Cinnah caddesi no: 5 Kavaklıdere Çankaya/ANKARA PK : 06680
trende

Ziraat Bankası EFT Havale FAST Para Gönderme İptal Edilir Mi? Mobil Bankacılık Dahil

Ziraat Bankası ATM veya mobil uygulama üzerinden yanlış hesaba para gönderdim acaba iptal edilir mi? Bu sorununuz yanıtını farklı bankalara göndermiş olduğunuz EFT veya FAST yöntemi ile para gönderme işlemi ile yanıt vereceğiz. Daha sonrasında ise sizlere Ziraat Bankası alıcı olan yani Havale yaparak gönderilen paranın nasıl geri alınacağını vereceğim. Sizlere son olarak Ziraat Bankası mobil uygulama ile gönderdiğiniz paranın nasıl iptal edileceğine değineceğiz.

Ziraat Bankası EFT Havale FAST Para Gönderme İptal Edilir Mi? Mobil Bankacılık Dahil

 

Ziraat Bankası yanlış para veya hatalı para gönderme işlemi genel olarak IBAN numarası veya hesap numarasının yanlış yazılması ile meydana gelmektedir. Tabi bu para göndermelerinde IBAN ve hesap numarası dışında para transferi edilecek olan kişinin adı ve soyadı da istenmektedir. Yani iki adımda doğrulama olmaktadır. Yani birinden birini yanlış girdiğiniz taktirde zaten para transfer işleminiz gerçekleşmemektedir. Para hesabınızdan düşülse bile doğrulama işleminden sonra para hesabınıza otomatik olarak yatar. Bunun haricinde para transferlerinin iptali için şu sebepler mevcuttur. 1. Sonradan dolandırıldığını anladığınız zaman 2. Parayı gönderdiğiniz kişinin vaatlerini yerine getirmemesi. 3. Tanımlı olan hesabınızdaki bir kişiye yanlışlık ile para göndermenizdir. Sizlere bu 3 işlem başınıza geldiği ise para iadenizin nasıl yapılacağını sizlere bu yazımda yer vereceğim. Tabi sizlere yazılı anlatım dışında birde video bırakacağım. Birde sitemizi takibe alırsanız bu ve bunlar gibi konuları bilgi sahibi olabilirsiniz. Şimdi asıl konumuza bir geçelim bakalım bu konuda sizleri neler bekliyor görelim.

Ziraat Bankası FAST EFT Havale İle Para Gönderdim Nasıl İptal Edebilirim?

Sizlere ilk olarak EFT açılımını vererek konuya giriş yapmak isterim. Bu soruyu çoğu kesim sorduğu için böyle bir açıklamaya ihtiyaç duydum . EFT (Elektronik Fon Transferi) anlamına gelmektedir. Havale (Aynı banka çatısı altındaki hesaba para gönderme), FAST (Fonların Anlık ve Sürekli Transferi) yani hangi bankaya olursa olsun saat gözetmeksizin yapılan para gönderme anlamlarına gelmektedir. Peki bu 3 işlem tarafından yapılan para transferleri iptal edilir mi? İşte bu sorunuzun cevabını sizlere vermek için bu konuyu ele aldım. Edilirse ise nasıl bir yol izlemeniz gerek hep birlikte göreceğiz. Sizlere Ziraat Bankası tarafından yapılan EFT, Havale ve FAST işlemlerinin iptali sorusunun yanıtlarını hemen vereyim.

 • FAST: İptal edilmez. Ancak yasal bir süreç veya alıcının rızası ile bu işlemi yapabilirsiniz.
 • Havale: İptal edilmez. Ancak yasal bir süreç veya alıcının rızası ile bu işlemi yapabilirsiniz.
 • EFT: Sadece bu işlemde iptal söz konusu olur. Bu iptal işlemi de ileri tarihli veya mesai saatleri dışında olur ise ancak mümkün olur.

Ziraat Bankası üzerinden FAST ve Havale işlemleri görüldüğü üzere ne yazık ki iptal edilemiyor. Tek şart ya yasal yol yada alıcının rızası olur ise ancak paranız sizin hesabınıza aktarılabilir. Yasal süreç için ise Cumhuriyet Savcılığı veya mahkeme yolu ile paranızı geri alabilirsiniz. Tabi dolandırıldığınızı anlarsanız elinizde kanıtlar var ise. Sizlere EFT ile para gönderdiniz ve nasıl iptal edeceksiniz ilk olarak bu konuyu ele alacağım.

Ziraat Mobil Üzerinden EFT Talimatı İptal Etmek İstiyorum Nasıl Yapılır?

Ziraat Bankası aracılığı yanlış olarak gönderdiğiniz EFT işlemi geri alınabilmektedir. Birde bu EFT işlemini ileri tarihli olarak yaptıysanız kesin olarak paranızı geri alabilirsiniz. Peki ileri tarih ileri tarih diyoruz. Bu ileri tarihli EFT nedir onu hemen açıklama yapayım size. Hafta sonu gerçekleştirilen para gönderme işlemine denilmektedir. Yani örneğin cumartesi günü gönderdiğiniz para alıcı olan kişiye para pazartesi günü saat 09:00 civarı hesabına geçecektir. Bu durumda cumartesi günü gönderdiğiniz para transferini 2 yöntem ile iptal edebilirsiniz. Bu yöntemler neler derseniz eğer hemen açıklama getireyim. 1. Yöntem Ziraat bankası mobil bankacılık ile iptal edebilirsiniz. 2. Yöntem ise Ziraat Bankası müşteri temsilcisini arayarak yapabilirsiniz. Bunun için şu numaralara ulaşabilirsiniz.

 • 4440000
 • 0850 220 00 00
 • 0850 258 00 00

Bu üç numara ile ulaşım sağlayarak EFT işlemini iptal edebilirsiniz. Şimdi sizlere diğer yöntem olan mobil bankacılık ile EFT işleminin nasıl iptal olduğunu he yazı hem de görsel olarak sizlere anlatımını sağlayacağım. Hadi bakalım şimdi Ziraat Bankası mobil bankacılık ile EFT aracılığı ile para gönderiminizi nasıl iptal ediyorsunuz görelim.

 1. Bu işlemi yapabilmeniz için Ziraat Bankası mobil şifreniz olması gerekmektedir. Giriş şifreniz yoksa sizlere vereceğim bu bağlantı ile halledebilirsiniz. Ziraat Bankası Mobil İnternet Bankacılığı Şifremi Unuttum (Bankkart Dahil)
 2. Artık şifreniz var ve Ziraat Bankası mobil uygulamasına giriş yapabilirsiniz. blank
 3. Giriş yapıldıktan sonra sağ alt kısımdaki MENÜ sekmesini seçelim. blank
 4. Karşımıza çıkan ekranda ise PARA TRANSFELERİ sekmesini seçelim.blank
 5. Yine açılan ekranda TRANSFER TALİMATLARIM seçeneğini seçelim.blank
 6. İşlem sırasında beklemekte olan transferleri seçelim. blank
 7. İptal etmek istediğiniz para transferi karşımıza çıkacak. Bekleyen para transferlerinizi iptal etmek isterseniz İPTAL ET dememiz yeterli olacaktır. blank

Yukarıdaki bütün maddeleri yerine getirirseniz artık göndermiş olduğunuz EFT işlemi iptal olacaktır.

Şimdi sıra geldi Ziraat Bankası FAST havale iptali oluyor mu? Bu konu için bir alt başlığa geçelim.

Ziraat FAST Havale İptali Nasıl Yapılmaktadır?

Devlet bankası olan Ziraat Bankası sizlere Havale ve FAST imkanı ile para gönderme olanağı sağlamaktadır. Hem ATM ile hem de  mobil bankacılık ile bu para gönderme olanağını yapabilirsiniz. Ziraat Bankası aracılığı Havale ve FAST işlemi ile gönderdiğiniz paranın iptal işlemini ne yazık ki yapamazsınız. Neden mi? Göndermiş olduğunuz para alıcının hesabına anında geçtiğinden dolayıdır. Ama Havale ve FAST işleminin iptali için bir kaç yöntem vardır. Bu yöntemlerin neler olduğunu merak ediyorsanız eğer hemen sizlere açıklama yapayım.

 1. Ziraat Bankasına ait müşteri temsilcisini arayarak hatalı para gönderim talebinde bulunabilirsiniz. Bu yöntemde sizin yerinize yanlışlık ile para göndermiş olduğunuz kişiyi banka arayarak sizin paranızı geri isteyebilir. Eğer aranan kişi yanlış gönderilen paranın geri gönderilmesini kabul eder ise sizin hesabınıza para geçişini müşteri temsilcisi sağlayabilir.
 2. Eğer dolandırıldığınızı düşünüyorsanız o durumda ise Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunabilirsiniz. Bu suç duyurusunu bulunurken herhangi bir ücret ödemezsiniz. Sözlü yada yazılı dilekçe ile bu işlemi kolay bir şekilde yapabilirsiniz.
 3. Göndermiş olduğunuz FAST ve Havale ile paranın açıklamasına muhakkak bir açıklama yazınız. Bu açıklama ile birlikte avukat yasal işlem başlatabilir. Avukat bu davayı SEBEPSİZ ZENGİNLEŞME hükmüne göre davayı açacaktır.

Bu maddeler haricinde ne yazık ki Ziraat Bankası Havale ve FAST işlemlerini iadesini alamazsınız. Sizlere bu konu hakkında birde video bırakıyorum. Bu video aracılığı ile de bilgi sahibi olabilirsiniz. Şimdiden inşallah yanlış yere göndermiş olduğunuz paranızın iadesini alabilirsiniz.


Lütfen Bizi Değerlendir 😉

[Total: 0 Average: 0]
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın