Cinnah caddesi no: 5 Kavaklıdere Çankaya/ANKARA PK : 06680
trende

Ziraat Bankası Hayvan Kredisi Başvuru Evrakları Nelerdir?

Ziraat Bankası Hayvan Kredisi Başvuru Evrakları Nelerdir?

 

Çiftçilerimize devlet faiz destekleri ile kredi sağlayan tek banka T.C. Ziraat bankasıdır. Düşük faiz imkanları ile canlı büyük, küçükbaş hayvan ile bir çok kanatlı hayvanı bu bankamızdan satın alabilirsiniz. Ayrıca, yine gerekli olan evrakları tedarik etmeniz ile birlikte hayvansal kredinin yanı sıra tarımsal makinelerinin alımlarını da gerçekleştire bilirsiniz. Sağlanan bu imkanlar için bazı şartlar arandığı gibi bir de gerek duyulan evraklar bulunmaktadır. Peki gerçek ile tüzel çiftçilere 7 yıl vadeli olarak tarımsal ve hayvansal bütün Zirai krediler için gerekli duyulan belgeler nelerdir? biliyor musunuz?

Ziraat Bankasının Çiftçilerimize Sağlamış Olduğu İmkanlar Nelerdir?

Ziraat bankası hayvan kredisi almak için istenilen evrakların neler olduğuna değinmeden önce bence bilmeniz gereken başka hususlarda bulunmaktadır. Emin olun, sizlere bahsetmiş olacağım bu hususların neler olacağını duyunca bana kesinlik ile hak vereceksiniz. Değerli çiftçilerimiz, Ziraat bankasının olanakları sadece canlı hayvan almak ile sınırlı eğildir. 7 Yıl Vadeli Ziraat Bankası Hayvancılık Kredisi fırsatların yanı sıra banka sizlere bir çok tarımsal makine alımları için de kredi olanağı sağlamaktadır. Üstelik satın alacağınız bu tarımsal makineler içinde yine devletin sağlamış olduğu faiz indirim desteğinden yararlana bilmektesiniz. Peki Ziraat bankasından tıpkı düşük faiz oranları ile hayvancılık kredisi alır gibi ne gibi tarım aletleri ve makineleri satın alabilirsiniz.

 1. Çiftçilerimizin olmaz ise olmazı Traktör
 2. Römork
 3. Yemi
 4. Tohum
 5. Barınak yapımları ve tadilat (ahır)
 6. Süt saklama ve soğutma tankları
 7. Yen hazırlama ünitesi
 8. Silaj makinesi
 9. Yenilebilir enerji sistemlerinin yapılması
 10. Çayır biçme makinesi
 11. Balya makinesi
 12. Gübre yönetimi için yapılan alt yapı giderleri
 13. Süt sağım ünitesi
 14. Çapa makinesi
 15. Biçer döver
 16. Çukur açma makinesi
 17. Kültüvatör
 18. Kepçe
 19. Pamuk hasat makinesi
 20. Pulluk
 21. Rototiller
 22. Sapdöver harman makinesi
 23. Tırmık
 24. Helezon

Gibi bir çok tarımsal yardımcı alet ve motorlu yada motorsuz makine alımları için düşük faizli kredinizi Ziraat bankasından kullana bilirsiniz. Sizlerinde görmüş olduğu gibi gerekli belgeleri tanzim etmeniz durumunda Ziraat bankası siz çiftçilerimize sadece büyükbaş yada kanatlı sektörü içinde yer alan yarka veya hindi ile küçükbaş olarak koyun, keçi alımları için kredi sağlamak ile yetinmemektedir. Peki, tüm bu alımlar için Ziraat bankası siz çiftçilerimiz den ne tür evraklar talep etmektedir?

Ziraat Bankası Tarafından Talep Edilen Evraklar 2 Şekilde İstenilmektedir

Hayvancılık sektöründe 2 şekilde faaliyet gösteren kesim bulunmaktadır. Bu kesimlerden bir tanesine tüzel bir diğerine de gerçek kişi denilmektedir. Tüzel olarak adlandırılan kesim bir çok çiftçinin bir araya gelmesi ile oluşturmuş olduğu tek topluluğa denilir. Gerçek kişi yani şahıs ise adından da anlaşıldığı gibi sadece bir çiftçinin bireysel olarak hareket etmesidir. Dolayısı ile Ziraat bankası tarafından sağlanan tüm kredi imkanları için istenilen evraklar da bu iki şekille göre ayrılmaktadır. Peki, bahsi geçen bu iki şekilde göre Ziraat bankası sizlerden tarımsal hemde hayvansal kredi almak için istemiş olduğu gerekli duyulan evraklar nelerdir?

blank

Gerçek Kişilerden İstenilen Evraklar:

 1. Nüfus cüzdanı
 2. Hayvan İşletme Belgesi
 3. Tarımsal işletmenizi teşvik edici olan belgeler yani tarım amaçlı kullandığınız işletmeye ait tapu yada kira kontrat namesi
 4. Krediye karşılık gösterilecek olan teminatlara ait belgeler. (Çoğunluk ile ev yada faal olarak hayvancılık yapanlar için hayvan teminatı isterler. Ev için eve ait tapu belgesi hayvan için de Tarım ve Orman Bakanlığı İl Müdürlüklerinden hayvanlara ait küpe numaraları)
 5. Bilanço esasına göre faaliyet gösteriyor iseniz şayet son üç seneye ait olan mali bilanço ile gelir tablosu
 6. Devlete vergi borcunun olmadığını gösteren yazı. (Bu yazı önceden sadece vergi dairelerinden alına bilirken şimdi e-Devlet üzerinden https://www.turkiye.gov.tr/gib-intvrg-borcuyokturyazisi adres aracılığı ile çıktısı alına bilinmektedir.
 7. Kefillere ait olan gelir beyanları
 8. Hayvan Kayıt Sistemine ait belge (satın alınacak olan hayvana ait)
 9. Kefillerin nüfus cüzdanlar
 10. Satın alınacak olan tarımsal makineye ait fatura
 11. Motorlu tarım aleti olarak 2.el Traktör alımları için ruhsat belgesi

İstenilmektedir. Burada yer alan sıfır ve 2.el traktör alımları için kefil çoğu zaman istenilmediğini belirtmek isterim. Ayrıca traktör alımları için kredi 4 maddede yer alan teminata ait belgeler de istenilmez. Bunların nedeni ise satın alınacak olan traktöre Ziraat bankası satılmaz rehini koymasından ötürüdür. Gerçek kişilerden istenilen evraklar böyle iken tüzel kişilerden peki ne tür gerekli evraklar istenilmektedir.

Tüzel Kişilerden İstenilen Gerekli Evraklar

 1. Hayvan İşletme Belgesi
 2. Ticaret Sicil Gazetesi
 3. Oda Kayıt Belgesi
 4. Vergi Levhası
 5. Tüzel kişiliği temsil eden yetkili kişilere ait noter onaylı imza sirküleri
 6. Tüzel kişilerin kuruluş ve son mali bilanço
 7. Tarımsal işletmeye ait kira kontratı ve tapu
 8. Krediye karşılık olarak istenilen ipotek değeri olan taşınmaz

Tüzel kişilerden de aynı gerçek kişilerde olduğu gibi tarımsal makine alımları için motorlu yada motorsuz olsun fatura istenilmektedir.  Ayrıca, hazır yeri gelmişken tarımsal ve hayvansal kredi kullanmak için Ziraat tercihinde bulunmak istemeyen çiftçilerimize kredi sağlayan bankalardan talep edilen gerekli evraklar nedir? onuda aşağıda sizler için yer verdim.

Bankalardan Hayvan Kredisi İçin İstenilen Evraklar Nedir?

Çiftçilerimizin belli bir kesimi tarımsal ve hayvansal kredi kullanmak için Ziraat bankası tercihinde bulunmaya bilmektedir. Bunun nedeni her ne kadarda Ziraat bankası düşük faizler ile kredi sağlamış olsa da talep etmiş olduğu başvuru şartlarının kendilerine ağır gelmesidir. Bu gibi durumlarda çiftçilerimiz tarımsal ve hayvansal kredi kullanmak için özel bankaları tercih etmektedir. Özellik ile bu bankalar içerisinde Şekerbank ilk tercihleri olmaktadır.

blank

Aslına bakılır ise özellik ile hayvancılığa yeni başlayanlar için Şekerbank ve diğer tarımsal ve hayvansal kredi veren bankaların imkanları hiçte fena değildir. Az önce belirtmiş olduğum gibi şartları da nerede ise Ziraat bankasından yarı yarıyadır. Peki ya istenilen evraklar nelerdir? Hadi şimdi de Şekerbank dahil olmak üzere bütün özel bankaların ortaklaşa çiftçilerimizden hayvan alımları için talep etmiş olduğu o evrakların neler olduğunu görelim.

 1. Kimlik fotokopisi
 2. İşletme tescil belgesi (Çiftçilik Faaliyetleri için ÇKS)
 3. Hayvana ait pasaport
 4. Hayvan İşletme Belgesi
 5. Kanatlı üretim yapan işletmeler için (çalışma izni ile gıda üretim sertifikası)
 6. Traktör alacaklar dan fatura
 7. Dana düve alacaklardan Damızlık Birliği Üyelik Belgesi
 8. Arıcılık yapıyorsanız arcılık kimlik belgesi
 9. Kefillere ait gelir belgesi
 10. Size ait gelir beyanı
 11. İpotek istenilir ise ipoteğe ait tapu belgesi

Listemizde yer alan bu evrakların bir çoğuna zaten çiftçilik yapan bütün üreticilerimiz sahiptir. Ama, yinede gözünüze bankalar tarafından hayvan ve tarımsal alet alım için istenilen evraklar fazla geldi ise o zaman size önerim şudur.

Kesinlik ile sadece iyi bir kredi notu değerine de hele ki  sahip iseniz direk olarak İnternet üzerinden belgesiz ve kefilsiz kredi başvurusunda bulunun!

Özellik ile hobi amaç ile hayvancılığa başlayacaklar için kesinlik ile önereceğim yol budur. Bütün çiftçilerimizin üretim hayatlarından başarılar diliyoruz.

 

Lütfen Bizi Değerlendir 😉

[Total: 0 Average: 0]
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın