Cinnah caddesi no: 5 Kavaklıdere Çankaya/ANKARA PK : 06680
trende

Öğrencilere Devletten SED Yardımı 2022 Ekim Ayı (Destek Formu Düzenleme)

Arkadaşlar 6 aylık enflasyon verileri 04 Temmuz  2022 tarihinde TÜİK tarafından açıklandı. Buna göre bende 2022 yılının SED yardımlarının kaç TL olacağını detaylı bir şekilde sizlere hesaplama yaptım. Eğer eşiniz vefat etmişse veya herhangi bir sebepten dolayı dul kaldıysanız Sosyal Ekonomik Desteği 2022 yılında ne kadar verileceğini de sizler için yer vereceğim. Sizler için hazırladığımız bu yazımızda sizlere yeni nakdi yardımların ne kadar olduğunun bilgisini vermekle kalmadım.

Öğrencilere Devletten SED Yardımı 2022 Ekim Ayı (Destek Formu Düzenleme)

 

Bunların yanı sıra sürekli ve geçici (süreli) yardımların kaç TL olduğunun hesaplamasının yanı sıra sizlere bu bilgileri de vermekteyiz.

 • SED yardımları e-Devlet üzerinden dilekçe doldurmak,
 • Sizlere verdiğim SED dilekçe örneğini ile nereye başvuracağınızı,

Sizlere bu bilgileri açık adresleri ile paylaştım. Birde başvurusu sürecinin yanı sıra yapılan başvuru sonucu başınıza gelecek aşağıdaki 2 maddeyi de yer verdim.

 • SED yardımım neden yatmıyor.
 • Yaptığım başvuru e-Devlet üzerinden göremiyorum.

Gibi yaşanan bütün sorunlarında yanıtını sizlere vereceğim. Bu ve bu gibi sorularınızın cevabını ise sizler gün içerisinde anında cevabını vereceğiz. Hadi şimdi SED yardımı hakkındaki bütün bilgileri öğrenelim.

Zor Durumdaki Öğrencilere Devlet Para Yardımı Veriyor

Evet arkadaşalar herhangi bir nedenden dolayı çocuğunu okutamayan yoksulluk çeken kişilere Sosyal Ekonomik Destek olduğu SED başvuruları ile sizlerde çocuklarınızı okutabilirsiniz. Zor durumda olan öğrencilerin verilerine durumlarına göre bu SED yardımı geçici veya sürekli olarak verilmektedir. Yani tamamen sizler hibe edilmektedir. Geri ödemesi kesinlikle yoktur. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından sizlere verilen bu sosyal yardımı alabilmeniz için sizlerden bazı şartlar istenmektedir. Yani bu yardımın asıl amacı gerçekten zor durumda olan ailelerin çocuklarına bakamayacak kadar zor durumda ise ve bundan dolayı çocuklarını bakım evlerine bırakmamaları için verilen bir yardımdır. Bu amaç doğrultusunda devlet kurumu ile verilen SED yardımı öğrencinin ilk okuldan üniversite seviyesine kadar bu yardımı yapmaktadır. Peki verilecek bu destek için hangi şartlar istenmektedir. Bunu bilmiyorsanız bir alt başlığa bir göz atalım.

SED Yardımlarından Kimler, Nasıl Yararlanabilir? Dilekçe Örneği İle Başvuru Yapma?

Evet arkadaşlar SED yardımı bütün kişilerin yaralanabileceği bir yardım değildir. Peki kimler, nasıl yararlanabiliyor bunu göreceğiz. Bunu merak ederken zaten başvuru şartlarını öğrendiğinizde sizde yararlanıp yararlanamayacağınızı göreceksiniz. Sizlere vereceğim bu şartları eğer sağlıyorsanız devlet tarafından hem maddi hem de manevi olarak destek alacaksınız. Maddi yardım ne kadar oluyor derseniz bu okuyan öğrencinin öğrenim seviyesine göre değişmektedir. Manevi yardım ne olabilir derseniz eğer onu da hemen şu şekil açıklık getireyim.

 • Mobilya,
 • Giysi gibi materyaller.

Verilmektedir. Şimdi ise SED yardımlarından yararlanabilmeniz için ise aile düzeyinizi aşağıda sizlere belirttiğim durumda olması gerekmektedir.

 1. Ailede olan çocuk için bakıma muhtaç ibaresi konulan. Bu ibare ile birlikte yardım ve destek verildiğinde ailesi veya yakını ile öğrenimine devam edebilecek durumda olması gerek.
 2. Maddi açıdan ekonomik sıkıntısı olan ve bu sıkıntıdan dolayı çocuğunu bakım evlerine verecek olan kişilere.
 3. Sosyal hizmet kuruluşları tarafından bakıldıktan sonra koruyucu aile verilen ve meslek edindirme kurslarından başarılı olamayan ve herhangi bir iş yerinde çalışmayan kişiler,
 4. Yıllar içerisinde geçirmiş olduğu büyük bir hastalık veya doğal afetler sonucu maddi açıdan geliri olmayan kişilere.
 5. Eşinden belirli sebeplerden dolayı ayrılan veya eşi ölüp dul kalan kadınların çocuklarına bakıma ihtiyacı var ise,

Yukarıda belirttiğim bu 5 maddedeki şartları taşıyorsanız SED yardım parasını alabilirsiniz. Şimdi bu şartları taşıyorsanız SED yardımından nasıl yararlanacaksınız. Sizlere bu işlemi yapabilmeniz için bir kaç yol göstereceğim. Hadi görelim bakalım  bu şartlar neler.

 1. Aile Sosyal İşler Politikalar İl Müdürlükleri veya Sosyal Hizmet Merkezine giderek.
 2. Hemen hemen bütün işlemlerimizi yaptırdığımız e-Devlet üzerinden

Aile Sosyal İşler Politikalar İl Müdürlükleri veya Sosyal Hizmet Merkezine giderek SED başvurusu yapmak için dilekçe doldurmanız gerekmektedir. Sizlere bu dilekçe örneğini de hemen aşağıda vereceğim arkadaşlar.

Bakmak ve okutmak için hükümlü olduğum M…. E…. isimli çocuklarımı geçirdiğim ağır bir ameliyat sonrası maddi açıdan kaybım olduğu için çocuklarıma bu imkanı sunamıyorum. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı aracılığı ile verilen, bakmak ve okumakta zorlandığım çocuklarıma SED yardımı talep etmekteyim.

İsiminiz Soyadınız:

İmzanız:

Yazdığınız bu dilekçeyi veya kurum tarafından sizlere doldurmanız istenen dilekçeyi harfiyen doldurup ilgili kuruma teslim ediniz. Bu dilekçeyi kuruma verdikten sonra sizlerin maddi ekonomik durumunuz incelenecektir. İncelenirken ise bunlara bakılır.

 1. Bağlı olduğunuz ildeki İl Müdürlükleri çalışanları bizzat sizin evinize gelerek.
 2. Hanede bulunan gelir düzeyine bakılmaktadır.

Eğer yukarıdaki bu şartları taşıyorsanız görevli sizlere bir bir dosya verir ve hemen alt taraftaki belgeleri sizden ister.

 1. Size ait olan kimlik belgeniz 11 haneli T.C numarası yazmalı.
 2. Geçirdiğiniz hastalığı belgeleyen rapor.
 3. Çocuğunuz veya çocuklarınızın öğrenim belgeleri.
 4. Herhangi bir işte çalışmayan kişiler için İŞ-KUR kaydını gösteren belge. Bu belgeyi ise İnternet Üzerinden İŞKUR Kaydı Nasıl Yapılır? 2022 Yılına Ait Kayıt Örneği bu yazım sayesinde ayarlayabilirsiniz.

Bu istenilen belgeleri de İl Müdürlüğü’ne teslim etmenizle birlikte, süreli yada süresiz olarak SED yardımı almaya başlarsınız. SED başvurularını isterseniz e-Devlet üzerinden de sağlaya bilirsiniz.

Sizlere e-Devlet üzerinden nasıl başvuru yapacağınızı aşağıda görsel ve yazılı olarak vereceğim. Hadi birlik görelim bakalım bu işlemler nasıl oluyor.

 SED Başvurusu e-Devlet Üzerinden Nasıl Yapılır? (Görsel Anlatım)

 1. Evet arkadaşlar ilk olarak Ön başvuru yapmamız için BURAYI TIKLAYINIZ.
 2. Tıkladıktan sonra karşınıza çıkan ekranda KİMLİĞİ ŞİMDİ DOĞRULA sekmesini tıklayınız, Size ait olan e-Devlet şifrenizi giriniz ve GİRİŞ YAP sekmesini tuşlayınız.
 3. Karşınıza çıkan sayfada sağ üst tarafta YENİ BAŞVURU sekmesine tıklayınız.blank
 4. Yukarıdaki işlemi yaptıktan sonra karşınıza SED hakkında bilgilendirici bir yazı çıkacak. Tabi siz bilirsiniz ama bu metni okumanızı kesinlikle tavsiye ediyorum. Okuma işleminden sonra devam etmeniz gerekmektedir. Yukarıdaki Bilgilendirme Yazısını Okudum ve Kabul Ediyorum” sekmesine bir işaret koymanız gerekiyor. Daha sonrasında ise DEVAM sekmesini seçmemiz gerekiyor.blank
 5. Sizin hakkınızdaki verilerin incelenmesini kabul etmeniz gerekmektedir. Bilgilendirme metninde bütün bilgileri görebilirsiniz. SED başvurusuna devam etmeniz için kabul etmeniz gerekmekte daha sonrasında ise, kutucuğu işaretleyerek izin verin, sonra DEVAM ET demeliyiz.blank
 6. Şimdi ise karşınıza e-Devlet sisteminde kayıtlı kimlik bilgeleriniz ekranda gözükecek. Bu çıkan bilgilere bir göz atın derim. Eğer sizin bilgilerinden başka yanlış bilgi var ise düzenleme yapalım. Eğer bilgiler dolu ise DEVAM sekmesine tuşlayalım.blank
 7. Başvuru gerekçeniz kısmına gelinmektedir. Bu gerekçenizi doğru bir şekilde belirtilen kutucuya yazmanız gerekiyor. Aksi taktirde yanlış beyan sonucu başvurunuz ret yiyebilir. Daha sonrasında alt bölümde DEVAM sekmesine basınız. blank
 8. Şimdi ise hanenizde bulunan çocuklarınızın kimlik bilgilerini girmeniz gerekmektedir. Her bir çocuğunuz için doğru bilgileri girdikten sonra EKLE demeliyiz. Eğer ilave çocuk bilgisi girmeyecekseniz DEVAM ET sekmesine basınız.blank
 9. Şimdi ise kendinize ve çocuklarınız ait kimlik bilgileri ekrana gelecektir. Buralarda değişiklik yapmak isterseniz değiştirebilirsiniz. Değişikliklerden sonra GÜNCELLE demeyi unutmayınız. Eğer herhangi bir güncelleme yapmak istemiyorsanız BAŞVUR sekmesini tuşlayınız. blank
 10. Son olarak İşlem Sonucu Bölümüne gelmiş olacaksınız. Ben bu bölüme geçemedim ne yazık ki! Bu bölümde ne olacak peki derseniz başvurunuz işlem alındı yazısı yazacaktır. Peki bunlardan sonra bizi nasıl yol izliyor bir görelim.

Yine Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Politikalar İl Müdürlüğü’ne bağlı olarak oradaki çalışanlar sizleri evinde kontrol etmeye gelecekler. Evinizde yaptıkları incelemeler sonucu size süreli veya süresiz olarak SED ödemesi bağlanacaktır.

Evet arkadaşlar SED yardımının nasıl yapıldığını sizlere detaylı bir şekilde anlattık. Şimdi ise yardıma muhtaç, yoksul olan bu çocuklarımıza SED yardımı hakkında diğer çok merak edilen konuları neler olduğunu görelim.

SED Yardımı Değerlendirmeye Alındı Yazısı Ne Demek?

Evet arkadaşlar SED yardımı değerlendirmeye alındı bildirimi aldıysanız sizlere şunu net söyleyebilirim ki başvurunuz gerçekleşmiştir. Eğer SED yardımı değerlendirmeye alındı yazısı ne demek derseniz onu da hemen sizlere şöyle açıklayayım. Size ait T.C. kimlik numaranız üzerinden SGK hizmet dökümünüz kont edilecek. Bu kontrolde ise sizin herhangi bir işyerinde çalışıp çalışmadığınız ortaya çıkacak. Eğer gerek duyulursa banka hesap numaralınızda incelenebilir. Eğer bu 2 incelemeden başarılı bir şekilde geçerseniz sistemde belirtilen ikametgah adresinize gelerek sizleri ziyaret edeceklerdir.

Bu ziyarette yardım alınacak çocukların görülmesi oldukça önemlidir. Birde yaşadığınız evde lüks bir yaşama dair bir ibare olmamalı eğer olursa SED yardımı almanızı kötü etkileyebilir. SED yardımı değerlendirmeye alında işte tam bu süreç diyebilirim sizlere.

Yeni SED Yardımı Parası 2022’de Ne Kadar Oldu? Ekim Ayı İçin Ne Zaman Yatıyor?

2022 yılında  diğer yıllarda da olduğu gibi OCAK ayında yatan SED ödemelerinde gecikme olmaktadır. Tabi bu gecikme ne yazık ki EKİM ayı içinde gündeme gelmiştir. Bu neden böyle oluyor derseniz benim tahminim bu tabi memurlara gelecek olan zamlarla alakalı olduğu içindir. Yani memurlara gelen zamla birlikte SED yardımı alacak olan bireylerin ödemeleri de değişeceğinden dolayı bu gecikme olmaktadır diyebiliriz. Peki memurların zam oranları ne zaman belli oluyor derseniz hemen şöyle açıklık getireyim sizlere.

 • OCAK ayı için 3. ile 5. günü
 • TEMMUZ ayı içinde aynı 3. ile 5. günü

Bu tarihlere gelen SED yardımları İstanbul dahil olmak üzere 10 gün civarı e-Devlette görebilirsiniz. Peki hesaplara ne zaman yatar bu SED yardımları derseniz hemen açıklık getireyim sizlere.

 • Her ay için en erken 15’i
 • Yine her ay için en geç 20’si 

olarak sizlere söyleyebilirim. Peki ödenecek yardımın ne kadar olduğunu merak ediyorsanız. O bilgiyi de sizlere aşağıda okul durumlarına göre ne kadar olduğunu belirtim.

Arkadaşlar TEMMUZ ayında 6 aylık olarak %41.85 enflasyon açıklanmıştır. Buna istinaden SED yardım ücretleri güncel olarak aşağıdaki gibi olacaktır.

Çocuklarınızın Öğrenim Durumu Destek Oranı % Eski (TL) Yeni (TL)
Okul Öncesi 60 1.118 1.586
İlk Öğretime Devam 75 1.677 2.376
Orta Öğretime Devam 80 1.789 2.530
Orta Okul Seviyesinde Olan, Okumayan 65 1.375 1.950
Yüksek Öğretime Devam 90 2.004 2.842
Bakım Evinden Ayrılan İşsiz 40 846 1.200
İki Okuyan Çocuk 3.300 4.753

Evet arkadaşlar yukarda sizlere belirtmiş olduğum bu ücretler zor durumda öğrenim gören ailelerin çocukları için 2022 yılında verilen SED yardımı ücretleridir. Bu miktarlar her yıl memurlara gelen zamlarla birlikte artış göstermektedir. Bu seneki artış miktarı yaptığımız hesaplamalara göre %41.85 oranında olmaktadır. Bu artış oranına göre hesaplama yaparak sizlere paylaştık. Tabi bu hesaplamada ufakta olsa bir kaç TL fark olabilir. Tabi bunu bilmemiz adına sizlerden ne kadar yardım aldıysanız yorum kısmına alınan ücretleri belirtirseniz bizlerde listemizdeki tutarları en güncel duruma getirebiliriz. 

SED Yardımı Banka Hesaplarına Neden Yatmıyor? Sebepleri Burada!

SED yardımı konusunda özellikle OCAK ve TEMMUZ aylarında oldukça fazla yaşanan bir sorunu sizlere belirtmek isterim. Bu sorun ise e-Devlet üzerinden ödendiği gözüken ama buna rağmen SED yardımı banka hesap numaralarına yatmaması konusu. Bu konuyu ben sizler için biraz araştırdım. Bu araştırma sonucu ise SED ödemeleri her ay için 1 ile 10’nu arası e-Devlet üzerinden bankaya ödendi diye gözükmektedir. Ama bilinmesi gereken şey ise bankalar her ayın 15’ne kadar yapmaları gerekmektedir. Tabi ödemeleri hafta sonu olan cumartesi veya pazar gününe denk gelirse ilk iş gününe yatacağını bilmenizi isterim. Ama bu yardımların yatması OCAK ve TEMMUZ aylarına denk geldiğinde bu süre daha da fazla uzamakta olduğu her zaman dile getirmekteyim. Bunun nedeni daha öncede söyledim bir daha söyleyeyim bu aylarda oluşan enflasyon oranları ayın 20’sine kadar uzadığından dolayı. Yani neden yatmıyor demeyin sakın en az ayın 20’sine kadar beklemenize tavsiye ederim.

SED Yardım Parası Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır? (Kayıt Bulunamadı Ne Demek)

Evet arkadaşlar SED yardımına başvurdunuz ve onayladıysanız eğer bu yardımı geçici veya sürekli olarak her ayın 13’ü ile 20’si arası alabileceksiniz. Sizlerin çocuklarınız için yatan bu aylığın gününü sorgulama yapamazsınız. Neyi sorgulama yapabiliriz derseniz eğer o zaman sizlere net şunu söyleyebilirim. Bu yardımı e-Devlet üzerinden hak edişinizi sorgulayabilirsiniz. Peki hak edişinizi görmek için e-Devlet üzerinden nasıl bir yol izlemeniz gerekmektedir. Bir görelim.

 1. https://www.turkiye.gov.tr/acshb-sosyal-ekonomik-destek-sorgu bu adrese giriş yapmamız gerekli.
 2. e-Devlet sistemine giriş yapmak için “Kimliği Şimdi Doğrula” demeliyiz.
 3. Sizleri bir sayfaya yönlendirilecekler.  Burada ise e-Devlet girişini sağlamanız gerekmektedir.
 4. Eğer hak sahibi iseniz karşınıza hak edişiniz çıkacaktır. Eğer hak edinişiniz yok ise “Kayıt Bulunamadı” ibaresi bulunacaktır.blank

SED yardım ödemleri tarihleri için sizlerde yazımıza yorum bırakabilirsiniz buraya gelen bütün arkadaşlar sizler sayesinde bilgi sahibi olabilirler. Bu sayede de güzel bir platform oluşturmuş olursunuz.

Çocuklarınızın mahkeme kararı ile velayetleri babalarında ise SED yardımı alabiliyormusunuz?
Ne yazık ki bu sorunuzun cevabını HAYIR olarak söyleyebilirim.

Bu konular hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz de ALO 144 numarası ile iletişime geçebilirsiniz.

SED Yardımı Yatan İller Ekim 2022 (Şehirler) Hangileri?

Arkadaşlar SED yardım ödemeleri her il (şehir) için aynı gün yatmamaktadır. Buna ben bizzat şahit oldum. Şahit olduğum konu ise örneğin İstanbul ve Ankara için SED ödemeleri yatarken Kütahya ve Uşak için bu ödemelerin yatmadığını gördüm. SED yardımının yatan illerin hangileri olduğunu hiç bir yerde bulamazsınız. Bu şehirleri resmi olmayarak bulabilmeniz için bu sayfada yorum yaparsanız eğer bizlerde aşağıdaki tablo gibi her zaman güncelleriz sizin verdiğiniz bilgilere göre. Yani ne yapacakmışız bu yardımı alacak herkesin bu sayfada yorum atması sizin yararınıza olacaktır. Şimdi sizlere hangi şehirlere yardımın yattığını uzun uğraşlarım sonucu edindiğim bilgileri tablo şeklinde vereceğim.

Ekim 2022 SED Yardımı Yatan İller Aşağıdaki Gibidir
Yatış Tarihi Yatan İller Bunlardır Bildirim Yapan Kişilere (TEŞEKKÜR LİSTEMİZ)
15.10.2022 Yalova Ela
İstanbul Ferda, Hatice, Seher, Sade, Koçyiğit, Nurr, Belma, Kübra, Eda, Tuana, Merve, Özlem istanbul-, Gülay, Zeynep, Yeliz, Sevilay, Nurgül, Azra, Ecrin Nisa, Nur, Gül Ay, Fikrett,  Bahar, Sezgul, Ramazan, Eda, Rmzn, Yağmur, sedefkurt, Miray, Tülay, Zeynep, Meby, Zeynep, Zeynep, Hatice, Serap, Damla, İbrahim güven, fatma, Murat palik, Adile,  Aynur, Murat palik, Aynur, Dilan, Hlya, Aynur, Dilek su, Nurgül, Gülüzar, Şevval ela, Bthr, Şevval ela, Gül Ay,
Balıkesir Sinem, Esin çiçek, Burcuu, Aylin
Tekirdağ Selver, Gulin
Adıyaman Melek
Kocaeli Ceylin YILMAZ, Öykühazal, Çiğdem, Aygün, Gamze savaşkan, Ezgi,
Eskişehir Ebru, Gül, Zeynep,
Amasya Kadriye, Asena
Aydın Ömer, Nurziye, Hayriye, Fatma, Mert,
Antalya Eylül, Arslan, Elif, Gulsen, Nur, Seda, Ali Antalya, Antalya sed, gül,
Ankara Sedat YILMAZ, Asel, Ayşe, Asir, duygu, Sbl, Aydan, Demet, Dilek, Deniz, Gözde, Asli, Demet
Van Umut, milan, Gül,
Samsun Eslem, Fahriye, Ülkü, Ali, Gül, Merve,
Adana Sultan, Selda, Fatma, Halime, Ela, Ceren, Şadiye, İnci, Tuğçe, Gülcan, İpekkk, Kübra, Seda, Eda,
Sivas Sevgi, Melek, Yusuf,
Muğla Sare, Gül, Sibel,
Gaziantep Eymen, Meral Gaziantep, Hatice, Eymen, Meral Gaziantep, Ayşe, Sngl, ceylan,
Isparta Isparta, Hazin
Bilecik Rabia BELİCE
Düzce Şermin
Diyarbakır Fatoş, Emel,
Mersin Betül Öcal, Yelda gun, Seda, Müjgan, maviş, sed mersin
Giresun Hümeyra, Sema,
İzmir Bahar 3535, Beyza, Denizz, Sibel, Yasmin, Bilge, Beyza, Seda, Sibel, gulsen, İzmir 35, Fadime, Oznur,
Tokat Gulsum, Gls, Fatma, Zeynep, Hatice, Ela,
Çorum Boran, Zeynep
Osmaniye Nihal
Denizli Ayşen, Ayşen, Serpil,
Manisa Gamze
Şırnak Sümeyye
Batman Bahar
Kırşehir Dilek
Hatay Döne, emine, Serpil, Eda, Luqat
Ağrı Ayşe
Kahramanmaraş Nur, Ecrii, Ela,
Ardahan Nur
Konya (Ereğli) İlkgün
Bartın Dilek
Erzurum Zeynepseher,
Uşak Hayriye

Sizlere yatan şehirleri de belirttik. Birde konu ile ilgili diğer yardım olanakları neler onlardan da sizlere bahsedeyim.

Bu yazlarımda sizlere yararı olacaktır. Birde sizlere onu ile ilgili bir video bırakacağım. Bu video sayesinde de bilgi sahibi olabilirsiniz.

Lütfen Bizi Değerlendir 😉

[Total: 0 Average: 0]
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın