigortaları.
 • Sağlık yardımları

Yukarıdaki bu 4 hükümlülük için güvence sağlanmaktadır. Peki güvence sağlanan bu ülkeler neler birde onları görelim.

Sıra No Sosyal Güvenlik Sözleşmesi Olan Ülkeler
1 Almanya
2 Makedonya
3 Lüksemburg
4 Hollanda
5 Azerbaycan
6 Hırvatistan
7 Belçika
8 Romanya
9 Sırbistan
10 Avusturya
11 Çekya
12 Karadağ
13 Fransa
14 Bosna
15 Hersek
16 İtalya
17 K.K.T.C
18 Arnavutluk
19 Macaristan
20 Tunus

Yukarıda 20 adet ülkede sosyal güvenlik anlaşmamız vardır. Bu ülkelerin içerisinde Belçika, İtalya, Almanya, Karadağ, Macaristan ve Tunus olarak hariç olan 13 ülkede hizmet akdi ile çalışanların aileleri ve kendileri kısa vadeli sigorta kapsamında alındığını belirtmek isterim. Burada bilinmesi gereken bir konu var oda Azerbaycan ülkesi ile ilgili hastalık sigortaları ile uygulama halen görüşme aşamasında olduğudur. Bütün konuyu bitirdik ama sadece bir konumuz kalmıştır. Bu konu ise borçlanma yaparak nasıl emeklilik başvurusu yapıldığıdır. Şimdi alt başlıkta onu görelim.

Gurbetçilerimiz Türkiye’den Borçlanma Yaparak Nasıl Emeklilik Başvuru Yapabilir?

Sevgili gurbetçilerimiz Türkiye’den borçlandırma yaparak nasıl emeklilik başvurusu yapacağınız sizlere genel olarak yanlış bilgilendirme yapılmaktadır. Bu yanlış yönlendirmenin en başında sosyal güvenlik uzmanları tarafından sizlere değişik oyunlar ile yanlış bilgiler verildiğinden dolayıdır. Sizler beni dinlerseniz bu sosyal güvenlik uzmanları tarafından yönlendirmeyi kabul etmeyiniz. Aksi taktirde zararlı çıkarsınız. Yani bu işi direk olarak yetkili kişiler aracılığı ile SGK binasından yapabilirsiniz. Bu sayede saçma sapan kişilere paralar ödeyip emeklilik hayali ile gezmemiş olursunuz. Borçlanma parası ödeyerek emekli olabilmeniz için sizlere vereceğim bu bilgiler ile ilerlemenizi isterim. Aşağıdaki 4 maddeyi yerine getirirseniz sizlerde kurmuş olduğunuz emeklilik hayaline kavuşabilirsiniz.

 1. İlk yapmanız gereken şey SGK binasına giderek borçlanma başvuru formunu doğru bir şekilde doldurunuz.
 2. Borçlanma tarihi aralığını muhakkak formda belirtiniz.
 3. Bu doldurduğunuz borçlanma formunu doldurduktan sonra imzalayınız.
 4. Adresinize tebligat gelmektedir. Bu formdaki adresinizi yurtdışı adresinizi yazabilirsiniz.

Adresinize gelen bir mektup olacaktır. Sizlere gelen bu mektupta ise borçlanma yaparak emekliliğiniz kabul edilmiştir yazması gerekmektedir. Borçlanma talebiniz alındığına göre hangi bankalar tarafından ödeme yapacağınız sorulmaktadır. Tarafınıza ulaşan tebligattan sonra 3 ay içerisinde borçlanma parasını ödemeniz gerektiğini belirtmek isterim. Borçlarınızı yatırdığınız bankaya ait dekontu sakın kaybetmeyin. Sizlere lazım olacaktır. Sizlere yukarıda belirttiğim emeklilik yaşınız geldiğinde Türkiye’ye gelerek yine SGK Müdürlüğünden emeklilik için başvuru yapmanız gerekmektedir. Bütün işlemler bittikten sonra artık sizlerde Türkiye tarafından emekli olarak kabul edileceksiniz. Şimdiden hayırlısı ile emeklilik paranızı yemek nasip olsun. Sizlere bu konu ile alakalı birde video bırakıyorum. Dilerseniz videoyu izleyerek te bu konu hakkında bilgi alabilirsiniz. Birde aklınıza takılan her türlü soruyu da yorum kısmına yazarsanız gün içerisinde dönüş sağlanacaktır.

Lütfen Bizi Değerlendir 😉

[Total: 0 Average: 0]
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın