Cinnah caddesi no: 5 Kavaklıdere Çankaya/ANKARA PK : 06680
trende

Ziraat Bankası Bireysel Emeklilik BES İptali Nasıl Yapılır?

Ziraat bankası BES yani Bireysel Emeklilik Sistemi iptalini nasıl yapılır diyorsanız, size 2 yöntem göstere biliriz. BES çıkışı için göstereceğimiz bu yöntemler sayesinde elinizi çabuk tutarsanız üstelik kesintisiz olarak yatırdığınız parayı da geri alabilirsiniz. Anlayacağız, Devletimiz sizlere bu şekilde zorunlu olmayan bir hak sağlamıştır.

Ziraat Bankası Bireysel Emeklilik BES İptali Nasıl Yapılır?

 

Fakat biz, BES iptali sonrasında kaç TL alacağınızın avantajlarını gördükten sonra fikrinizin değişeceğini de düşünmekteyiz. Çünkü, yatırılan paranıza ilaveten 2022 de Devlet katkısı hiç de göz ardı edilecek gibi değildir. Tabi, bunun kararını da yine BES çıkışı yapmadan önce sorgulama yaparak verecek olan sizlersiniz. 1. Ziraat Bankası bireysel emeklilik iptalini nasıl yapabilirim. 2. İnternet üzerinden bireysel emekliliğimi nasıl iptal edebilirim? 3. Ziraat Bankası çağrı merkezi ile bireysel emeklilik iptal olur mu? 4. Ziraat Bankası BES iptalindeki kesintiler ne kadar olmaktadır? 5. Ziraat Bankası BES iptal ile cayma arasındaki fark nedir? BES para iadesi hemen geçer mi? 6. Ziraat Bankası BES ile emekli ne zaman olabilirim? 7. Bireysel emeklilik çağrı merkez numarası nedir? İletişim merkezi ile nasıl irtibata geçebilirim. 8. Ziraat Bankası bireysel emeklilik sorgulama yapmak. Bütün bu soruların cevabını burada bulabilirsiniz.

Ziraat Bankası Bireysel Emeklilik İptali Nasıl Yapılır?

Ziraat Bankasında BES zorunlu bireysel emeklilik iptal ve iade işlemleri, online olarak veya müşteri hizmetleri aranarak kolaylıkla yapılabilecek işlemlerdir. Peki Ziraat Bankası Bireysel Emeklilik BES İptali Nasıl Yapılır? öncelikle gelin bunu şu şekilde açıklayalım. Şirketin anlaşmalı olduğu bir banka ile çalışanları da kapsayan zorunlu bireysel emeklilik planı hazırlanır. Bu aşamada BES’i sonlandırmak isteyen vatandaşların maaşlarını aldıkları banka ile iletişime geçmeleri gerekmektedir. Bireysel emeklilik iptali talebinde bulunmanız halinde talebiniz 10 gün içinde işleme alınacaktır. Daha öncesinde de belirttiğim gibi 2 ay süreniz olduğunu unutmayın. BES iptal etmek için kullanacağınız iki yöntem vardır. Bunlardan ilki mobilden diğeri de internet üzerinden iptal etme işlemidir. Zorunlu bir BES’i iptal etmek için şunları yapabilirsiniz. Aynı zamanda Ziraat Bankası şubeleri ve bireysel emeklilik fonları ile iletişime geçebilirsiniz. Çağrı merkezi üzerinden Bireysel Emeklilik iptali yapabilirsiniz. Son olarak da e-posta yolu ile BES iptal formu doldurabilirsiniz.

İnternetten Ziraat Bankası Bireysel Emeklilik İptal Etme

Makalenin başında da belirttiğim gibi BES iptal etme yöntemlerinden biri internetten Ziraat Bankası Bireysel Emeklilik İptal Etme yöntemidir. Ziraat Bankası’nın internet bankacılığı üzerinden zorunlu bireysel emeklilik iptali için izlenecek adımlar aşağıda sıralanmıştır:

Ziraat Bes İptali Nasıl Yapılır

Ziraat Bes İptali Nasıl Yapılır

 • Ana sayfanın sağ üst köşesindeki bireyseli seçmeniz gerekli.
 • Ekrana gelen tabloya TC kimlik numarası, cep telefonu ve alandaki güvenlik kodu girilir ve ardından “GİRİŞ” alanına tıklanır.
Ziraat Bes İptali

Ziraat Bes İptali

 • Yeni ekranda “Menü” sekmesine ve ardından “Düzenle ve talep et” sekmesine tıklayın.
 • Ve bu bölümde ”Değişiklikler ve Talep Sekmesi” göreceksiniz. O seçeneğe giriş yapın.
 • Karşınıza çıkan ekran üzerinde bulunan ”Otomatik Katılım Sözleşmesi” butonu üzerine tıklama yapın.
 • Şimdi açılacak olan ekranda ”Cayma Talebine Devam Etmek İstiyorum” seçeneğini onaylayın

Bu adımların sonunda Ziraat Bankası zorunlu bireysel emekliliğinin kaldırılması süreci kayıt altına alınmaktadır. Mobilden BES iptal etmek için ise; BES’i mobil uygulama üzerinden iptal etme adımları, online bankacılıkla aynıdır. Android akıllı cihazlar Google Play üzerinden, IOS müşterileri ise Ziraat Emeklilik Mobil Şube uygulamasını App Store’dan indirerek abonelikten çıkabilir. Mobil uygulamaya giriş yapıldıktan sonra zorunlu bireysel emeklilik iptal işlemleri internet bankacılığı ile aynıdır.

Bireysel Emeklilik hakkında iptal işlemlerinden söz etmişken Ziraat Bankasının Emekliye en fazla ne kadar kredi verdiğine de göz atabilirsiniz. Ziraat Bankası Emekliye En Fazla Ne Kadar Kredi Veriyor?

Ziraat bankası BES iptalinin nasıl olduğunu sizlere resimli bir şekilde anlattık. Şimdi sıra geldi çağrı merkezi üzerinden Bireysel Emeklilik Sisteminden nasıl çıkılacağının dan bahsetmeye.

Ziraat Bankası Çağrı Merkezi Bireysel Emeklilik İptali Yöntemi

Çağrı merkezine giriş yaparak zorunlu BES Ziraat Bankası iptali için yapmanız gerekenler en basit şekilde; Öncelikle “0850 222 97 00” numarası telefonunuzdan arayın. Ardından sesli arama sistemi aramayı yanıtlar ve TC Kimlik numarasını eksiksiz girin. TC kimliğini girin, ardından ekran okuyucu tarafından istendiğinde 2, 1 ve 1 tuşlarına basın. Bu numaraların telefon tuş takımından gizli olarak girilmesinden sonra 10 gün içerisinde zorunlu bireysel emeklilik sonlandırılır.

ziraat bankası bireysel emeklilik iptali nasıl yapılır

ziraat bankası bireysel emeklilik iptali nasıl yapılır

Ziraat Bankası BES İptal Kesintileri Ne Kadar? Devlet Katkısı Kaç Para?

Ziraat Bankası BES iptal edeceksiniz ancak ne kadar para kesileceğini bilmiyorsunuz. Devlet katkısı kaç para? İptal kesintileri ne kadar? sorusuna cevap vermem gerekirse; İlk 2 ay içinde para çekmeniz durumunda kesinti yapılmaz. Aylık almaya hak kazandıktan sonra BES’den ayrılan kişilerden %5 gelir kesintisi yapılacaktır. 10 yıldır BES kullanan ve emekli olmadan sistemden ayrılmak isteyenlere gelir üzerinden %15 oranında gelir vergisi uygulanmaktadır. Ziraat Bankası Bireysel Emeklilik devlet katkısı ise; Ziraat Bankası’nın zorunlu bireysel emeklilik sistemine devlet katkısı 1000 TL’dir. Zorunlu bireysel emeklilik sistemini kullanan ve 2 ay içinde fesih başvurusunda bulunmayanlara 1.000 Türk Lirası devlet katkısı ödenir. 1000 TL devlet katkısı, BES Ziraat Bankası zorunlu sistemine dahil olanlar için Ziraat Bankası tarafından açılan hesaba otomatik olarak aktarılır.

Ziraat BES İptali ve Cayma İşlemi Farkı Nedir? BES Para İadesi

Bireysel emeklilik iptali: Bireysel emekliliğiniz varsa ve bunu ilk 2 ay içinde bitirmek istiyorsanız bu işleme iptal etme denir. Devlet, bu süre içinde bireysel emekliliğinizin kontrolünün sizde olacağını ve bu süre içinde cayma hakkınızı kullanacağınızı bildirir. Aşağıda gösterildiği gibi, silme işlemi birkaç saniye içinde gerçekleşir. Para çekerken herhangi bir kesinti yapılmaz. Para çekme işlemi tamamlandıktan sonra paranız 10 iş günü içinde banka hesabınıza iade edilecektir. Bireysel emekliliğin sona ermesi (cayma işlemi): Belirtilen 2 ay sonra bireysel emeklilik sözleşmesi kabul edilmiş sayılır. Bu süreden sonra ülkeyi terk etmek isterseniz, iptal prosedürünü başlatmanız gerekir. İptal işlemleri için süreç biraz daha farklıdır ve bazı kesintiler yapılır. Peki Ziraat Bankası BES para iadesi nasıl yapılıyor? Şimdi size paranın hesabınıza yatma sürecinden bahsedeceğim.

Ziraat Bankası Şubesine gitmeden vadesiz hesap açabileceğinizi biliyor muydunuz? İnternet üzerinden en basit haliyle vadesiz hesap açılış işlemleri için Ziraat Banka Şubesine Gitmeden Vadesiz Hesap Açma (İnternet Giriş Dahil)

Bireysel emeklilik iade için 3 farklı şekilde para çekebilirsiniz. İki aylık deneme süresi boyunca Ziraat Bankası BES aboneliğinizi iptal edebilir ve yatırdığınız tutarın tamamını hesabınıza aktarabilirsiniz. Ya da belirli bir süre bu sistemi kullanarak devlet katkı paylarından belirli oranlarda tasarruf edebilir ve faydalanabilirsiniz. BES’e katılan kişileri uzun süre iletişimde kalmaya teşvik etmek için kademeli bir sistem devreye alınmıştır.  Ziraat Bankası BES İade Süreci;

 • Bireysel emeklilik sisteminden 3 yıldan fazla yararlananlar için devlet katkısının %15’i,
 • Bu sistemde 6 yıldan fazla çalışanlar devlet tarafından ödenen katkı payının %35’ini alır,
 • 10 yıl veya daha uzun süredir bu programda yer alan kişiler devlet yardımının %60’ını almaktadır.

Ziraat’in zorunlu bireysel emeklilik iptalini takip eden 10 iş günü içinde para iadesi yapılıyor. İnternet bankacılığı, müşteri hizmetleri veya şube aracılığıyla Ziraat Bankası’na zorunlu bireysel emeklilik başvurusunda bulunanlar, 10 iş günü sonra en yakın Ziraat Bankası şubesinden paranızı çekebilirsiniz. Ben iade değil BES’den emekli olmak istiyorum diyenler için yazımı okumaya devam edin.

Ziraat Bireysel Emeklik Sisteminden Nasıl Emekli Olunur?

Ziraat Bankası Bireysel Emeklik Sisteminden emekli olmak için 2 koşul vardır. Bu koşullardan ilki 56 yaş şartı. İkinci şart ise en az 10 yıl bireysel emeklilik sisteminde kalmaktır. Bu koşulların her ikisini de karşılayan bireyler, %100 emekli maaşı ve devlet yardımı almaya hak kazanabilir. Emekliler dilerlerse hesaplarında biriktirdikleri paranın tamamını çekebilirler. İsterlerse biriken parayı emekli maaşı şeklinde talep edebilirler. Ya da dilerlerse biriken tutarın bir kısmını toplu olarak çekebilir ve kalanını aylık olarak talep edebilirler.

ziraat bankası bireysel emeklilik iptali nasıl yapılır

ziraat bankası bireysel emeklilik iptali nasıl yapılır

Bireysel Emeklilik Online Hizmetleri, İletişim Merkezi İşlemleri

Ziraat Bankası ile birçok bireysel emeklilik işlemini banka şubesine gitmenize gerek kalmadan Bireysel Emeklilik Online Hizmetleri üzerinden  gerçekleştirebilirsiniz. Bu sistem üzerinden gerçekleştirebileceğiniz işlemler www.ziraatemeklilik.com.tr internet şubesi üzerinden bağlantılandırılabilir. Bireysel Emeklilik adı altında Ziraat Bankasında yapabileceğiniz işlemler;

 • BES sözleşmeniz ilgili detayları görüntülemek,
 • BES hesabınıza ilişkin toplam birikim tutarı, devlet desteği ve hesap özeti gibi bilgelere erişmek,
 • BES iptal etme işlemleri,
 • Talep formlarına ulaşmak,
 • Fon dağılım değişikliklerini gözlemlemek,
 • Ödeme periyodunda değişiklik yapmak.

Ziraat Emeklileri müşteri iletişim merkezine 0850 222 97 00 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz. Her gün 09:00 – 19:00 saatleri arasında çalışan Ziraat Emeklileri müşteri danışmanları, sadece Ziraat Emeklilik Sistemi’ne kayıtlı kişilere hizmet vermektedir. Ziraat Müşteri Etkileşim Merkezi üzerinden sunulan hizmetler:

 • Bireysel emeklilik sistemi bilgilendirilmesi,
 • Ziraat Bankası BES iptali,
 • Sözleşme değişiklik işlemleri,
 • Hayat poliçesi işlemleri,
 • Prim, tazminat ve tahsilat hakkında bilgilendirilmeler
 • Ödeme bilgileri sorgulama,
 • Birikim miktarını sorgulama vb. hizmetler banka müşterilerine sunulur.

Ziraat Bankası Bireysel Emeklilik Sorgulama

Zorunlu Ziraat Bireysel Emeklilik sorgulama için yapmanız gerekenleri araştırdık. Ziraat Bankası Bireysel Emeklilik Sorgulama yöntemleri arasında ilki 0850 222 97 00 numarasını aramak olacaktır. Çağrı merkezi üzerinden direkt sorgulama yapabilirsiniz. Arayarak yapacağınız sorgulama kısa ve pratik bir yöntemdir. Bizzat Ziraat Bankası BES sorgulaması için aradım. Bağlandığım telesekreterde yaptığım işlemler şu şekilde adım adım sıraladım.

 1. Sesli yanıt sistemi bölümünde TC kimlik numarası tuşlanıp, sistemin verdiği bilgileri dinledim.
 2. Sesli yanıt sistemi kişiye, hangi işlemi yapmak istediğini sorar.
 3. Bu kapsamda kişi, müşteri temsilcisi ile görüşmek istediğini belirtir.
 4. Bağlantı sağlanan müşteri temsilcisinden zorunlu BES sorgusu gerçekleştirmesi istenir.
 5. Bu kapsamda, müşteri temsilcisi BES bakiyesi, Ziraat Bankası Bireysel Emeklilik Sorgulama BES’e yansıyan devlet desteği, devamlılık süresi, avantajları, iptal kesintileri hakkında tüm detayları sunar. Bu sayede direkt BES sorgulama yapabilirsiniz.

Ziraat Bankası müşteri hizmetlerine direkt bağlanmak için Ziraat Bankası Müşteri Hizmetleri Temsilcisine Direk Bağlanma adlı makaleme göz atabilirsiniz.

Bu yazımda sizlere; Devlet kurum ve kuruluşlarında çalışanlar ile özel kurum ve kuruluşlarda çalışanların en çok merak ettiği Ziraat Bankası BES iptal etme yöntemlerinden bahsettim. Bilgi sahibi olduğunuz Ziraat Bankası Bireysel Emeklilik BES İptali Nasıl Yapılır? hakkında öneri, görüş ve sorularınız için yorumlarda buluşalım. 🙂

Lütfen Bizi Değerlendir 😉

[Total: 0 Average: 0]
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın